USD27.0253

Чому не варто бойкотувати президента Трампа

Чому не варто бойкотувати президента Трампа

Одна з особливостей демократії полягає в тому, що іноді доводиться програвати. Поразка завжди видається несправедливою, і легше за все звинувачувати іншу сторону в нечесній тактиці. Критикам Дональда Трампа саме час взятися за розробку стратегії перемоги на наступних виборах (хоча я порадив би почати з аналізу помилок).

Тим часом намагання бойкотувати адміністрацію Трампа було б надто самовпевненим і контрпродуктивним. Я вже чую подібні думки, перемежовані словами на кшталт “колабораціонізм” і “Віші”. За словами тих, хто їх висловлює, ми не можемо мати нічого спільного з цими покидьками. Адже ті палко виступають за ізоляціонізм, протекціонізм і дружні зв’язки з автократами на зовнішньополітичній арені. На внутрішній потихеньку практикують білий націоналізм. Отже, ті, хто має з ними якісь справи, такі самі покидьки.

Це може давати психологічне задоволення. Але я сказав би, що в нашій політичній системі й без того вдосталь самовдоволення й упивання власною правотою. І множення цих почуттів нічого не вирішить. Крім того, це контрпродуктивно. Заради виживання демократії переможеним слід проявити тактовність і цивілізованість. Зрештою, саме цього ми очікуємо від іншої сторони, й наші протести звучатимуть переконливіше, коли покажемо, що готові дотримувати базових правил гри.

А ще Сполучені Штати не обмежуються своїм верховним головнокомандувачем. Країна має потужні інституції. Нам треба взаємодіяти з цими елементами американської системи, які (сподіватимемося) існуватимуть і через багато років після того, як у книгарнях біографії Трампа переставлять із секції “Актуальне” на полиці “Історія”.

Читайте также:

Мета пенсійної реформи за Гройсманом – зменшення осіб, які претендують на виплати, – експерт

Понад те, адміністрація Трампа навряд чи складатиметься винятково із відданих трампістів. Президентська родина не така велика. А політичний компас Трампа так крутився останніми роками в різні боки, що чітко описати його підхід до політики було б складно. Цілком імовірно, що в новій владній команді опиняться відомі республіканці включно з ветеранами адміністрації Буша. Якщо європейці були готові працювати з ними тоді, для чого ж відштовхувати їх зараз?

Панікери можуть мати рацію: може, США й справді котяться до фашизму. Може, чесні та сумлінні чиновники почнуть масово подавати у відставку, щоб не виконувати розпоряджень, які вважатимуть неконституційними (не катувати людей і не шпигувати за американськими громадянами). Може, зовнішня політика адміністрації Трампа настільки заслуговуватиме на осуд і так опиратимуться розумній критиці, що атлантистам справді залишиться одне: відкрито їй протидіяти. Це сценарій на випадок, якби, скажімо, адміністрація Трампа планувала “велику угоду” із Володимиром Путіним, відмовлялася від НАТО й передавала Східну Європу до російської “сфери впливу”.

Читайте также:

Казарин: есть еще пара вещей, которые нам стоит узнать о Надежду Савченко

Але поки що це не так. Може, Трамп навіть виявить, що без союзників домогтися чогось у Вашингтоні (чи деінде) неможливо (на мою думку, саме так і буде), і врешті серйозно покладатиметься на республіканців, загартованих у зовнішньополітичних справах. А тим часом клімат округу Колумбія з його відомою здатністю поглинати що завгодно цілком абсорбує всі випари останньої президентської кампанії.

Читайте также:

Украина передала НАТО информацию о возможном завозе из Сирии в Крым химического оружия

У будь-якому разі ми матимемо справу просто з черговою адміністрацією: ще й не з такими давали собі раду протягом останніх десятиліть.

Головне не так те, що Трамп винятково поганий, як те, що Захід тепер набагато слабший, причому не завжди в тих аспектах, які ми усвідомлюємо.

Ми постали перед реальними суперниками. Іслам кидає ідеологічний виклик західному світському лібералізмові в усьому світі (зокрема, серед деяких спільнот у наших країнах). У довгостроковій перспективі Китай для нас набагато серйозніший геополітичний суперник, ніж Радянський Союз. Ми обтяжені боргами, потерпаємо від розколів, у нас на руках забагато всього. А це ще більша причина триматися разом якомога ближче й довше.

Найобережніше з-поміж європейських лідерів з обранням президентом Трампа привітала німецька канцлерка Анґела Меркель. У її повідомленні акцент зроблено на цінностях: “Німеччина й Америка пов’язані спільними цінностями, як-от демократія, свобода, а також повага до верховенства права та гідності кожної людини безвідносно до її походження, кольору шкіри, статі, орієнтації чи політичних поглядів. Саме на ґрунті цих цінностей я хочу запропонувати тіснішу співпрацю як зі мною особисто, так і між урядами наших країн”. “Народ Америки сказав своє слово. Я привітав Трампа, як годиться у цій ситуації. Я думав про Клінтон, з якою працював у часи правління адміністрації Обами. Цей результат веде до непевності”, – прокоментував перемогу Трампа французький президент Франсуа Олланд. Британська прем’єрка Тереза Мей написала: “Британія і США мають міцні й особливі відносини, які ґрунтуються на цінностях свободи, демократії та підприємництва. Ми є і лишаємося сильними та близькими партнерами в торгівлі, безпеці й обороні”. Першим із британських політиків, в обхід дипломатичного етикету, зі Трампом устиг зустрітися поборник Brexit і лідер Партії незалежності Сполученого Королівства Найджел Фараж. Тепер деякі голоси в Британії радять його на роль людини, що допомогла би країні зміцнити зв’язки з новою адміністрацією і самим президентом, якого багато хто в Сполученому Королівстві критикував під час кампанії.

Едвард ЛУКАС, “Тиждень”

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Правительство давно усвоило, что легче всего взять деньги у бедных. Конечно, их у бедных немного – но зато бедных до xpeна..."

Укроборонпром отрицает торговлю с РФ

Подборка блогожаб и фотоприколов от UAINFO за 20 февраля

Новая реальность: с чем Украине жить в 2017 году

Рабинович: “Нынешнее правительство — это не команда развития, а команда убиения страны”. ВИДЕО

Геращенко: За останні тижні ескалації в Авдіївці пошкоджено 328 цивільних будинків. ФОТО

Насамперед потрібно переконувати громадян, що альтернатива вугіллю з ОРДЛО є – Казанський

Спасатели предупредили о лавинах в Закарпатье

Укрзализныця назначила дополнительные поезда Интерсити

Поляки почтили память героев Майдана

Готовим авто к весне: практические советы

Смерть Чуркина: Самые скандальные заявления российского постпреда

“Ксива” от Путина. Часть 2, — блогер

Блокаду заказывали? (список фамилий) — политолог

Національна рада реформ: фейковий звіт про фейкові реформи

Чому не покарали винних у злочинах проти Майдану?

В Авдеевке восстановили электроснабжение

Єдине, чого за ці 3 роки навчилася АПУ – це маніпуляціям на найвищому рівні – Шкрум

Мюнхенські підсумки

Ляшко понравились крики “Позор”

Днепровского прокурора подозревают в педофилии