USD26.5389

Гра в слова з окупованими територіями

Гра в слова з окупованими територіями

Після того як в окупованому Сімферополі ФСБ намагалася допитати адвоката Миколу Полозова, буквально наступного дня під час незаконного обшуку в домі Сейрана Салієва, були затримані кримські адвокати Еміль Курбедінов та Емед Семедляєв. В офісі Курбедінова та за місцем його проживання проведено обшуки. Окупанти висувають йому звинувачення у публічній пропаганді та демонстрації екстремістських матеріалів. І Полозов, і Семедляєв, і Курбедінов представляють у суді інтереси Ахтема Чийгоза та Ільмі Умєрова, яких переслідують за їхню проукраїнську позицію, пише  Лариса Волошина в своєму блозі на Newsru.

Репресії проти адвокатів прямо пов’язані з “кримськотатарським питанням”. Сумнівів в цьому нема. За словами Миколи Полозова, слідчі намагалися допитати його щодо адвокатської роботи з Ільмі Умєровим. Такі дії порушують базові права людини та заборонені законом. Можна довго говорити про те, що Російська Федерація встановила в Криму винятковий режим, порівнянний хіба що з Чечнею. Навіть для авторитарної Росії, порядки, які панують на окупованому півострові, – це занадто. Можна навести сотні відомих прикладів репресій проти кримчан і все одно цього буде замало, щоб описати повну картину того, що відбувається там. Але мені хотілося б говорити про інше. Про права людини та роль держави в захисті прав її громадян, які залишилися на окупованих територіях.

В опублікованому нещодавно на сайті Міністерства з питань тимчасово окупованих територій посібнику нам докладно пояснили, що на території Криму та в окремих районах Донецької і Луганської областей діють різні правові режими. Якщо Крим є безумовно окупованим, адже там країна-окупант встановила свої суди та органи влади, то з Донбасом все інакше. На сході країни у неконтрольованих Україною районах встановлена зона “ефективного контролю Російської Федерації”. Тепер цим модним словосполученням козиряють українські чиновники, коли їм хочеться пояснити, чому з ОРДЛО не припинений залізничний рух, іде жвава торгівля та обмін товарами, чому не ухвалюється закон про окуповані території. Вже на сьогодні товарообіг між контрольованою і неконтрольованою територіями досяг довоєнного рівня. “Україна несе відповідальність за дотримання прав людини на територіях ефективного контролю РФ”, – пояснюють нам владні представники, посилаючись на резолюцію ПАРЄ від 12 жовтня 2016 року.

Читайте также:

Украина — не зоопарк: российский журналист ярко поставил на место сограждан

Якщо ми звернемося до тексту резолюції, який міститься на сайті інформаційного управління Апарату Верховної Ради України, то ми дізнаємося, що Парламентська асамблея Ради Європи в ухваленій резолюції “Щодо системних порушень прав людини на українських територіях, не підконтрольних українській владі”, постановила, що оскільки так звані “ДНР” та “ЛНР”, створені, підтримуються та ефективно контролюються Російською Федерацією – відповідальність за них повністю несе саме вона. “Відповідно до міжнародного права, Російська Федерація, яка де-факто здійснює контроль над цими територіями, несе відповідальність за захист їхнього населення. Росія, таким чином, повинна гарантувати дотримання прав людини всім жителям Криму та “ДНР” і “ЛНР”, – зазначено в документі ПАРЄ. Тобто, європейські парламентарі покладають всю відповідальність на країну, котра вчинила агресію проти суверенної української держави та утримує зараз у неволі українських громадян. А українські чиновники беруть на себе підвищені зобов’язання із захисту прав мешканців неконтрольованого Сходу.

Читайте также:

Нині на окупованих територіях уже 132 заручники, цифра зростає – Геращенко

І тут виникає питання: як Міністерство з тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб збирається відповідати за права людини на неконтрольованому Сході? Ведуться суперечки навколо стратегії реінтеграції тимчасово неконтрольованих територій Донецької та Луганської областей, щодо програми Уряду, яка нещодавно була затверджена Кабміном.

Експерти кажуть про особливості економічних відносин з окремими районами Донбасу. Активісти намагаються перекрити залізничну колію та припинити постачання товарів за зразком кримської товарної блокади. Генпрокуратура відкриває проти них за це кримінальне провадження. Одне слово, правове життя вирує. Промовки про необхідність забезпечити права мешканців ОРДЛО завжди ведуть до розмов про послаблення пропускного режиму та розширення списку дозволенних для ввезення товарів. Правовою риторикою тут прикриваються питання суто господарські та торговельні.

Читайте также:

“Эх, Леонидыч, чтоб ты всю жизнь стоял в очередях “Киевэнерго”, – журналист обратился к Ахметову

Розмежування територій на “окуповані” та “ефективно контрольовані” має безпосередній стосунок до торгівлі та грошей. В такому підході є величезна небезпека. Адже по-справжньому фундаментальні поняття підміняються побутовою буденністю. Скільки разів ми чули про пенсіонерів з ОРДЛО та їхні пенсії, про вугілля та податки, які вигідно збирає Україна з підприємств, що працюють на тих територіях? А скільки про відсутність адвокатської роботи та неможливості захистити права незаконно затриманих “спецслужбами Д/ЛНР” українських громадян?

Ми не дарма почали нашу розмову з подій в окупованому Криму. З початку російської агресії проти України регулярно чути про порушення прав людини на півострові. Ми отримуємо інформацію про переслідування, тиск, обшуки та арешти з недержавних структур. Завдяки роботі адвокатів стають відомими антиправові подробиці судових справ проти українських громадян – кримчан. Все, що ми знаємо про Крим, – це результат діяльності Меджлісу кримськотатарського народу та груп активістів. Але нічого подібного ми не чуємо з “ефективно контрольованих РФ” територій ОРДЛО.

У нас немає жодних системних свідчень про те, як у дії виглядає “режим ефективного контролю РФ”. Суцільне безправ’я там стало реальністю, про яку майже не згадують. По аналогії з Кримом неважко зрозуміти, в якому жахітті перебувають зараз мешканці окремих районів Донецької та Луганської областей. Там немає адвокатів, немає сталих потужних структур на кшталт Меджлісу, які б могли забезпечити підтримку та вчасне інформування про реальний стан справ. В ОРДЛО, на відміну від Криму, немає жодних правових структур. Відсутні навіть бутафорські російські суди та закони. Є тільки озброєні бандити та наші громадяни, які повністю беззахисні перед ними.

Якщо ми говоримо, що Крим суттєво відрізняється від окупованого Донбасу, то ми маємо усвідомлювати, що будь-яке порівняння окупованих та ефективно контрольованих Росією територій має бути зі знаком “мінус”. Донецьк та Луганськ – це не окупований Крим. Це гірше.

І тут ми повертаємося до ролі держави в захисті прав громадян, які залишилися на окупованих територіях. В чому вона має полягати? В гучних заявах? В намаганні змусити країну-окупанта нести відповідальність за той хаос, на який вона перетворила життя безневинних громадян? Так. В цьому, але не тільки. Країна має гарантувати своїм громадянам як з окупованих, та і з контрольованих окупантом територій, що вона ніколи не переплутає деокупацію з “ефективною неконтрольованістю”. Ніколи не обміняє права людини на взаємовигідну торгівлю.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"«Когда у власти не хватает аргументов, она начинает втягивать в политику детей». "

В Украине стартовала “умная” транспортная система

Замість скасування недоторканності нардепів – обмеження депутатського імунітету

Кровавая резня в центре города, есть раненые: первые подробности

КамАЗ конопли возле отделения полиции вызвал истерику соцсетей

Свидетельница “медицинского геноцида” из Оппоблока: вот так они “переживают за народ”. ДОКУМЕНТ

Тайфун-убийца готовится уничтожить целую страну, миллионы пострадают

Подкуп, арест или свобода: чем закончится расследование ДТП в Харькове

Під Радою помітили «захисників» часів Майдану: вражаючі фото

Медреформа не пройдет для украинцев гладко: подробности

Денег нет, они ушли на Крым – привет россиянам от Путина

Смерть под колесами: тысячи украинцев оказались в страшной опасности

Насильник и убийца: “подвиги” Мачете шокировали даже боевиков

Чи потрібно карати українців за неявку на вибори?

Политик рассказал, почему не следует обращать внимания на критику от Венгрии

Готов стерпеть все: герой-десантник рассказал о закулисье войны

Потрібні реформи – час працює проти України

Морозы ударят по Украине и принесут страшную беду

Полиция на ушах! В Херсоне ожидали мощнейшего взрыва

НАБУ завело нову кримінальну справу на Розенблата

Главное за ночь: импичмент Трампа и смерть Нобелевского лауреата