USD25.5727

ГТС по-київськи: спірний закон набув чинності

Умови нормативного документа з реформи системи управління ГТС суперечать інтересам «Газпрому», з яким Кабмін настроєний знайти компроміс у питаннях газових поставок

Уряду Арсенія Яценюка вдалося довести до логічного кінця лобіювання своїх законодавчих ініціатив, які визначають перспективи української газотранспортної системи, – сьогодні набуває чинності закон «Про внесення змін до деяких законів України про реформування системи управління єдиною ГТС України».

Суперечливі умови

Цей документ дозволяє оренду вітчизняних магістральних газопроводів і підземних сховищ газузакордонними компаніями, але без права їх відчуження. Мається на увазі, що власник і оператор ГТС – держава Україна, яка володіє не менш як 51% акцій керуючої компанії. А його партнерами зможуть бути тільки компанії із країн Євросоюзу чи США. Остаточне рішення про участь такої компанії у статутному капіталі оператора ГТС ухвалюватиме Верховна рада.

Аналогічну схему передбачено і для участі закордонних компаній у підприємстві на основі підземних газосховищ. Для виконання закону на базі НАК «Нафтогаз України» мають створити два публічні акціонерні товариства: «Магістральні газопроводи» і «Підземні газові сховища України».

Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, обґрунтовуючи необхідність такої реформи, говорив про прагнення підвищити енергетичну безпеку країни і позбавити ГТС ризиків імовірного переходу під контроль російського «Газпрому». Але повністю унеможливити такий варіант розвитку подій ухвалений закон не в змозі. Найбільші енергохолдинги ЄС, на інтерес яких розраховує Кабмін, тісно співпрацюють із «Газпромом» не тільки щодо закупівель газу, а й у реалізації інфраструктурних проектів. Тому через європейських партнерів російська монополія зможе вплинути і на умови управління українською ГТС і ПСГ.

Менш уразливі для такого впливу компанії із США. У вересні НАК «Нафтогаз України» планує провести для них презентацію газотранспортної інфраструктури. Також держхолдинг готується організувати схожу зустріч у Відні (спочатку йшлося про Брюссель. – Forbes) із європейськими потенційними партнерами. Юрій Вітренко, головний радник керівника НАК Андрія Коболєва, зазначив, що, крім інвестицій у модернізацію ГТС, західні компанії також привнесуть сучасні технології.

Читайте также:

Долги по зарплате превысили два миллиарда

Суперечливим є намір уряду передати функції операторів ГТС і ПСГ новим структурам, при тому що «Нафтогаз» залишається стороною чинного до 2019 року транзитного контракту з «Газпромом», у стабільності виконання якого зацікавлені як у Москві, так і в Брюсселі. Також між окремими компаніями-операторами ГТС і ПСГ можуть виникати конфліктні ситуації, які призведуть до їхньої неузгодженої роботи, що загрожує ефективному функціонуванню взаємопов’язаної газотранспортної інфраструктури. 

Труднощі компромісу

Реалізовуючи плани, спрямовані проти російського газового монополіста, Арсеній Яценюк має намір шукати компроміс із російською монополією щодо спірних питань. Вони стосуються погашення заборгованості «Нафтогазу» перед «Газпромом» (за оцінкою російської сторони, вона досягла $5,3 млрд), а також забезпечення стабільного транзиту палива за контрактами «Газпрому» з країнами ЄС. Крім того, Кабмін зацікавлений відновити імпорт газу з РФ, який російська сторона припинила 16 червня через накопичення боргу.

Читайте также:

Ситуация критическая: За 4 месяца 2017 года продукты подорожали почти на 100%

В українському уряді вважають, що для успішного проходження поточного осінньо-зимового сезону Україні доцільно закупити близько 5 млрд куб. м російського газу. Але протягом найближчих п’яти років, як прогнозує Арсеній Яценюк, країна відмовиться від таких закупівель. «До перемоги ще далеко. Перемога − це тоді, коли ми не будемо взагалі купувати російський газ. Це не рік, не два, але в п’ятирічній перспективі ми можемо сказати, що Україна диверсифікує постачання газу і перестане залежати від РФ», − зазначив він.

Врегулюванню спірних питань щодо газу мають посприяти тристоронні переговори України, Росії та Єврокомісії у вересні. Можлива дата їх проведення − 16 вересня, про що вчора заявив Юрій Вітренко, пославшись на домовленості з директором департаменту внутрішнього енергетичного ринку Єврокомісії Клаусом-Дітером Борхардтом. «Ми розмовляли з паном Борхардтом, він говорив, що зараз робочий термін для зустрічі − це 16 вересня. Обговорюється кілька міст: для 16 вересня йшлося про Відень», − пояснив Вітренко.

Ситуація ускладнюється тим, що Верховна Рада в серпні прийняла закон, який передбачає можливість введення понад 20 видів санкцій проти Росії через збройне протистояння на Донбасі. Серед них − припинення транзиту російських енергоресурсів. Також Україна наполягає на перенесенні закупівлі російського газу європейськими компаніями із західного кордону України на західний кордон РФ. Але таку ініціативу сприйняли без ентузіазму не тільки в «Газпромі», але й у Брюсселі.

Газові проблеми України і Росії, як вважає директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАН України Валентин Землянський, можна вирішити тільки в контексті врегулювання всього конфліктного потенціалу, який накопичився між двома країнами.

Джерело: Forbes.ua

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Правительство давно усвоило, что легче всего взять деньги у бедных. Конечно, их у бедных немного – но зато бедных до xpeна..."

Власть доигралась: Запад напрямую будет руководить Украиной

Скотный двор. Иловайский котёл и приказ Сталина

Ребенок отдала телефонному мошеннику все сбережения родителей

Кровавая стрельба в Днепре: первые кадры и подробности

Шанс восстановить доверие США к Украине – это расследование вмешательства НАБУ в американские выборы, – СМИ

Налоговики “трясут” спиртзаводы по всей стране

Чем Жебривский расплачивается с «регионалами» за одногривневый офис

“По-новому, как Янукович”. Для чего нужно дело Шабунина

Сторонникам “русского мира” поставили непосильную вопрос

С оглядкой на Трампа: какой будет встреча Волкера с Сурковым

Професіонали по-польськи: “покращення” польсько-українських відносин триває

Украинских воинов “одарили” металлоломом вместо техники

Две вертикали: кто в СБУ «доит» бизнес

Як пересічний громадянин шиє себе ж у дурні

Украинские асы устроили ночные испытания

Саакашвили «поселился» в вотчине Порошенко

Стрілянина на Троєщині: Проти нардепа Мельничука відкрили кримінальне провадження

Популярный курорт насчитал рекордное количество украинцев

ЗМІ: Заява Деркача в ГПУ по втручанню НАБУ в американські вибори і твіт Трампа збігаються за часом

Автомобиль не роскошь: какие марки выбирают украинцы