USD27.0537

Лібералізм і зло: коли людина є насправді вільною

Лібералізм і зло: коли людина є насправді вільною

Ми щойно відзначили початок тих подій, що увійшли в історію нашої країни як Євромайдан і Революція гідності. Ми чуємо багато різноманітних оцінок цих подій. Для мене вони були і залишаються втіленням прагнення мого народу нарешті здійснити у власній державі фундаментальні принципи лібералізму.

Останнім часом і в Україні, та й у всьому світі точиться багато дискусій щодо поразки лібералізму. Мовляв, ліберальні цінності нездійсненні в цьому світі, або їхнє здійснення призводить до аж ніяк не ліберальних наслідків.

Насамперед я би хотів розрізнити ліберальні цінності та ліберальні уряди. Ліберальний уряд може бути корумпованим, але це в жодному разі не підважує самі ліберальні цінності.

Лібералізм ґрунтується на концепції соціальної угоди Джона Лока. Згідно з цією концепцією соціальна угода – це угода між громадянами держави та владою. Якщо влада не дотримується цієї угоди, її слід змінити. Мирний спосіб зміни влади – це вибори, насильницький – революція. При цьому диктатура може бути наслідком виборів, а не лише революції. Ганна Арендт говорила про те, що влада Адольфа Гітлера була леґітимною, адже його обрав і підтримував німецький народ. Сьогодні Володимира Путіна також начебто підтримує російський народ. Його режим не є ліберальним, але багато хто у світі каже, що з позиції лібералізму його можна вважати леґітимним. Народ Великої Британії вирішив на референдумі вийти з Європейського Союзу, підваживши цінність спільного європейського ліберально-демократичного простору, а народ Сполучених Штатів Америки обрав президентом Дональда Трампа, риторика якого на передвиборчих перегонах була аж ніяк не ліберальною. Чи я помиляюся, і саме ця риторика сьогодні видається ліберальною?

Час покаже, чи є ці сучасні виклики для лібералізму загрозами його існуванню, а чи провокаціями нових відповідей з його боку, що утворять нові можливості розвитку ліберально-демократичного суспільства.

Читайте также:

Долой московских подстилок: Потапа и Настю встретили в Черкассах (фото)

Утім, ми маємо констатувати, що сьогодні у світі направду відбуваються процеси, що підважують ліберальні цінності. Натомість Євромайдан і Революція гідності були цілком леґітимними з позицій лібералізму. Адже, відповідно до концепції суспільної угоди, якщо влада діє проти інтересів всього суспільства та ще й зухвало застосовує насильство проти мирного спротиву цьому, народ не просто має право на повстання, а зобов’язаний протистояти злочинній владі аж до застосування проти неї зброї. Коли уряд Азарова за вказівки президента Януковича відмовився від євроінтеграційного курсу нашої країни, він порушив суспільний консенсус, що зумовлював бачення майбутнього громадян нашої держави. Отже, влада діяла проти інтересів всього суспільства. Ми скинули ту владу, але не отримали набагато кращу й не потрапили відразу в цивілізований світ. Це й не дивно, адже свобода і людська гідність – це не дарунок, що отримуєш назавше, а обов’язок, що маєш стало здійснювати.

Читайте также:

Нокдаун для российской пропаганды

Якщо ми направду хочемо бути вільними, то маємо пам’ятати один із головних принципів лібералізму, принцип свободи слова. У книзі “Друзі Вольтера” Евелін Беатрис Гол, зображаючи позицію французького філософа, написала фразу: “Я не схвалюю те, що Ви кажете, але я стоятиму на смерть за Ваше право казати це”. Відтоді цю фразу помилково приписують Вольтеру. Зрештою, байдуже, кому належить ця фраза, французькому філософові чи його біографу. Важливим є те, що в ній дуже стисло, драматично й переконливо висловлено засадничий ліберальний принцип свободи слова. В цьому вислові поєднані два аспекти цього принципу і водночас два фундаментальні аспекти свободи. Свобода – це не лише право, а також обов’язок. Жан-Поль Сартр казав: “Людина приречена на свободу, оскільки потрапивши у цей світ, вона відповідальна за все, що робить”. Ми не можемо обирати, бути вільними чи ні. Приреченість на свободу накладає на нас відповідальність. Адже якщо будь-який мій вчинок, хочу я того чи ні, є вільним, то я є відповідальним за нього. Іншим боком свободи є відповідальність. Ми маємо бути відповідальними за наш вибір, а це означає, що маємо бути здатними обґрунтувати його. Якщо ми не здатні до цього у вільній дискусії, це загрозливо. Якщо ми не здатні взяти на себе відповідальність за наш теперішній вибір, це загрожує нашому власному майбуттю й існуванню прийдешніх поколінь. Мовчазні виборці можуть мовчки обрати зло.

Отже, питання полягає не в тому, бути вільними чи ні, а в тому, чи здатні ми взяти на себе всю повноту відповідальності за свободу, на яку ми приречені. Лібералізм – це не так політичне вчення, як констатація природи людини, констатація того, що людина є вільною. Заперечуючи це, ми зраджуємо власну долю, перетворюючись на жахливих і водночас нещасних монстрів, яким здається, що вони убезпечили себе через відмову від власної свободи. Втім, відмовитися від свободи нам не судилося, тож удавана відмова від неї не убезпечує нас, а загрожує існуванню всього людства. Сон волі, як і сон розуму, породжує чудовиськ.

Вахтанг КЕБУЛАДЗЕ, “Тиждень”

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"К сожалению, понятия хороший человек и хороший политик далеко не одно и то же."

© Антон Савин

Атака планів, — експерт

В Киеве обрушился Шулявский мост

“Был ультиматум”: Турчинов рассказал о планах РФ штурмовать все украинские воинские части в Крыму

О каких рисках для Украины говорили на оперативном сборе руковоящего состава ВСУ

Тупик для Кремля: крымские провалы оккупантов

Населення Донбасу не поспішає йти в партизани – Права Справа

На окупованій території є тільки одне гідне робоче місце – партизана

“Первым делом мы осуществим полное возвращение газовой и нефтедобывающей отрасли государству”, – Вадим Рабинович

Почему Россия не будет аннексировать Донбасс, — эксперт

Гонтарева, слухи и немного логики, — финансист

Голландцы все так же “быкуют”, наши все так же тупят, — блогер

Как Россия вернет Крым, — профессор

Новости Крымнаша. Только украинская весна способна отогреть наши замёрзшие души, — блогер

Во время футбольного матча ультрас “Шахтера” сожгли флаг “ДНР” (видео)

Савченко — совместный проект Тимошенко-Медведчука-Путина, — ветеран внешней разведки

Отмазались за 10 тысяч: соцсети возмущены пьяными “пациками” из Киева (фото)

СБУ аннулировала Рубану пропуск в “Л-ДНР” и запретила перевозить пленных

Справа Хорта залишиться у вінницькому міському суді

ТОП-10 цитат Немцова: о войне, Украине и политике

Режим начал репрессии против Парасюка и Семенченко!