USD26.5

Люстрація в Україні: хто, кого і за що?

Епопея з законом про люстрацію виходить на фінішну пряму. У четвер, за дев’ять днів після драматичного ухваленняВерховною Радою закону “Про очищення влади”, його підписав спікер Олександр Турчинов.

Тепер у президента є 15 днів на те, щоб або підписати його і ввести в дію, або накласти на нього вето, повернувши до парламенту.

Напередодні на прес-конференції Петро Порошенко обмовився, що “швидше за все, підпише” цей документ, однак згодом, відповідаючи на уточнююче питання стосовно люстраційного закону, заявив, що “ще не бачив, у якому вигляді він вийшов зі стін Верховної Ради”.

Він запропонував громадським організаціям ознайомитися з текстом закону та протягом десяти днів спрямувати свої пропозиції щодо подальших дій президента на Банкову, одночасно заявивши, що “країна потребує люстрації”.

У той же час соціологи констатують потужний суспільний запит на очищення влади. Згідно з даними центру “Соціс” ( опитування 5-10 вересня 2014 року), респонденти, перелічуючи першочергові реформи, які має ініціювати президент, найчастіше називають люстрацію органів влади.

Понад мільйон

Те, що президент досі не бачив підписаного спікером тексту закону, видається дивним лише на перший погляд.

Більшість депутатів, які 16 вересня ухвалили його, теж мали змогу побачити цей документ лише за лічені хвилини перед голосуванням.

На сайті Верховної Ради досі можна знайти лише підготовану допершого читання версію законопроекту.

За місяць, що минув від голосування за проект у першому читанні до остаточного ухвалення законопроекту, до цього тексту внесли сотні поправок.

 Порошенко

Однак у четвер підписаний спікером текст документу таки з’явився у мережі. На прес-конференції, присвяченій підписанню, його перефотографував та виклав у своєму Facebook один з авторів законопроекту, позафракційний депутат Юрій Дерев’янко.

Автентичність цього тексту у розмові з ВВС Україна підтвердив інший автор законопроекту – депутат Леонід Ємець.

Зі змісту опублікованого паном Дерев’янком документу можна зробити висновки про те, хто саме входить до понад мільйона чиновників, котрі будуть змушені пройти люстраційну перевірку – саме таку цифру озвучив напередодні Олександр Турчинов.

Кого перевірятимуть

Отже, одна з головних новацій закону – з переліку кандидатів на люстрацію викреслили депутатів парламенту.

Розробники закону пояснили: Конституція передбачає вичерпний перелік підстав для позбавлення парламентарів мандату, і якщо до цього списку додати люстрацію, з’являється вірогідність того, що закон про очищення влади скасують через Конституційний суд.

Читайте также:

Международные эксперты написали 15 сценариев будущего Украины

З тих же міркувань з тексту закону вилучили згадки про конституційних суддів та уповноваженого з прав людини.

Кого у такому разі зачеплять люстраційні перевірки? Список посад, щодо яких здійснюватимуться “заходи щодо очищення влади” займає понад сторінку друкованого тексту.

Йдеться, зокрема про членів уряду, голів Нацбанку, Антимонопольного комітету, Фонду держмайна, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, УДО, Адміністрації президента, ДУС, генпрокурора та їхніх заступників.

Перевірки стосуватимуться усіх суддів України, посадових та службових осіб Служби безпеки та Генпрокуратури, ДУС, Нацбанку, членів Вищої ради юстиції та Центрвиборчкому.

Крім того, у законі згадано про перевірки начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової та митної служб, а також військових посадових осіб Збройних сил та інших військових формувань.

Фраза про те, що перевірки стосуватимуться “інших посадових та службових осіб” органів державної влади та місцевого самоврядування розширює перелік кандидатів на люстрацію в рази.

Читайте также:

Взятие на поруки замминистра обороны – это пример круговой поруки, – Небоженко

Окремо у документі зазначено, що так само перевіряти будуть осіб, які претендуватимуть на всі перелічені вище посади.

Кадри Януковича

Для всіх чиновників, які не пройдуть перевірку, передбачено санкції у вигляді заборони обіймати згадані посади на п’ять або десять років.

 Кабмін Азарова

У чому полягатиме перевірка і, власне, кого люструють у разі, якщо ухвалений парламентом закон набуде чинності?

По-перше, йдеться про усунення від посад чиновників часів президентства Віктора Януковича. Перевірку не пройдуть ті особи, які протягом року і більше обіймали котрусь з довгого переліку посад у період з 25 лютого 2010 року, тобто дня інавгурації попереднього глави держави, до 22 лютого цього року, тобто моменту його втечі з Києва.

Фактично на десять років доступ до державних посад закритий для тодішніх членів уряду та їхніх перших заступників, а для глави МВС – усіх заступників та керівників обласних управлінь міліції.

Крім того, йдеться про голів та керівників обласних відділень СБУ, податкової та митної служби.

Люстрація стосується секретаря РНБО, генпрокурора, глави Адміністрації президента та їхніх заступників часів Януковича.

Крім того, йдеться про всіх губернаторів, призначених Януковичем, та їхніх заступників, а також усіх голів районних держадміністрацій того часу.

Читайте также:

Путин оговорился по Фрейду, — эксперт

Люструють і вищий командний склад Збройних Сил часів Януковича – командувачів усіх родів військ плюс їхніх перших заступників.

Додатковий критерій для люстрації – якщо особа займала одну з перелічених вище посад під час подій на Майдані – з 22 листопада минулого по 22 лютого цього року і не звільнилася з посади у цей період за власним бажанням.

Цей критерій застосовують до набагато ширшого кола осіб: на нього перевірять правоохоронців, які затримували активістів та складали щодо них рапорти і протоколи про правопорушення, слідчих та прокурорів, а також суддів, які приймали рішення про ув’язнення затриманих учасників Майдану.

На десять років доступ до крісел у владі буде закритий і тим посадовцям та правоохоронцям, які своїми діями чи бездіяльністю перешкоджали реалізації права громадян на мирні зібрання під час подій на Майдані. Їхню причетність до цього має зафіксувати рішення суду.

Закон передбачає, що причетні до подій на Майдані можуть вивести себе з-під дії закону, якщо вони беруть чи брали участь у нинішній антитерористичній операції на сході країни.

КДБ, Компартія, комсомол

Десятирічна заборона на доступ до державних посад чекає і діячів радянського часу.

Йдеться зокрема про тих керівників радянської Компартії, які займали посади секретаря райкому і вище.

 Комуністи

Крім того, люстрація зачепить функціонерів комсомолу рівня секретаря ЦК ЛКСМУ і вище.

Доступ до влади на десять років закривається і для штатних працівників та негласних агентів КДБ, а також випускників вузів КДБ, крім тих, хто навчався на технічних спеціальностях.

Всі ці особи так само можуть отримати “люстраційну амністію”, якщо брали участь в АТО.

На п’ять років заборонять перебувати на державних посадах тим, хто співпрацював з іноземними спецслужбами, публічно закликав до порушення територіальної цілісності України та розпалював міжнаціональну ворожнечу. Ці обставини повинні бути встановлені рішенням суду.

Перевірка декларацій

Окремий критерій для люстрації випливає з аналізу декларацій про майно та доходи чиновників чи кандидатів на державні посади.

Якщо перевірка встановить, що особа вказала у своїй декларації недостовірні дані, їй закривають доступ до посад у владі на десять років.

Якщо виявиться, що вартість майна, набутого чиновником під час перебування на своїй посаді, не відповідає його доходам, отриманим із законних джерел, – його чекає такий самий результат.

Міністерство люстрації

Прикінцеві положення закону передбачають, що він набуває чинності на наступний день після публікації.

Органом, відповідальним за проведення люстраційних перевірок, і одночасно органом, який пройде через них першим, є Міністерство юстиції.

Протягом місяця після вступу закону в силу саме Мін’юст повинен буде розробити документи, на підставі яких здійснюватимуться перевірки та план цих перевірок по кожному органу державної влади.

Результати люстраційних перевірок вноситимуть до спеціального державного реєстру, за ведення якого теж відповідатиме Міністерство юстиції. Закон спеціально вказує, що доступ до цього реєстру буде відкритим, безоплатним та цілодобовим.

Про те, як саме проходитиме процедура люстраційної перевірки, якщо закон набуде чинності, як виглядатиме звільнення з посад чиновників, котрі не пройдуть її, і чи зможуть “жертви люстрації” оскаржити рішення щодо себе у суді, ВВС Україна найближчими днями поговорить з міністром юстиції України Павлом Петренком.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"В политики идут не те, кто знает, что нужно делать, а те, кто знает, что нужно говорить."

© Стас Янковский

На площі Могилка з’явилась злітна смуга

Харьковская ДТП: стало известно о беременную потерпевшую

Парламент проголосував за медицинську реформу

Вінницький аеропорт – аеропорт року

Стало відомо про величезну любов Розенблата до “маленьких діточок”

Перший в Україні букмобіль з’явився у Вінниці

Копы предупредили о банду, которая охотилась на доверчивых киевлянок

Очільник нашої держави уже себе бачить повноправним монархом – журналіст

На стол Порошенко попал важный документ, митингующие ждут

Чипсам бой: как приготовить полезный заменитель

Тягнибок розповів, якою бачить велику політичну реформу “по-справжньому”

Снятие неприкосновенности: нардеп пояснил, кто может ускорить процесс

В Украине снимут ремейк легендарного советского фильма

Вінницькі рятувальники продовжують знаходити снаряди під Калинівкою

Порошенко окончательно хоронит государственное бюро расследований – Речинский

Рано радоваться: нардеп раскрыл «подводные камни» медреформы

Вы не поверите: во сколько оценили жизни погибших харьковчан

Почему в оккупированном Крыму нельзя быть вне политики

Избирательная реформа: в Раде не хватило голосов «услышать» митингующих

Вінничани утворили найбільший в країні живий герб