USD26.5

Не можемо просто так відмовитися від Мінських угод, це тактика, а не капітуляція – політолог

Не можемо просто так відмовитися від Мінських угод, це тактика, а не капітуляція – політолог

Закон “Про особливості місцевого самоврядування в деяких районах Донецької та Луганської областей”, ухвалений 2014 року, встановлював особливий порядок на перехідний період терміном на три роки, пише у своєму блозі на “Новому часі” політолог Володимир Фесенко. Цей закон був прийнятий, набув чинності, але фактично не став діяти, оскільки був заморожений через те, що російські окупанти й колаборанти провели власні вибори 1 листопада 2014 року всупереч Мінським угодам. У результаті виник ефект “зависання”: закон начебто був, але реально не працював.

У кожнім разі, 18 жовтня закінчується цей перехідний період, і постало питання: а що далі? Росія, скориставшись ситуацією, стала чинити активний вплив на всіх учасників переговорів. Мовляв, якщо не буде продовжено дію цього закону, то буде зруйнована вся конструкція Мінських угод, і “Мінськ” перестане діяти. Ця була головна політико-правова колізія, яку потрібно було вирішити. Тому першочерговим завданням нового законопроекту про умови мирного врегулювання на Донбасі передбачалося вирішити законодавчу проблему участі України в реалізації Мінських угод.

Росія вимагала, щоб цей закон був безстроковим. Але це означало піти на значні поступки. Тому політики вирішили вчинити акуратно і зберегти простір для маневру: продовжити дію закону на рік. У новому законопроекті присутні тези про російську агресію, про тимчасово окуповані території. І в цілому документ доцільний, він не дасть швидкого ефекту, але вирішує ряд проблем і закладає правовий фундамент того, яким чином може бути відновлений суверенітет на Донбасі.

Останньої миті із законопроекту про реінтеграцію Донбасу, винесеного на голосування Верховної Ради, вилучили пункт про Мінські угоди. Думаю, це пов'язано з тим, що тема Мінських угод і самі угоди викликають опір частини політичних сил у парламенті. І не тільки в парламенті. Це один із внутрішніх суспільно-політичних конфліктів, причому – найгостріших. Роздратування й конфліктне неприйняття, навіть в учасників коаліції, викликає норма “про особливий статус” Донбасу. Це й зумовило ті конфлікти, які ми бачили останніми днями навколо законопроекту. Думаю, що ця проблема залишиться на порядку денному в осяжному майбутньому.

Читайте также:

Увидимся в Ялте: Порошенко собирается в Крым

У всякому разі, так чи інакше, нам доведеться брати участь у переговорних процесах щодо Донбасу. Тему виконання Мінських угод, за всієї їхньої обмеженості, неоднозначності й неповноцінності, порушуватимуть. І тепер, після того, як пункт про Мінські угоди було вилучено, я навіть не уявляю, як буде врегульована ця ситуація з нашими партнерами в переговорному процесі. Я би почекав закінчення цієї історії. Але спокійного вирішення цього питання я не бачу.

На жаль, багато українських політиків не розуміють, що ми не можемо просто так відмовитися від Мінських угод. Чисто тактично нам слід продовжувати цю гру – політичну й дипломатичну.

Читайте также:

Недовиконане домашнє завдання українських націоналістів

Перш за все, тому що до Мінських угод прив'язані антиросійські санкції. По-друге, через “Мінськ” ми можемо чинити тиск на Росію з метою припинення воєнних дій. І потенційно, за появи сприятливих умов, це дасть нам змогу повернути окуповані території в політичне поле України. Можливо, цього не станеться або станеться дуже нескоро, але теоретично – така можливість існує.

У цьому “особливомуй статусі” для Донбасу деякі бачать якусь пастку, яка може спрацювати вже зараз. Але хочу нагадати, що ще 2015 року до закону про особливості місцевого самоврядування в Донецькій і Луганській областях були прийняті поправки, які дуже жорстко формулювали наші умови зі проведення виборів у конфліктному регіоні. Ці умови – неприйнятні ні для Росії, ні для російських окупантів і колаборантів. Це наш “запобіжник”. Тому не бачу ніяких проблем, щоб підтримати продовження попереднього закону.

Втім, деяким політичним силам технологічно вигідно спрощення ситуації. Для виборців не треба грати в складні конструкції, достатньо зіграти на контрасті чорного й білого. Мовляв, Мінські угоди – це погано, а потрібно звільняти Донбас. Але як ви збираєтеся це робити? Коли і яким чином? Чіткої відповіді на ці запитання немає.

Більш того, в деяких політичних сил, наприклад, “Самопомочі”, іноді неявно, а іноді й досить чітко трапляється небезпечна риторика. Йдеться фактично про відмову від окупованих територій. Так, якщо і виникне тема реінтеграції Донбасу, це буде складний і дуже болючий для України процес, який створить проблеми й довгий час “відгукуватиметься” для внутрішньої та зовнішньої політики України. Але, на мій погляд, не можна відмовлятися від того, що ми тимчасово втратили. В іншому разі ми втратимо й інші території. Росія відразу ж закидає аргумент: якщо вам не потрібен Донбас, то навіщо вам Крим? Це збиткова й дуже небезпечна позиція.

У цьому плані я б сказав, що “Мінськ” – це тактика, а не капітуляція. Це варіант, що дозволяє нам зберегти політико-дипломатичний тиск на Росію, і при цьому не втратити шанс на мирну реінтеграцію Донбасу за сприятливих умов.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Если вы смотрите телевизор - вы, должно быть, заметили, что хорошие парни побеждают плохих всегда, кроме девятичасовых новостей."

Уличный разговор о “дурдоме под куполом”

В МВД решили устроить секретный дерибан

Динамо не сумело обыграть Янг Бойз

Трагедия в Харькове: новая деталь поставила все на свои места

Капітуляція ПАРЄ

Погодные «пряники» закончились, грядет суровый удар

Мечтаете похудеть? Воспользуйтесь этой супер-подсказкой

Про депутатську недоторканність і президентські розваги

Дождались: США отправили Украине военную помощь

Путинский “подарок” забрал еще одного сына

День на фронті: терористи знизили активність обстрілів, обійшлося без втрат

Трамп дав підлеглим важливі вказівки щодо України

Вінниця стане модною

В Крыму “патриоты” продолжают пробивать дно. Уже детьми

В Раді не знайшлося голосів за законопроекти про вибори

ГПУ сняла обвинения с «янтарного» депутата

Поразительное нахальство! Подручные Януковича наехали на Европейский суд

Противно слушать о повышении штрафов за скорость от ментов и Мининфраструктуры – журналист

ВНО-2018: названы даты пробных экзаменов

Как правильно снимать макияж: советы косметологов