USD26.3835

“Несе Галя воду”. Але чи можна її пити?

Дорогою захотілося водички – і на шляху «виросла» колонка? Пити… чи не пити? Підземна вода на 30-70% не відповідає санітарним вимогам. Як не натрапити

В місті нараховується більше 600 криниць громадського користування, близько 5000 приватних криниць та 72 вуличних водорозбірних колонок.

Проте, що перед вами з’явилося на шляху – криниця громадського користування, приватна криниця чи колонка з хлором від Водоканалу – може підказати майже одна інтуїція. Найголовнішого очами не побачиш: зовнішній вигляд споруди та система забору води не говорить про те, «на чому» стоїть джерело пиття та як перевіряється.

Чи безпечна вода з колонок?

Найлегше ідентифікувати колонки Водоканалу – щоб набрати з них воду, треба нажати на клапан – вода під тиском потече сама. Водоканал з 2008 року ліквідовує свої колонки: з 160 колонок зараз залишилося 72. На підприємстві пояснюють – люди постійно зловживають бекоштовною водою, навіть машини миють.

Проте, для лабораторії Водоканалу ці вуличні водорозбірні колонки – постійна можливість «заглянути» у воду та  оцінити її якість після транспортування.

За словами Аліни Кравчук, начальника лабораторії КП «Вінницяоблводоканал», відхилення по бак-аналізах з колонок – в межах 2 відсотків. У Водоканалі кажуть, – це проблеми з конкретними колонками через їх неправильну експлуатацію: потрапляння в кран сторонніх предметів, контакт крану та брудного посуду. Якщо показники не в нормі – проводяться місцеві очищувальні роботи.

Додають, що за всю історію Водоканалу не було таких випадків, щоб бак-аналіз масово був би не в нормі в різних точках міста. В такому разі, на станції була б збільшена доза хлору та скорегована кількість та пропорція коагулянтів.

Але, якщо є можливість дати хлору менше, то дають: через взаємодію хлору та органічних речовин, що є в Південному Бузі як в поверхневому джерелі, утворюються побічні продукти хлорування, а вони шкідливі для здоров’я. Взимку є можливість давати хлор на найнижчій межі, – річка холодна, тож умови для розвитку шкідливих мікроорганізмів несприятливі.

Читайте также:

Під час ІІІ фестивалю польової кухні пам’яті Тараса Сича вінничани зібрали понад 21 тис. грн..

Факт: вода у криницях брудна

Підземну воду в криницях хлорують також. За інформацією Департаменту комунального господарства та благоустрою, з 641 криниці громадського користування в місті зараз очищено та продезінфіковано лише 12. Проте, це навіть не гарантує безпеку води. Ризик зараження «здорової» криниці, якщо та сусідує з небезпечною – 50/50: рухомі грунтові води можуть змінювати свій склад 2-3 рази на рік.

Читайте также:

На Вінниччині кличуть урятувати історичну хату, де народився видатний Леонтович

Зверху – дощова вода, хоч і проходить певну фільтрацію через грунт, все-таки може перенести забруднення з вулиці. Знизу – близькість каналізаційних стоків та зміщення кілець криниці призводять до того, що у воді знаходять нечистоти.

– Там знаходять ще кишкову паличку –  у воді є постійний підтік фекалій, – каже Олена Юнусова, завідувач бактеріологічного відділення обласної СЕС. – Тому є ризик, що у воді можуть з’явитися патогенні ентеробактерії, що загрожує хворобами – від дизентерії до сальмонельозу. Насправді же, кишкова паличка, що живе в кишківнику людини, є всюди і сама по собі захворювання не викликає. Воду можна прокип’ятити, треба використовувати фільтри.

Проте, «доля» чотирьох криниць у місті вже начебто вирішена. За інформацією Вінницького міського управління Держсанепідемслужби у Вінницькій області, після декількох очисток та дезінфекції цих криниць, вода все ж не відповідала нормі по мікробіологічним показникам. Тому там збираються встановити таблички «Вода до пиття не придатна».

Читайте также:

Чи приживуться у Вінниці екопарковки?

Кринична вода постійно не відповідає санітарним вимогам в межах 30-70% проб. За інформацією Вінницького міського управління Держсанепідемслужби у Вінницькій області, в минулому році з 630 громадських криниць було відібрано 358 проб води, з яких 43% не відповідали нормі по мікробіологічним показникам та 76% – по хімічним. В цьому році половина результатів досліджень води з криниць не відповідали вимогам санітарних правил по мікробіологічним показникам, по хімічним – 98%.

Тисячі приватних криниць

Перевіряти ж власні криниці, чи ні – держава фактично залишила це право на розсуд господарів. Приватних криниць у місті – близько 5000 тисяч. Проте, досі безкоштовно перевіряють криниці лише тих сімей, в яких є діти віком до трьох років. Цього року так перевірили 61 криницю. Чистити та дезінфікувати джерело води доведеться вже за власний рахунок.

За результатами досліджень, в криницях приватного сектора велика кількість нітратів та підвищений рівень жорсткості води. Через накопичення нітратів в людини виникає нітратна анемія; а пісок та камінці відкладаються через високий вміст кальцію та магнію. Саме ці речовини – основні для перевірки, якщо робити аналіз води самостійно.

Для свердловин додають ще залізо та марганець. В лабораторії підказують, які показники краще долучити, – в залежності від конкретної криниці. Якщо вона розташована біля вигрібних ям, до аналізу додають азото-амонійний показник. Коли ж вода  спочатку витягується прозора, а через 15 хвилин вона починає мутніти та жовтіти – треба перевірити на залізо. Хімічний аналіз може підказати, чи треба турбуватися за мікробіологію. Коштує це приблизно 105 грн. Ціни формуються на базі тих методик, якими володіє лабораторний центр.

Корисні телефони

Щоб замовити перевірку криниці звертайтесь в СЕС: 56-22-78

Якщо хочете дізнатися, що належить колонка до мережі Водоканалу – телефонуйте 61-89-87, 53-72-18 – там знають всі адреси своїх колонок та якість води.

Аліна Воркуєва

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Политик – это человек, который пожертвует вашей жизнью за свою родину."

Драка в облсовете: депутат рассказал, что заставило его озвереть

Як у Вінниці квартири розподіляли

Lifecell обвиняют в произволе: пользователи свирепствуют

У Авакова сообщили об атаке троллей на нардепов

На заметку: как действовать, если ЖЭК не хочет работать

Сейчас у Путина появилась новая сумасшедшая забава – юрист

Не мат, а классика: одиозный мэр удивил комментарием о Европе

Переход на зимнее время: как легче пережить

Він незаконно збагачується в рамках закону – журналіст про Порошенка

В Киев прибыл большой гость из-за океана: появились фото

Европейский день языков 2017: история и традиции праздника

Чи вдасться Анґелі залишитись “ангелом” для України?

Украина через 12 лет может войти в 30-ку самых развитых государств

Пусть умирают: таможенники не пропустили скорую с ЕС

Примара НДР у дзеркалі німецьких парламентських виборів

В Украине ответили на шантаж Венгрии: у нас свои интересы

Правоохранители надругались над матерью убитого воина АТО

Российские оккупанты готовят крымских школьников к войне

Рабинович: Надо расследовать тайные полеты Наливайченко в Россию

Будьте осторожны: родители предостерегли от воспитателя-ката