USD26.4991

Пережити зиму: чого не вистачає в енергобалансі країни

Український уряд активно шукає, чим замінити російський газ, постачання якого припинили з середини червня.

Про це пише ВВС Україна.

Міністерство енергетики України попередило про можливі обмеження постачання електроенергії та меншу температуру опалення взимку. У соцмережах обговорюють варіанти утеплення домівок, аж до встановлення “буржуйок” та використання грузинського досвіду, як перезимувати без тепла і світла.

“Пройти зиму – просто перезимувати з газом, з електроенергією, з харчуванням, з теплом, з водою”, – назвав серед головних завдань, які нині ставить перед собою уряд, і прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.

Газ

В українських газових сховищах є 16 млрд. кубів газу – заявив Арсеній Яценюк під час засідання уряду, нагадавши, що коли його уряд почав роботу, то у ПСГ було лише 5 млрд. кубів так званого “буферного газу”.

Прем’єр-міністр заявив, що Україна вже може замінити до 60% газу, що раніше надходив із Росії, імпортом газу за реверсною схемою – через Словаччину та інші маршрути:

“Усього ми можемо імпортувати 15 млрд кубометрів, це 60% імпорту палива. 10 млрд кубометрів ми все-таки відкрили зі Словаччини, 5 млрд – з інших джерел. Ми замістили 60% російського газу”.

Як йдеться у заяві EUstream – оператора словацької ГТС, “гарантований мінімальний обсяг трафіку з 1 жовтня буде 6,4 млрд кубометрів на рік”, хоча до 2019 року клієнти зарезервували потужності для транспортування 10 млрд кубів газу на рік.

Якщо ж розрахунки по газу звузити лише до опалювального сезону – шести місяцям між жовтнем цього року та квітнем наступного, то брак газу стає ще більш очевидним – каже співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

Минулого року лише за опалювальний період Україна спожила 35,8 млрд кубометрів газу, із яких 11,7 млрд кубів було видобуто в Україні. Якщо зважити на те, що в анексованому Росією Криму видобувалося газу приблизно стільки ж, скільки і споживалося, а також те, що уряд оцінює скорочення споживання газу промисловими споживачами приблизно на третину, то Україні потрібно було б мати щонайменше 16 млрд кубів газу, аби пережити зиму.

“Ці обсяги начебто є на папері. Але що буде по факту? Хай у сховищах 16 мільярдів, але з них реально підняти – 11, бо решта має залишитися у системі. Хай за реверсом в ідеальному варіанті можна отримати до зими 3,5-4 млрд кубів, хоча ми знаємо, що ідеальних варіантів не буде і динаміка постачання газу із Європи поки що цього року є гіршою, ніж минулого. Бачимо, що все одно залишається десь 2 млрд дефіциту”, – каже Дмитро Марунич і додає: “Якщо промисловість впаде ще більше, то тоді, може, і дефіциту не буде, але що тоді буде з економікою – уявити важко”.

Читайте также:

Асоціація з ЄС. У чому вигода для України

У цих розрахунках важко оцінити і вплив погоди, адже передбачити наскільки морозною буде ця зима досить складно. “Ціна питання”, як каже Дмитро Марунич, є досить суттєвою:

“Якщо разом з Кримом та промисловістю, що працює, раніше Україна споживала близько 150-170 млн кубів газу за добу, то при температурі “мінус” 20 споживання зростає до 300 млн кубів”.

Вугілля та електроенергія

“Вони розбомбили основні шахти, з яких ми постачали вугілля на українські ТЕЦ”, – заявив Арсеній Яценюк. Брак вугілля змушує уряд купувати його аж у Південній Африці, із якою, за словами пана Яценюка, вже укладено контракт на постачання 1 млн. тонн. Він визнає, що імпортне вугілля коштуватиме дорожче, ніж вітчизняне. Але з іншого боку, коли можна буде повернутися до видобутку власного вугілля, нинішні проблеми стануть стимулом для “реальної модернізації української енергетики”.

Читайте также:

“Ихтамнеты” и “отпускники” – это бесправное пушечное мясо

“Нарешті тепер переоснастимо наші котли на ТЕЦ, перейдемо на дешеве вугілля,…В мемуарах ще напишемо: “Росія, дякую!”, – сподівається прем’єр, очевидно, маючи на увазі програму Клацнутипереведення ТЕЦ із газу на вугілля, започатковану, але так і не реалізовану попередньою владою.

Проте головним продуктом, що виробляють на газі українські ТЕЦ, є тепло, а електроенергія – лише “супутній товар”. Більші проблеми будуть із ТЕС, які працюють на вугіллі, і забезпечують значну частку виробництва електроенергії в Україні – до 40%.

Як каже голова Незалежної профспілки гірників України та депутат Михайло Волинець, нинішніх запасів вугілля для українських теплоелектростанцій “вистачить приблизно до середини листопада”. Через бойові дії на Донбасі працює лише 35 шахт, а 50 – “лише відкачують воду”. При цьому більшість шахт, де видобували вугілля, що використовується на ТЕС – антрацит, розташовані на території, контрольованій “російськими військовими та бойовиками”. Більше того, каже депутат, бойовики почали “грабувати шахти і вивозити вугілля до Росії”.

Читайте также:

Владимир Полочанинов: Нынешняя власть идет по пути Януковича

Разом із тим вугілля, що видобувають на шахтах у Львівській, Волинській та Дніпропетровській областях, належить до газової групи, і гірше підходить для ТЕС.

За словами Михайла Волинця, нині на складах ТЕС є близько 1,7 млн. тонн вугілля, і щоб пережити опалювальний сезон, Україні треба імпортувати до 10 млн. тонн вугілля. Водночас, як наголошує голова шахтарської профспілки, це має бути саме тих марок, що потрібно для ТЕС.

Із такими оцінками погоджується і Дмитро Марунич. Він каже, що брак вугілля може призвести до дефіциту приблизно 15-20% у виробництві електроенергії, хоча ця цифра може бути і меншою, адже промислове виробництво, а відтак, і потреба в електроенергії в Україні скорочуються.

АЕС та альтернативна енергетика

Близько половини електроенергії, що виробляється в Україні, дають атомні станції. Але всі вони поки що також працюють на російському ядерному паливі.

Визнаючи, що і отриманні ядерного палива Україна залежна від Росії, Арсеній Яценюк водночас заявив, що уряд ухвалив рішення про диверсифікацію цих поставок:

“Ми уклали контракт із Westinghouse, ми почали купувати ядерне паливо не тільки у Росії, зараз ми суттєво збільшуємо обсяги постачання цього палива”.

Прем’єр також оголосив про плани уряду до кінця року оголосити тендер на будівництво нових атомних блоків, а також будівництво нових магістральних ліній електропередач, “щоб збільшити обсяги постачання електроенергії в першу чергу з атомних станцій”.

Те, що потужності українських ЛЕП є обмеженими, є однією з причин того, що навіть за умов енергетичної скрути українські АЕС не працюють на повну потужність – каже Дмитро Марунич. Інша причина – те, що обсяги виробництва на АЕС важко регулювати, особливо так, як це дозволяють робити ТЕС та ГЕС.

“Вночі те, що виробляють наші атомні блоки – нікому не потрібно. Вночі всі сплять. Ядерна енергетика дає нам багато дешевої і нікому вночі непотрібної електроенергії. Електроенергія, яку виробляють ТЕС і ГЕС є дорожчою, але “якіснішою”, бо її вироблення можна регулювати”,- пояснює експерт.

Використання альтернативних видів палива, на які нині припадає лише кілька відсотків енергетичного балансу країни, могло б бути досить ефективним рішенням енергетичної проблеми для невеликих міст та сіл. Тепло там могли б давати мінікотельні, що працюють на багатьох видах “підножного” палива – від торфу до хмизу. Проте для великих міст такі варіанти поки що не є справжньою альтернативою – вважає Дмитро Марунич.

Експерт додає, що проблему “пережити зиму” дещо перебільшують: “ніхто не замерзне в Україні. Просто буде холодно. Але зима не вічна”.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"У нас начинается тяжелый период жизни: парламентские, затем еще страшнее - президентские выборы"

© А.Лукашенко

Названы точные сроки освобождения Донбасса

Умер сооснователь AC/DC Малькольм Янг

Скандал в НАПК: стало известно, кого покрывала Корчак

Почему запрет на изъятие серверов при обыске не будет работать

Не дотягивает: в сети “отменили” сравнение Путина с Гитлером

Саакашвілі показав, як викрадали грузинських “терористів” в Києві

Для россиян в Сирии осень перестала быть томной

Шокирующая тенденция: почем украинки продают девственность

Первый пошел: Польша активировала свой «черный список» украинцев

Страхова медицина мала стати основою реальної медреформи

Штрафная ловушка вытянет из водителей последние деньги и нервы

Украинский памятник оказался в Книге рекордов Гиннесса

У Вінниці від вибуху гранати загинув чоловік

Мертвим реформи не потрібні

Спецоперация на Закарпатье: суд удивил решением по главной подозреваемой

Арест украинского журналиста в Беларуси: что сообщил посол

Большего обострения на фронте быть не может

Конфискация урожая: главарь “ДНР” грабит жителей

Кровью залит весь пол: жуткие подробности похищения в центре Киева

Новости Крымнаша. Слёзы, страх и отчаяние стали визитными карточками Крыма