USD26.0974

Погляд економіста на результати е-декларування

Для багатьох, включаючи мене, статки задекларовані політиками виявились шоком. Але для людей знаючих систему, шоку не було.

Е-декларації показали, що багато людей тримають досить великі суми в готівці. Кажуть схожа ситуація в середньому класі – великий відсоток накопичень зберігається в готівці.

Ці гроші не працюють на економіку, не інвестуються в бізнес. Це дуже неефективно.

Чому люди не вкладають накопичення в економіку, а тримають все в готівці? Тому що, є ризик прямої чи непрямої експропріації. Наприклад, якщо готівка буде покладена на депозит чи інвестована в іншій інструмент, то банк може лопнути, чи настати наступна банківська криза під час якої не можна буде зняти гроші з депозитів через обмеження, чи приймуть закон про примусову конвертації депозитів у валюті в гривню, а гривня може девальвувати.

Проблема в тому, що держава постійно змінює правила гри і немає гарантії що фінансові ресурси вкладені в фінансовий або реальний сектор не будуть втрачені, через зміни правил гри. Я тут не говорю про ризик рейдерства чи наїздів від правоохороних органів, бо хочу звернути увагу саме на проблему постійних змін правил гри. Ці постійні зміни, з ризиком експропріаціі, відохочують людей в яких є накопичення інвестувати в економіку України.

Читайте также:

Путинская Россия экономически и политически в абсолютном тупике – эксперт

Чому владні сили України не домовляться не змінювати правила гри і не відбирати один у одного ресурси? Тому що, держава є політична слабкою, інституції не працюють, лідери партій думають про сьогоднішнє, а не про майбутнє.

Вони по своєму праві…Хто знає, що там буде десять років по тому. А сьогодні є ризик втратити владу. Всі розуміють, що рішення з економічної експропріації мають негативний вплив на економічне зростання в майбутньому. Дійсно, хто буде вкладатись в економіку де постійно змінюється податкова система, створюються спеціальні умови для одних за рахунок інших, регулюється економіка щоб полегшити роботу ізбранних, чи відбувається “стратегічне” бюджетування для підтримки політично вигідних груп, тощо. Але така експропріація вирішує нагайні проблеми і забезпечую політчину підтримку сьогодні! Це підвищує ймовірність того, що сьогоднішні політичні еліти залишаться у влади на ще деякий строк.

Читайте также:

Путин изображает СССР-2, забыв важную деталь

На жаль це самопідсилююча система. Бізнес та люди розуміють, що політичній системі не можна довіряти і тому вони ховають ресурси від неї. А системі не залишається нічого як хапати ті обмежені ресурси, які вона може побачити чи знайти, тим самим підтверджуючі побоювання бізнесу та людей.

Як змінити цей тип відносин між людьми, бізнесом, та державою? Я не вірю в пророка чи сильного лідера, який прийде та наведе порядок. Ідуть роки чи навіть десятиріччя, змінюються прізвища, але тип стосунків між державою та суспільством залишається по суті той самий.

Але я вірю в середній клас. Я сподіваюсь, що середній клас зможе консолідуватись, переступити через внутрішні конфлікти інтересів, та вийти на наступному чи післянаступному політичному циклі з новим соціальним контрактом між державою, суспільством, та бізнесом. З контрактом, де поважаються правила гри, де забезпечується недоторканість приватної власності, і де бізнес, держава, та суспільство бачать один в іншіх партнерів, а не дойних корів.

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"К сожалению, понятия хороший человек и хороший политик далеко не одно и то же."

© Антон Савин

Гройсман хочет уволить руководство Фонда госимущества

Гройсман объяснил, что нужно делать с чиновниками для преодоления коррупции

Рева рассказал, как чиновники наживаются на ветеранах АТО

В США назвали условия для продолжения поддержки Украины

Сколько миллиардов Россия теряет на войне в Украине?

НБУ отнес еще один банк к категории неплатежеспособных

Динамо разгромило Бешикташ

Аваков назвал Украину последней линией обороны

Будапештский обман. Нужно ли Украине ядерное оружие

США не собираются сокращать помощь Украине в 2017 году, — Пентагон

Украина — самая коррумпированная страна в Европе, — аудит ЕС

Ультрас “Динамо” “накрыл” турецких фанатов: 10 человек получили ножевые ранения (видео)

Вопреки приказу молчать: выживший в Княжичах ГСОшник рассказал о перестрелке (видео)

Порошенко поручил Кабмину разработать комплекс мероприятий на 2017 год по активизации реформирования местного самоуправления

Проблемы безопасности на Донбассе мешают политическому урегулированию конфликта, – Столтенберг

ДТП на Шепеля: мопед врізався в автівку. 19-річний юнак в реанімації

Хакери атакували сайт Пенсійного фонду

Россия на пути создания железного медиа-занавеса, — блогер

Смех в Белом доме, — публицист

Письма из оккупированного Донбасса. “ЛНР”. О чем пишет “Казачий вестник”? — блогер