USD26.0311

У Вінниці українські та німецькі вчені досліджуватимуть нацистський проект з «розчищення раси»

У Вінниці дослідять долі вбитих за часів Другої світової війни психічнохворих та військовополонених вінничан.

Досі недосліджені сторінки тих часів вивчатимуть в рамках проекту «Пам’яті жертвам нациського проекту Т4 (расової гігієни)», який був ініційований громадською організацією «Народний Майдан Вінниччини».

Група німецьких науковців та представників Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського дослідять нацистські репресії зокрема щодо пацієнтів міської психіатричної лікарні та військовополонених вінницького концентраційного табору «Шталаг 329».

Першою частиною проекту, який загалом триватиме три роки, буде опрацювання українських та німецьких архівних документів спеціальними робочими групами. До цих груп увійдуть студенти та викладачі з Інституту історії, етнології та права ВДПУ та представники Інституту історії України Національної академії наук України. З німецької сторони будуть представники громадської організації «Німецька молодь в Європі» Північної Рейн-Вестфалії.

bundesarchiv_bild_146_1979_113_04__lager_winnica__gefangene_russen_729x547

Читайте также:

Смердюча вода: Як розвивається історія з вінницькою водопровідною водою

Фото – Федеральний архів Німеччини

Як пояснив Юрій Зінько, директор Інституту історії, етнології і права ВДПУ, експерти вивчатимуть винищення людей, які мали фізичні вади, були інвалідами та душевнохворими.

  • Нациський проект Т4 – це знищення людей, які були хворі, яких вважалося економічно недоцільно утримувати. Вони намагалися винайти «чисту» расу, в якій будуть фізично-сильні люди, з доброю генетикою, – каже Юрій Зінько.

На території концтабору «Шталаг №329» зараз розташована військова частина А-2287. Тут відбувалися масові поховання радянських військовополонених, більшість з яких померли від виснаження, хвороб, холоду, голоду, значна кількість була розстріляна.

Такі дослідження, за словами заступника декана з наукової роботи Інституту історії, етнології та права ВДПУ Анатолія Войнаровського, актуальні, адже точно не відомо, скільки військовополонених перебувало і загинуло у вінницькому концтаборі, який проіснував з жовтня 1941 року до вересня 1943-го.

Читайте также:

Вінничан чекає поява Інтерсіті в Польщу

Як зазначив Анатолій Войнаровський, також невідоме точне число військовополонених, які загинули у фільтраційному таборі «Дулаг», що був у районі сучасної вулиці Чехова. За різними даними, це від 20 до 60 тисяч осіб.

У державному архіві Вінницької області оцифрують документи – переписку, бухгалтерію, звернення лікарів, на що ініціатором проекту виділено 10 тисяч гривень. Досі – з 1956 року – документи були посипані дустом і їх ніхто не піднімав.

По завершенню пошукової роботи, буде розроблено сучасну музейну експозицію, присвячену жертвам нацистського проекту Т4.

Як зазначає представниця ГО «Німецька молодь в Європі» Жанна Кеберляйн, експозицію створюватимуть на прикладі німецьких музеїв.

  • Вінницькі студенти із викладачами відвідають Німеччину, де ми будемо знайомити їх з досвідом і методикою німецьких музеїв по темі знищення психічнохворих та військовополонених, – зазначила Жанна Кеберляйн.
Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"К сожалению, понятия хороший человек и хороший политик далеко не одно и то же."

© Антон Савин