USD28.2033

15 тез Сергія Тарути про війну на Донбасі

Співзасновник корпорації «ІСД», один із найбагатших людей України (17-те місце в рейтингу Forbes 100 найбагатших українців, статки – $479 млн) Сергій Тарута в березні цього року дістав ще один статус – держчиновника. Його призначили головою Донецької обласної державної адміністрації. Цей статус, на відміну від перших двох, навряд чи міг викликати заздрість – поки сусідні області більшою мірою грали у війну, Донецьк нарівні з Луганськом став центром військової операції. Економічний та ідеологічний зв’язок із Росією, недовіра до нової влади і кордон з РФ – перераховує губернатор основні передумови конфлікту. «Тут були дріжджі», – пояснює Тарута.

Так само твердо і послідовно, як Сергій Тарута-бізнесмен будував металургійний гігант «ІСД», Тарута-губернатор хоче вивести Донбас із військової кризи і відродити – але вже енергоефективним, модернізованим і конкурентним.

Forbes наводить основні тези з бесіди із Сергієм Тарутою.

Про строки завершення АТО

Найближчим часом ми звільнимо Донеччину. Моя впевненість ґрунтується на доскональному знанні розстановки сил з однієї й другої сторони, а також на тому, що сьогодні під контролем бойовиків залишилася відносно невелика територія. Наша армія вчиться, у бойовиків немає підтримки місцевого населення, є чвари всередині самих угруповань, та й санкції проти Росії працюють. Якщо не буде вторгнення, ми маємо закінчити цю історію до осені.

Для себе я відкидаю можливість того, що ми розпочнемо зиму в нинішньому статусі. Це було б величезною проблемою і навіть трагедією. В умовах руйнування значної частини інфраструктури забезпечити нормальні умови для жителів Донбасу буде неможливо.

Війна не може бути безкінечною. Вона виснажує наші людські й економічні ресурси. Та й російські теж. Щоправда, у Росії є Резервний фонд і Фонд національного добробуту – є звідки поповнювати (дивіться фотогалерею Forbes).

15 тезисов Сергея Таруты о войне на Донбассе
Місцеві жителі Семенівки показують губернаторові Донецької області С. Таруті снаряд, який поцілив у їхній будинок
Фото Олександр Козаченко для Forbes Україна

Про підрахунок утрат

Я не думаю, що кількість загиблих із протилежного боку колись стане відома. Вони стріляють дуже легко… причому по своїх теж. Щодо втрат з українського боку точних даних наразі немає, оскільки багато зниклих – можливо, частина з них виїхала.

Про виїзд людей і їхнє повернення

У Донецьку проживає 1 млн жителів, Макіївка – це ще близько 340 000 людей. Сьогодні з огляду на споживання хліба у Донецьку залишилося 750 000 – 800 000 осіб. Залишилися ті, хто був не в змозі виїхати, або ті, хто думає, що лихо омине їх, таких теж дуже багато. Літні люди виїжджають дуже неохоче. Багато хто шукає бомбосховища та підвали, щоб сховатися від артобстрілів.

Чимало підприємств працюють – комунальні служби, управління, шахти, ДМЗ, коксохім… усе, крім сфери послуг. Керівні компанії виїхали з Донецька.

Частина тих, хто виїхав, не хоче повертатися. Але таких небагато. За моєю оцінкою – 5–8%, не більше. Решта, безумовно, хоче повернутися.

15 тезисов Сергея Таруты о войне на Донбассе
Будівля міськради в Слов’янці
Фото Олександр Козаченко для Forbes Україна

Про ефективність простих рішень

Головне, що потрібно було відразу зробити, – перекрити кордон. Це те, про що ми просили.

Ми вирили в себе величезну траншею. Це дешевий оборонний засіб, який працює дуже ефективно. Там ніхто не проходить, машиною й танком не проїдеш. У нас там два трофейні ВМП застрягли, щоправда, потім із Росії приїхали і забрали їх назад. Рів на кордоні потрібен, повірте, він виконує свою функцію.

Про виплату пенсій

Призупинення виплати пенсій та соціальної допомоги на Донбасі – це велика помилка і великий ризик. Моя думка – жодних вагомих аргументів для призупинення роботи органів, які забезпечують ці виплати, нема.

Постанова НБУ (Нацбанк зобов’язав банки і Держказначейство призупинити здійснення всіх видів фінансових операцій у населених пунктах, яких не контролює українська влада) може тільки погіршити ситуацію. Наслідки, які може спровокувати це рішення, значно серйозніші, ніж імовірні ризики провокацій чи захоплень відділень.

Читайте также:

Суд прекратил полномочия главы ВККС и его заместителя

Адже що відбувається сьогодні? Пенсіонери отримують гроші, ідуть із ними в магазин, оплачують комунальні платежі тощо. Завдяки цьому працюють теплокомуненерго, магазини. Якщо зупинити роботу Нацбанку, то зупиниться все – буде колапс, гуманітарна катастрофа, необхідна Росії, щоб обґрунтувати введення військ.

У Слов’янську нам удавалося домовлятися і завозити в місто медикаменти, продукти та інші ресурси. Але це невелике місто, враховуючи тих, хто виїхав, там залишалося 50–60 тисяч осіб. У масштабах усієї Донецької та Луганської областей для 3 млн людей це зробити неможливо.

15 тезисов Сергея Таруты о войне на Донбассе
Сергій Тарута розмовляє із місцевими жителями Семенівки
Фото Олександр Козаченко для Forbes Україна

Про податкові надходженнях у воєнний період

Хай як це парадоксально, але план щодо місцевих бюджетів Донецька область виконала. Показник виконання по Донецьку за сім місяців – 101%. Виконання держбюджету – 93%, що за сьогоднішніх обставин не є критичним просіданням.

Завдяки чому виконали? Донбас – це в основному великі підприємства. Частка малого та середнього бізнесу, який найбільше страждає в цій ситуації, тут історично дуже низька. Плюс відіграла свою роль девальвація і зменшений корупційний складник – у цих умовах його майже немає.

Що цікаво – коли ми перераховуємо податки, то Держказначейство справно працює. А коли кажемо: верніть нам наше зароблене, то виникають перешкоди. І в цьому цинічність ситуації.

Про власний бізнес

Головні проблеми, з якими ми зіткнулися за останні два тижні, – це залізниця й енергетика. Паралізовано роботу всієї магістралі – неможливо відвантажувати вугілля, забезпечувати сировиною металургійні підприємства. Повністю без сировини Алчевський меткомбінат – він зупинився. Бахмутський аграрний союз працює наполовину – дуже важко завозити ресурси, а харчову продукцію непросто вивозити: її відразу «привласнюють». Із російськими партнерами взаємини змінилися насамперед на особистому рівні.

Читайте также:

Гордон: Смешко идет в Раду с партией “Сила и честь”, чтобы стать премьер-министром

Про безальтернативність унітарності

У чому була постмайданівська трагедія Донбасу? Людей кинули, і для них раптом зникло майбутнє. Таким ясним і зрозумілим майбутнім для них був Віктор Янукович. Вони були впевнені, що й завтра буде добре або як мінімум не гірше. А тут їх відлучили від грудей, і вони не знають, що й у магазині є молоко.

Коли наша команда тільки приступила до роботи, то в регіоні був дуже великий запит на автономію – понад 38% бажало відділення в певній формі. Через місяць, коли ми почали провітрювати мізки ну і замінили частину людей на місцях, то охочих відділитися залишилося не більш як 15–18%. Це видно навіть за складом агресивних денітрацій – спочатку ми бачили оновлення в лавах, нові обличчя, та потім залишилися одні й ті ж люди, які просто виконували завдання.

Спочатку Росія намагалися реалізувати «кримський сценарій», щоб через місцеві ради ухвалювати рішення про відділення і самостійність Донецького регіону. Треба віддати належне Партії регіонів: до них багато претензій, але не було жодного випадку, щоб на рівні міських чи районних рад було прийнято рішення щодо можливого відділення. Немає альтернативи для економіки Донбасу, крім як єдина Україна і Донбас у її складі, – на цьому сходилися депутати всіх рівнів. 

Про роль особистості

Леонід Кучма входить від України в контактну групу, яка веде переговори. Актуальні на сьогодні питання, які вона розв’язує, пов’язані з обмінами полоненими і гуманітарною допомогою. Питання щодо ескалації нині не обговорюють.

Віктор Медведчук приїжджав на Донбас багато разів. Він був 4–5 разів ще до того, як це стало офіційно відомо. Намагався домовлятися, налагодити контакт між Донбасом і Києвом.

Читайте также:

Бывшие регионалы захватывают Киевщину под знаменем Зе-команды – СМИ

Про вибори

Незважаючи на повний песимізм на Донбасі щодо виборів президента, люди змогли віддати свій голос. Якби вибори на Донбасі не відбулися, то питання про легітимність влади ставили б досі. Мало хто вірив, що нам це вдасться, але ми це зробили: було відкрито близько 700 виборчих дільниць, працювали окружні комісії. Немає сумніву, що ми проведемо чесні вибори в парламент, хай коли вони були б – восени чи навесні.

Для мене важливо, щоб чиновник був професіоналом і не казнокрадом. За якої влади він був, мене це не цікавить. Є випадки, коли приходить патріот, але не знає, що йому робити. Є голови адміністрацій, які призначені давно і працюють для людей, працюють добре. На Заході ніхто ніколи не змінює ланки, нижчої за першого і другого керівників.

Коли почалася ситуація із протестними рухами, захопленнями, багато хто з мерів хотів піти, деякі двічі писали заяви про відставку. Але я думаю, що найменше зло – залишитися і працювати. Будь-яке інше рішення загрожує проблемами і для міст, і для економіки, і для людей.

Про ціну відновлення

Цілеспрямоване методичне знищення інфраструктури терористами – це величезна проблема. Підстанції, газопроводи, лінії високовольтних передач знищують майже щодня. Майже всі шахти в Луганській області і прилеглих до неї – без можливості відвантаження. Це сьогодні може спровокувати дефіцит вугілля, дефіцит електроенергії і, як наслідок, можливо, віялове відключення по всій країні. Плюс величезна проблема – на всіх основних артеріях підірвано мости. Ми розв’язуємо проблему, споруджуючи тимчасові конструкції.

У нас буде багато «слов’янськів». У дуже поганому стані Шахтарськ, Мар’їнка, у Горлівці величезні проблеми. Ніхто не може сказати, скільки потрібно для відновлення. Я не хочу називати навіть приблизної цифри, щоб не лякати.

15 тезисов Сергея Таруты о войне на Донбассе
Підірваний міст у Семенівці

Фото Олександр Козаченко для Forbes Україна

Бізнес Донбасу допомагатиме. Але він і сам нині перебуває у стані виживання і при цьому виплачує зарплати і платить податки. Я вважаю, що тут потрібно акумулювати зусилля бізнесу всієї країни. Хороший початок – відмовитися від якихось необов’язкових речей, наприклад оренди яхт у літній період, щоб частково допомогти Слов’янську.

Припускаю, що бізнес візьме на себе 20–30% витрат на відновлення. Частину візьме на себе місцевий бюджет, частину – донори, частину – інвестиції, гроші на зворотній основі (цей варіант стане можливим тільки коли закінчаться військові дії).

У Слов’янськ поки що не спрямовано жодної копійки державних коштів. Виділяють допомогу волонтери, меценати, обласні бюджети, західні організації, «Укрзалізниця», треба віддати їй належне, дуже допомагає. Але ця схема не спрацює в масштабах регіону.

Про вигоди бюджетної децентралізації

Вона, безперечно, вигідна й Донбасу, і взагалі всім регіонам. Вона може багатьох заспокоїти, зняти напруження, зменшення зарегульованості й передання частини повноважень на місця поліпшать інвестклімат. Нині голова сільради каже, що це район не дає йому розвиватися, район скаржиться на область, а область нарікає на Київ. У результаті Київ, як правило, виходить найбільшим ворогом. І це претензія – за присвоєні центром ресурси – не тільки Донбасу.

Але будьмо відвертими: ми говоримо про децентралізацію дуже довго, але реальних строків ніхто не позначив. Хоча спочатку йшлося, що реформу можуть провести ще до президентських виборів. Чимало регіонів прийняли концепцію, яку було озвучено, – децентралізація за польською моделлю, провели багато нарад, почали здійснювати просвітницьку роботу. Але поки що я не можу сказати, коли це відбудеться.

Про участь донеччан у бойових діях

Коли кажуть, що донеччани не воюють, – це несправедливо і це неправда. У батальйонах «Дніпро», «Азов», «Донбас» багато жителів Донбасу, які реально беруть участь у бойових операціях. Дуже багато жителів Донбасу в прикордонних військах. Ми ховали в Авдіївці, і в Донецьку, і в Горлівці, і в Харцизьку, і в Амвросіївці…

Але ситуація в регіоні непроста, фактично багато хто перебуває в заручниках. Коли ми формували загони самооборони, терористи почали приходити до сімей, погрожувати. Було кілька викрадень, зокрема й мого заступника – бранцям відразу перебивають пальці на ногах, щоб вони не могли пересуватися.

Будь-який витік інформації може бути небезпечним і несе загрозу не тільки добровольцям, а й їхнім сім’ям. Тому було вирішено, що донеччани долучаються до формувань у сусідніх областях, а їхні родини відразу виїжджають.

Про Америку

Я не американіст. Але я думаю, що США, виступаючи на боці України, меншою мірою має якусь свою корисливу мету. Просто ніхто не житиме спокійно, якщо в якійсь країні є джерело постійного підживлення терористів. Америка допомагає нам не на противагу Росії, хоча в російському сприйнятті це виглядає саме так.

Про прощення

Сьогодні часто буває, що є і судді, і прокурори, і виконавці вироків в одній особі. Заодно й бізнес можуть переписати.

Ситуації бувають різні, потрібно розбиратися. Звичайно, тим, хто був організатором чи співучасником убивств, – тут прощення немає. Але, наприклад, коли був референдум, я сказав: забороняємо відкривати всі школи, нехай вламуються, підпалюють – весь Донбас побачить їхнє справжнє обличчя. Але ж вони діяли інакше: приходили до директора школи і казали: відкривай, або ми розстріляємо тебе і твою сім’ю. І що мав робити цей директор? Він заручник ситуації.

Багатьох людей інфіковано вірусом сепаратизму. Я вірю, що вони виліковні. Але без прощення ми не зможемо вилікувати цю хворобу. Потрібно йти з любов’ю і миром, а не шукати ворога в кожному.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Политик – это человек, который пожертвует вашей жизнью за свою родину."

Объявили название 25 фильма о Джеймсе Бонде

В Китае запускают услугу по клонированию домашних животных

Глава МИД Германии летит к Лаврову: что будут обсуждать

Зеленский вляпался в скандал из-за огромного кортежа, украинцы в ярости: “Где велосипед?”

Корчилава: Франция заигрывает с Путиным и продолжает политику “умиротворения”

Лана Вачовски работает над четвертой частью «Матрицы»

Индийская станция Chandrayaan-2 вышла на орбиту Луны

Зеленский уничтожит коррупцию одним махом, раскрыта схема: как заработать каждому

Украина и Турция создадут беспилотник нового поколения

Молитвы услышаны? Украинские пленники Путина исчезли из колонии: что известно на данный момент

Наше театральне середовище вважає українську мову неповноцінною?

Теплый разговор о важном: первая леди и Сара Нетаньягу прогулялись Домом с химерами

Цієї ночі у Вінниці спалахнуло два автомобілі, які були припарковані поруч

СБУ зупинила продаж вогнепальної зброї та боєприпасів на Вінниччині

Новая компания Drako Motors представила суперкар за $1,25 миллиона

Бессмертный: Перспектива Крыма – государство крымских татар

Сын Луценко “Саша-Лесоруб” реально контролирует всю лесную отрасль, – блогер Иванов

Реакція “Слуги народу” на “тупу вівцю” Бужанського: новообрана влада напускає туману

Вінничанка у центрі міста створила звалище із будівельного сміття

У Вінниці з 21 по 22 серпня повністю перекриють вулицю Данила Нечая