USD28.2033

23 лютого: чому його не так просто позбутися

23 лютого: чому його не так просто позбутися

Я зараз спробую пояснити, чому одні люди не можуть відмовитися від святкування 23 лютого, а для інших це свято є абсолютно неприйнятним. Одна лиш прихильність до совка нічого не пояснює, все складніше.

У всіх первісних племен в історії людства (зокрема в тих племен, які дотепер у первісному стані) існувала процедура ініціації. Ініціація – це випробування, яке проходить молода людина (зазвичай юнак, але в багатьох місцях світу також і дівчина), аби стати дорослим чоловіком (жінкою). Це не просто ритуал – це непросте випробування, часом адекватне за силою переживань смерті й новому народженню. Це завжди пов'язано із принесеною жертвою, і ця жертва та пройдене випробування дають соціальні права дорослого, права голосу в суспільних справах.

Ті поодинокі винятки, хто не пройшов випробування через особисті вади чи слабкість, залишаються неповносправними, соціально неповноцінними. Варіативність ініціацій у різних куточках світу вражає дослідників. (Коментар Тетяни Жданової: “Ймовірно тому навіть в інтуїтивних спільнотах підтримувалои мистецтво створення історій – розповідаючи, людина натикалася на моменти ініціації, бо сама структура історії, глибоко прошита в культурі, вимагала цього”.)

(Примітка для знавців інтегральної динаміки: базовим рівнем власне людської свідомості є фіолетовий, і його незаповненість породжує біль і відчуття неповноцінності. Заповнення фіолетового рівня якраз і відбувається під час ініціації, і саме тому це робиться фіолетовими соціальними інструментами – ритуалами. Людина із пропущеним фіолетовим є соціальним агресором чи слабкою жертвою (нездоровий червоний).

Читайте также:

В Киев из Амстердама вылетел пятый спецрейс с украинцами

Сучасне людство давно позбулося архаїчних ритуалів. Але потреба в ініціації залишилася – і соціальна (культурна), і психологічна (особиста). Жіноча ініціація була не всюди; а навіть там, де була, вона з часом змінилася – нею стала перша менструація чи народження першої дитини. А от чоловіки таких природних привілеїв не мають – отже, залишаються неініційованими, тобто соціальними дітьми.

Але ж ключове місце в соціально-психологічній конструкції порожнім бути не може, воно заповнюється тим, що є під рукою. Для радянських хлопців такою ініціацією стала служба в Радянській армії, навіть коли це було не пов'язано з важкими фізичними чи духовними випробуваннями. Зрозуміло, що для типового мешканця маленького містечка із наперед розписаним життям (дитсадок – школа – армія – одруження – завод – пенсія – лікарня – цвинтар) армійська служба була джерелом незвичних вражень та емоцій (ось чому армійські байки розповідають аж до старості). Але й для тих, хто потім мав у житті купу різноманітних випробувань, відчуттів і досягнень, все одно ініціація залишається ключовою точкою свідомості.

Читайте также:

Американские дипломаты искупались в Днепре на Крещение. ВИДЕО

Ось чому так багато наших співгромадян ментально прив'язані до служби в Радянській армії, навіть маючи після того багате та насичене життя, навіть ненавидячи совок і “рускій мір” у всіх їхніх проявах. Ініціація за своєю соціально-психологічною природою не може бути порівняна ні з чим. Ось чому бачимо залипання на 23 лютого та сумнівній романтиці пізнього СРСР. На те нема ради: ініціація аж надто сильний якір, щоб коритися свідомим зусиллям подолати його.

Читайте также:

Боевики вернули Украине тело погибшего неделю назад на Донбассе бойца Альфы

Ініціація відбувається на підсвідомому рівні, тож лише значні навички рефлексії здатні подолати несвідоме свідомими зусиллями. Якщо ви цього не бачите і не чуєте, значить, воно залишається підсвідомим, не відрефлексованим і впливатиме на вас із тіні. (Коментар Марії Макухи: “Навички рефлексії допомагають осмислити, інтегрувати у структуру ідентичності ті тектонічні зміні на рівні підсвідомості, що відбулися під час ініціації. Я часто спостерігаю, як діалогові форми психотерапії дають змогу асимілювати наслідки якихось доленосних потрясінь або плоди ініціаційних / трансформаційних практик, що працюють на змінених станах свідомості”.)

Кожне свято, яке святкує суспільство, є втіленням важливих для нього цінностей. Пізньорадянське зневірене суспільство чітко розуміло, з якою цінністю пов'язане 23 лютого (а так само 8 березня) – із непозбувною та вічною цінністю ініціації.

23 лютого: чому його не так просто позбутися

Але все це не стосується тих, хто пройшов повторну ініціацію. З одними людьми це сталося на Майдані (я бачив сотні таких випадків), з іншими – на фронті російсько-української війни чи у волонтерському русі. Друга ініціація, часто вже у зрілому віці, сильніша за першу та просто витісняє її зі свідомості. Ось чому для цих людей 18 чи 20 лютого, або якась особисто важлива дата війни, або одне зі свят, пов'язаних з українською армією, сприймається підсвідомістю як дата ініціації. Старий мотлох поступається місцем новим сильним емоціям, які для індивіда означають принесену (і прийняту суспільством) жертву, пройдене випробування, набуття соціальних прав дорослого – свідомого громадянина.

Підкреслю: ініціація є не просто принесеною, але й прийнятою суспільством жертвою. Ось чому спроби переглянути спадщину Майдану зустрічатимуть неймовірний спротив: це означає, що суспільство заднім числом намагається відмовитися від прийняття жертви, і таке суспільство має вигляд порушника неписаного соціального контракту між ним та індивідом.

Із тими, хто пройшов другу ініціацію, вже нічого не можна зробити, аби примусити їх забути це чи відмовитися. Відмовитися від ініціації = відмовитися від себе у ролі дорослого, а це неприйнятно, неможливо, нереально. Портнове, навіть не думай про це.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Политики всегда всё врут!"

© Владимир Андреев

Регистрация

(Максимальный размер файла 0,5Mb)

Восстановление паролю

Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

Близько 1700 різних адмінпослуг вінничани отримали в режимі онлайн

Очередной хитрый план Кремля потерпел фиаско

Венедиктова: Підозра Стерненку буде в будь-якому разі. Різниця – у кваліфікації

У Вінниці дитячі майданчики огороджують смугастими стрічками

Киа представила гибридный внедорожник

Стрілянина на Вінниччині: поранено чотирьох поліціянтів

На ще одній вулиці Вінниці встановлять підземні контейнери для сміття

Окупанти затопили дві шахти на Луганщині

На території Вінницької області зафіксовано 81 випадок зараження COVID-19

Из Украины в Венгрию отправили автобус – забрать пострадавших в ДТП

Хакеры маскируют свои атаки под рассылки о коронавирусе

Украину толкают к дефолту ради “большой распродажи”, – Сазонов

В Україні зафіксовано 1462 випадки коронавірусної хвороби COVID-19

За сутки заболели 9 детей и 32 медика — Ляшко

В Украине рынок электромобилей вырос на треть

П’ять уроків пандемії, які потребують ґрунтовного аналізу

Как Tesla собирает “искусственные легкие” из автозапчастей

Французы во время карантина “подсели” на фильмы-антидепрессанты с Луи де Фюнесом

Новейший российский фрегат, который строили 12 лет, продержался лишь полтора года

В Украине хотят упростить смену мобильного оператора с сохранением номера