USD28.2033

Батьки своїх народів: Масарик і Післудський

Батьки своїх народів: Масарик і ПіслудськийЮзеф Пілсудський

Пілсудського ці віяння привели до соціалізму, Масарика, своєю чергою, – до ідеалів ліберального гуманізму, й вони на дух не переносили антисемітизму. Їхні стосунки з релігією були складними. Масарик загравав із позитивізмом і вільнодумством, Пілсудський – католик від народження – в один момент перейшов до протестантів, коли йому потрібно було розлучитися з дружиною, а пізніше знову повернувся до католицизму. Масарик виростав у часи, коли католицька церква була символом габсбурзького режиму. Для поляків і генерації Пілсудського вона була опорою в боротьбі за незалежність народу.

Обоє політиків боролися за звільнення своїх народів. Пілсудський був прихильником озброєної боротьби, Масарик робив ставку на духовне піднесення, використовуючи при цьому всі доступні ліберальній габсбурзькій монархії можливості. На кожного з них вплинула форма чужої надвлади. Брутальна царська окупація Польщі змушувала чинити активний спротив. А габсбурзький порядок ставив радше інтелектуальні виклики. Цікаво, що політики усвідомлювали всю небезпечність більшовизму. Однак Масарик дуже ризикував, коли в 1920-му не дав дозвіл на проїзд через чехословацьку територію з Угорщини до Польщі потягу зі зброєю та амуніцією, які були так потрібні останній, аби вистояти в боях. І якби тоді совєти завоювали Польщу, невдовзі вирушили б “звільняти” й пролетаріат у Празі, Брно чи Кошице.

Читайте также:

МИД назвал нового уполномоченного по сотрудничеству с Венгрией

Обидва народні лідери намагалися побудувати сильну державу та любили фотографуватися у військовій формі й на коні. Вони вибрали собі за приклад і гаранта безпеки Францію, яка тоді здавалася їм непереможною великою державою. Пізніше, у 1938–1939 роках, з’ясувалося, що це була їхня велика трагічна помилка. Польща й Чехословаччина були державами, на території яких проживало багато різних національних меншин. Масарик намагався вирішити цю проблему, створивши монолітний чехословацький народ і мову. Пілсудський намагався домовитися з білорусами й українцями, проте, зокрема, українці хотіли мати власну державу. Тому тогочасна допомога українським націоналістам із боку Праги дещо шкодила польсько-чехословацьким зв’язкам.

Читайте также:

Контрразведка Польши объяснила причины депортации украинки из ЕС

Батьки своїх народів: Масарик і ПіслудськийПілсудський

Батьки своїх народів: Масарик і ПіслудськийМасарик

Ці політики намагалися міцно контролювати німецьку національну меншину у своїх країнах, зрештою, як виявилося пізніше, небезпідставно. Обоє лідерів не дожили до трагічних подій Другої світової війни. Пілсудський помер у травні 1935-го, а Масарик у вересні 1937 року.

P. S. У Чехії річницю смерті Масарика згадували виставкою в Національному музеї. Експозиція називається “Феномен Масарика”, вона відкрита до кінця січня 2018 року. Її анонсували як подію, покликану представити цю важливу для країни історичну постать не тільки як “президента-визволителя” і “батька-Масарика”, а й як особистість, яку в широкому загалі любили та ненавиділи, як професора, батька й чоловіка та просто людину.

Тим часом у Польщі Юзефа Пілсудського (і ще кількох постатей, зокрема Тадеуша Костюшка, Джозефа Конрада і святого Альберта Хмельовського) у 2017-му оголошено патроном країни. “Пілсудський заснував ідею ближчої спів­праці між націями Міжмор’я – групи країн Центральної та Східної Європи, яка мала створити бар’єр проти експансії радянської Росії та захистити польську незалежність. Під час німецької окупації й десятиліть совєтського правління над Польщею маршал Юзеф Пілсудський став символом нескоримої боротьби за незалежність і прикладом для наступних поколінь польських патріотів”, – ішлося у відповідній резолюції.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Для политиков реформы – это во-вторых, а может даже в-третьих. Любой ценой удержать себя во власти – вот что для них во-первых."

© Олег Попцов

Кремль и трудные переговоры: Порошенко о сложностях создания УПЦ

Погода на неделю: лютые морозы и никакого солнца

“Аж звезды на Кремле почернели”. Порошенко – о реакции РФ на УПЦ

Укрзализныця разрешила покупать билеты: занимайте очередь, пока не поздно

Порошенко рассказал о целях на следующие пять лет

17 декабря: какой сегодня праздник

Порошенко рассказал, почему встречается с Медведчуком

Оккупация 8 областей Украины: секретные карты путинских генералов появились в сети, видео

Порошенко: Путин не хочет общаться, потому что ему нечего сказать

Укрзализныця похвасталась американскими тепловозами: пока не толкали

СБУ проведет проверку госслужащих, родственники которых – в Крыму

Горбачев назвал главный страх Путина: попросят не возвращаться

“Теперь мы вместе идем к единству”. Глава УГКЦ поздравил Епифания

Генерал рассказал, когда в Украину введут миротворцев ООН: остались считанные недели

Епифаний: Иерархия УПЦ будет сформирована в течение 1-2 месяцев

В Фастове объявили День траура: люди прощаются с погибшими от жуткого взрыва

Порошенко прокомментировал решение суда о восстановлении Насирова

Украинцы жестко высмеяли Онуфрия: прими соболезнования от Януковича

Порошенко обещает помогать следующему президенту

В УПЦ МП брызнули ядом на Объединительный собор: совет нечестивых