USD28.2033

“Батьківщина” / “Самопоміч” — дві стратегії опозиції

"Батьківщина" / "Самопоміч" — дві стратегії опозиції

Чи з дуба щось упало, чи бунтівний люд настрахав, чи з пошани до спікера-ініціатора, але у звичайний робочий день 7 листопада 17-го року, Верховна Рада спромоглася схвалити у 1-му читанні проект Виборчого кодексу України, №3112-1 від 03.10.2017. Ініціатори: А. Парубій, О. Черненко (БПП), Л. Ємець (НФ). Принагідно, вітання основному розробнику проекту Ю. Ключковському.

Цікавого там чимало, та з аналізом зачекаємо, час терпить: проект якщо і введуть в дію, то не раніше післязавтрашнього 10-го скликання.

А все тому, що вилучена мажоритарка – улюблене ігрище влади, і знівельовано продаж місць у “прохідній частині” — улюблена іграшка партійних очільників.

 Натомість, розглянемо законопроект того ж дня взятий за основу, однак проектом Виборчого кодексу затінений: “Про внесення змін до Закону України “Про місцеві вибори” щодо врегулювання процедури ухвалення рішення партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах”, №4843 від 17.06.2016. Перший ініціатор: С. Соболєв “Батьківщина”.

Проект-4843 усуває перешкоди грамотно і ефективно: для чергових місцевих виборів рішення про участь і далі прийматиме вищий керівний орган партії (з’їзд), а для позачергових або перших – керівний орган (відповідно до статуту): Президія, Рада тощо. На відміну від з’їзду, ці органи скликаються за лічені дні, як не години.

Ніби дрібничка: “вищий керівний” чи просто “керівний”. А за нею – докорінно відмінні сутності, партійна структуризація місцевого політичного простору.

Читайте также:

Боевики пошли в атаку: ВСУ держатся, но несут потери

Що – першорядно, бо на відміну від розвинених демократій, наразі маємо чи не єдину партію загальнонаціонального масштабу, стабільно представлену у парламенті від 3-го скликання по-сьогодні.

Виписано проект-4843 якісно, його можна остаточно ухвалювати без змін. Це – приклад якісно реалізованої якісної ідеї.

А ось інший приклад.

Самопоміч” епатажна

Народні депутати від “Самопомочі” Є. Соболєв, С. Семенченко і П. Костенко надумали як перевірити народних депутатів на щирість. З надчутливого питання про недоторканність.

Ідея креативна:

1. Кожне нове скликання на першій сесії приймає постанову про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт усіх депутатів цього скликання. Поіменним голосуванням, більшістю голосів від конституційного складу.

2. Проект постанови ініціює Голова ВРУ.

3. Поточне восьме скликання приймає таку постанову протягом цієї сьомої сесії.

Внесли й відповідний законопроект, №7255 від 03.11.2017.

Читайте также:

Головорезы Путина готовят подлый удар по Украине

На жаль, правова безграмотність проекту далеко перевищує його дотепність. На поверхні груба невідповідність ключовим положенням Конституції і засадам парламентаризму.

Як можна зобов’язати парламент прийняти те або інше рішення? Коли народні депутати є (і мають бути) вільними у своєму голосуванні. Закон може передбачити обов’язковість розгляду певного питання, але ж не результат!

А як зобов’язати суб’єкта права законодавчої ініціативи (хоч би й спікера) ініціювати конкретний проект? У законний спосіб, ніяк.

Є в цьому невеличкому проекті із 227-ми слів, й інші положення спірні з боку конституційності, і безспірно халтурні з боку нормотворчої техніки. Однак, і сказаного досить щоб проект обґрунтовано завалити, а ідею ганебно спаплюжити.

Між тим, її можна зреалізувати якісно й конституційно. Регламент ВРУ містить ст. 16 “Послідовність розгляду питань на першій сесії новообраної Верховної Ради”. Її перша частина містить 11 питань, які новообраний парламент зобов’язаний розглянути на першій сесії. Варто лиш доповнити цей перелік пунктом 12 десь такого змісту: “про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт кожного депутата поточного скликання”.

Що ж до восьмого скликання, то ініціатори, замість апелювати до спікера, могли б самі ініціювати проект відповідної постанови.

Це — приклад якісної ідеї неякісно реалізованої.

Мабуть, цей нікчемний результат і від того, що орала “Самопоміч” не виборчі поля, а Маріїнський парк. Схоже, революційна фракція “Самопомочі” іншого  інструменту як Майдан не знає, законопроект для неї не проект нормативно-правового акту, а — революційне гасло. Відповідна й якість.

А на що розраховує інша частина «Самопомочі» — взагалі не збагнути.

Борис БЕСПАЛИЙ, для UAINFO

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Для политиков реформы – это во-вторых, а может даже в-третьих. Любой ценой удержать себя во власти – вот что для них во-первых."

© Олег Попцов

Вінницю хочуть зробити найкомфортнішим містом України для ведення бізнесу

Як неспортивний хлопчик поборов власні комплекси

Власники загублених номерних можуть забрати їх у відділу поліції

Sinoptik: 22 июня Киев накроет бурная гроза

Омбудсмену РФ сняли запрет на въезд в Украину

У вінницьких маршрутках подорожчає проїзд

Министр-диетолог Рева заглянул в карман украинцев

США призвали Россию допустить Денисову к Сенцову и Балуху

43 страны: где задекларировали недвижимость украинские чиновники

Сенцов опроверг слова Москальковой о “лечебном голодании”

Защищали нас, теперь мы – их: Жадан о неизлечимых ранах героев Украины

Луценко повторно внесет представления на Вилкула и Колесникова

Історії дітей війни

Быдлом легче управлять: раскрыли всю правду о наемниках Путина

В Украине хотят разрешить блокирование сайтов без решения суда

Уволена за фото в купальнике воспитательница пошла на радикальные шаги

У Сенцова проблемы с сердцем и почками – Денисова

Тарута: 40 человек спецназа могли изменить ход истории в Донбассе

“Мова” или “язык”: украинцы ответили на самый важный вопрос

Непристойный жест: В Раде хотят изменить условия аккредитации СМИ