USD28.2033

“Батьківщина” / “Самопоміч” — дві стратегії опозиції

"Батьківщина" / "Самопоміч" — дві стратегії опозиції

Чи з дуба щось упало, чи бунтівний люд настрахав, чи з пошани до спікера-ініціатора, але у звичайний робочий день 7 листопада 17-го року, Верховна Рада спромоглася схвалити у 1-му читанні проект Виборчого кодексу України, №3112-1 від 03.10.2017. Ініціатори: А. Парубій, О. Черненко (БПП), Л. Ємець (НФ). Принагідно, вітання основному розробнику проекту Ю. Ключковському.

Цікавого там чимало, та з аналізом зачекаємо, час терпить: проект якщо і введуть в дію, то не раніше післязавтрашнього 10-го скликання.

А все тому, що вилучена мажоритарка – улюблене ігрище влади, і знівельовано продаж місць у “прохідній частині” — улюблена іграшка партійних очільників.

 Натомість, розглянемо законопроект того ж дня взятий за основу, однак проектом Виборчого кодексу затінений: “Про внесення змін до Закону України “Про місцеві вибори” щодо врегулювання процедури ухвалення рішення партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах”, №4843 від 17.06.2016. Перший ініціатор: С. Соболєв “Батьківщина”.

Проект-4843 усуває перешкоди грамотно і ефективно: для чергових місцевих виборів рішення про участь і далі прийматиме вищий керівний орган партії (з’їзд), а для позачергових або перших – керівний орган (відповідно до статуту): Президія, Рада тощо. На відміну від з’їзду, ці органи скликаються за лічені дні, як не години.

Ніби дрібничка: “вищий керівний” чи просто “керівний”. А за нею – докорінно відмінні сутності, партійна структуризація місцевого політичного простору.

Читайте также:

Ну что, даешь под новогоднюю елку одновременный арест Сытника, Луценко и Грицака?

Що – першорядно, бо на відміну від розвинених демократій, наразі маємо чи не єдину партію загальнонаціонального масштабу, стабільно представлену у парламенті від 3-го скликання по-сьогодні.

Виписано проект-4843 якісно, його можна остаточно ухвалювати без змін. Це – приклад якісно реалізованої якісної ідеї.

А ось інший приклад.

Самопоміч” епатажна

Народні депутати від “Самопомочі” Є. Соболєв, С. Семенченко і П. Костенко надумали як перевірити народних депутатів на щирість. З надчутливого питання про недоторканність.

Ідея креативна:

1. Кожне нове скликання на першій сесії приймає постанову про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт усіх депутатів цього скликання. Поіменним голосуванням, більшістю голосів від конституційного складу.

2. Проект постанови ініціює Голова ВРУ.

3. Поточне восьме скликання приймає таку постанову протягом цієї сьомої сесії.

Внесли й відповідний законопроект, №7255 від 03.11.2017.

Читайте также:

Накопилось слишком много хаоса. И этот хаос становится стратегом вместо власти

На жаль, правова безграмотність проекту далеко перевищує його дотепність. На поверхні груба невідповідність ключовим положенням Конституції і засадам парламентаризму.

Як можна зобов’язати парламент прийняти те або інше рішення? Коли народні депутати є (і мають бути) вільними у своєму голосуванні. Закон може передбачити обов’язковість розгляду певного питання, але ж не результат!

А як зобов’язати суб’єкта права законодавчої ініціативи (хоч би й спікера) ініціювати конкретний проект? У законний спосіб, ніяк.

Є в цьому невеличкому проекті із 227-ми слів, й інші положення спірні з боку конституційності, і безспірно халтурні з боку нормотворчої техніки. Однак, і сказаного досить щоб проект обґрунтовано завалити, а ідею ганебно спаплюжити.

Між тим, її можна зреалізувати якісно й конституційно. Регламент ВРУ містить ст. 16 “Послідовність розгляду питань на першій сесії новообраної Верховної Ради”. Її перша частина містить 11 питань, які новообраний парламент зобов’язаний розглянути на першій сесії. Варто лиш доповнити цей перелік пунктом 12 десь такого змісту: “про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт кожного депутата поточного скликання”.

Що ж до восьмого скликання, то ініціатори, замість апелювати до спікера, могли б самі ініціювати проект відповідної постанови.

Це — приклад якісної ідеї неякісно реалізованої.

Мабуть, цей нікчемний результат і від того, що орала “Самопоміч” не виборчі поля, а Маріїнський парк. Схоже, революційна фракція “Самопомочі” іншого  інструменту як Майдан не знає, законопроект для неї не проект нормативно-правового акту, а — революційне гасло. Відповідна й якість.

А на що розраховує інша частина «Самопомочі» — взагалі не збагнути.

Борис БЕСПАЛИЙ, для UAINFO

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Политики всегда всё врут!"

© Владимир Андреев

Назван роковой поступок Турчинова, который привел к потере Крыма

На кого можемо покластися: що показала Мюнхенська конференція з безпеки

Начался Великий пост 2018: запреты и традиции христиан

Никакой пользы: Вакарчук метко объяснил, кому не место в украинской политике

І досі єдиним способом повернути окуповані території залишається воєнний – політолог

Главное за ночь: прощение Зайцевой и стрельба в церкви

Люди попали в беду: сколько украинцев сбежали от войны в Беларусь

У Мюнхені Україна не презентувала нової риторики, цікавої для західних партнерів – журналіст

Сотни жертв: что известного о жесточайшем душегубе Украины

Субсидии по-новому: что изменится для украинцев весной

Весна еще далеко: на Украину надвигается значительное похолодание

Отрава за столом: от чего стоит отказаться за завтраком

Казнить нельзя помиловать: выпущенный по “закону Савченко” уголовник зверски убил девушку

В «ЛНР» определили время перемен, названы конкретные сроки

Водителям на заметку: самые распространенные способы угона автомобилей

В Украине бушует инфекция, в больницы кладут целыми семьями

Жалкое зрелище: “реконструкция” крымского курорта доведет вас до истерики

У Раді хочуть готувати дітей до війни з агресором

Они сыграли ключевую роль: журналистка назвала виновных в аннексии Крыма

10 тысяч солдат: Беларусь готовится отправить миротворцев на Донбасс