USD28.2033

Без запиту на консервативну еволюцію

Без запиту на консервативну еволюцію

Я не маю наміру влаштовувати тут політологічний лікнеп, для цього достатньо значно ерудованіших фахівців, та й якісної літератури не бракує, обмежуся лише кількома спостереженнями. Консервативна платформа рідко з’являється на порядку денному сама по собі. Зазвичай вона актуалізується як реакція на безлад і руїну внаслідок успіху лівих лібералів. Будь-яка успішна революція, що проголошувала liberté, égalité, fraternité, а за фактом упроваджувала гільйотину, розруху й концтабори, провокує пошуки менш ефектного й більш ефективного шляху до загального процвітання. Змінюються й засади: в XIX столітті ідейні консерватори покладалися на церкву, у XXI – на культуру, середній клас і приватну власність. Відповідно й зміст доктрини змінюється залежно від обставин такою мірою, що важко виокремити якісь сталі складники. Консерватизм, таким чином, – це відмова від простих рішень, від популістської демагогії, від волюнтаризму неуків.

Те, що умовні “праві радикали” апелюють до “традиційних цінностей”, нікого не має вводити в оману. Під час ближчого розгляду всі вони без винятку – примітивні соціалісти з домішкою психосексуальної травми: забрати й поділити, по дорозі набивши пику ґеям і лесбійкам. А інших правих в Україні немає. Парадокс у тому, що ліва ідея у своїх найпривабливіших наративах нібито покладалася на розумне начало в людині: є уявлення про ідеальні стосунки, такий собі сферичний кінь у вакуумі, й усі громадяни до одного мали би пройнятися спільною метою, усвідомити власну користь, власне місце в цій моделі й вирушити разом до спільного майбутнього. Але, як писав Ганс Енценсберґер, “воістину вражають великі задуми: рай на землі, загальне братерство – все це було б цілком досяжно, якби не люди… Треба йти на штурм, рятувати людство, а вони неквапно йдуть до перукаря. Сьогодні на карту поставлено майбутнє, а вони кажуть: непогано б випити пива… Якби ж то не було людей!”.

Читайте также:

Луценко заявил, что не ведет “никакой войны” с Гройсманом

Людина – істота не лише недосконала, а й засадничо нераціональна. Ми з дитинства звикли, що світ складається з дорослих, не усвідомлюючи, що з віком ніхто не дорослішає. Ще з часів Просвітництва вважаємо, що людина складається зі своїх чеснот, не бажаючи бачити, що кожного, буквально кожного врешті-решт визначають його вади. Консерватизм, якщо вже на те, рахується з людськими слабкостями, гадаючи, що еволюційний шлях, опора на традицію та сталий порядок речей у підсумку компенсують індивідуальні недоліки та краще забезпечують розвиток країни, ніж пошуки недосяжного ідеалу. Недарма недавні успіхи економічної науки (принаймні про це свідчить список нобелівських лауреатів) пов’язані саме з вивченням ірраціональної поведінки суб’єктів. Те, що успішні приклади консервативних лідерів і політичних сил у різних країнах нібито захищають інтереси великого бізнесу, є не чим іншим, як забобоном. Марґарет Тетчер і Рональд Рейґан дбали про бізнес узагалі, передусім про середній клас, а корпорації – то вже супутній ефект. 

Читайте также:

Украина подала запрос США на покупку систем ПВО – Чалый

Я довго мучився питанням, чому український політикум, який здебільшого безпосередньо представляє великий капітал і нібито зацікавлений в ідеологічному супроводі своїх інтересів, не демонструє запиту на консерватизм: ні як оперативні гасла, ні як частину національної ідеї в найкращому, найчистішому розумінні слова. Відповідь насправді лежить на поверхні. Ніякого великого капіталу, зацікавленого в інвестуванні в майбутнє, а не у висмоктуванні ресурсу, у нас немає, є лише ситуативний розподіл ренти між своїми. 

Упирі не зацікавлені в консерватизмі, бо не зацікавлені в будь-яких сталих, обов’язкових для всіх правилах. На відміну від нас усіх. 

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Для политиков реформы – это во-вторых, а может даже в-третьих. Любой ценой удержать себя во власти – вот что для них во-первых."

© Олег Попцов

Путин оказался хоть и сладким пряником для многих европейских деятелей, но слишком упоротым, а потому – опасным

Беспилотник ОБСЕ заснял военное преступление путинских боевиков: перемирием и не пахнет

Военные ВСУ отправились в Косово на фоне напряжения на Балканах

За 5 лет несправедливость и бесчеловечность прикрыли понятием законности

День святой Варвары 17 декабря: чего категорически нельзя делать

Погиб украинский воин, трое детей остались без отца: “Он боролся с коварным врагом до последних секунд жизни”

Погода на 17 декабря: стихия приготовила настоящую зимнюю сказку

Митрополит РПЦ в Украине: Епифаний разъяснил новый статус Онуфрия

Польсько-українська конференція в Києві: “Міська економіка та територіальний розвиток” (фото/відео)

Кремль и трудные переговоры: Порошенко о сложностях создания УПЦ

Погода на неделю: лютые морозы и никакого солнца

“Аж звезды на Кремле почернели”. Порошенко – о реакции РФ на УПЦ

Укрзализныця разрешила покупать билеты: занимайте очередь, пока не поздно

Порошенко рассказал о целях на следующие пять лет

17 декабря: какой сегодня праздник

Порошенко рассказал, почему встречается с Медведчуком

Оккупация 8 областей Украины: секретные карты путинских генералов появились в сети, видео

Порошенко: Путин не хочет общаться, потому что ему нечего сказать

Укрзализныця похвасталась американскими тепловозами: пока не толкали

СБУ проведет проверку госслужащих, родственники которых – в Крыму