USD28.2033

Битва за Вашингтон. Лобби Яценюка-Яресько

У США позитивний імідж колишнього прем’єра Арсенія Яценюка та міністра фінансів Наталії Яресько просувався коштами сумнівного походження. “Не ділом, а словом” рятували українських урядовців американські лобісти. Одна із найвпливовіших піар-компаній, наприклад, просувала в медіа США тему реструктуризації зовнішнього боргу України.

Зрештою неефективні форуми та масштабні піар-компанії замість реальних дій завели уряд Яценюка у “глухий кут реформ”.

При цьому вартісні лобістські послуги на користь уряду Яценюка та міністерства фінансів Яресько оплатили українська компанія з фіктивною юридичною адресою і Конгрес Українців Канади.

Давос, з якого все почалось

Січень 2015 року. Минуло шість тижнів з того часу, як парламент проголосував за склад нового “уряду реформаторів” Арсенія Яценюка.

Троє міністрів-іноземців обіцяли відмовитися від свого громадянства на користь українського. Від паспорту США на словах відріклася й американка українського походження Наталія Яресько. Вона стала в новому уряді міністром фінансів.

На початку 2015 року Україна фактично знаходилась у переддефолтному стані. Одним з найбільш важливих питань для Яресько стала боргова проблема України, яке потрібно було вирішувати разом із останнім кредитором України – МВФ.

19 січня, за два дні до Всесвітнього економічного форуму в Давосі, міністр Яресько зателефонувала своєму давньому знайомому Томасу Еймонду-Ларітасу, представнику впливової американської піар-компанії APCO Worlwide Inc.

В Україні Томас був відомий тим, що з 2006-го до 2009 року працював президентом Фонду Віктора Пінчука.

“Їй була потрібна наша допомога”, – згадує Еймонд-Ларітас початок співпраці з міністром фінансів України.

За два дні після цієї розмови, у Давосі Яресько звітує перед пресою про нову розширену програму співпраці із МВФ – EFF. Програма розрахована на 4 роки та передбачає фінансування України на 40 мільярдів доларів.

З них 25 мільярдів доларів – це прямі позики Україні від МВФ та інших донорів. Ще 15 мільярдів мають бути заощаджені на зовнішніх виплатах по державному боргу.

Читайте также:

Игры в имитацию. Кому выгодно кричать “экономия”, или что там о 467 миллионах в год на Prozorro?

Тобто Україні потрібно домовитись з приватними кредиторами про реструктуризацію власного боргу, щоб перенести свої платежі на майбутні періоди.

Тему реструктуризації українського боргу жваво підхоплюють провідні американські медіа. New York Times, The Wall Street Journal, Washington Post, Voice of America, Reuters, CNN та Bloomberg беруть інтерв’ю у “hero minister” (“міністр-герой”) – саме так охрестили міністра фінансів України іноземні ЗМІ.

Таку увагу преси та think tanks (мозкових центрів ) заохотили впливові американські лобісти компанії APCO Worldwide Inc, яка має 600 штатних працівників у 35 країнах світу й майже 120 мільйонів доларів доходу у 2015 році.

В її керівництві – переважно колишні урядовці, політики та посли, що спеціалізуються на “кризах управління та чутливих політичних питаннях”.

Читайте также:

«Схеми» зафільмували нічну зустріч Ситника вдома у президента Порошенка

Віце-президент Джошуа Волкер до APCO Worldwide працював в уряді США, зокрема, спеціалізувався на економічних питаннях в офісі держсекретаря Джона Керрі.

За старшого радника з питань Близького Сходу та Північної Африки Волкер був у Clinton’s Global Partnership Initiative (Ініціатива Глобального Партнерства держсекретаря Гілларі Клінтон).

“Я особисто знала Томаса Еймонд-Ларітаса протягом багатьох років, задовго до того, як він став президентом Фонда Віктора Пінчука”, – пояснює свій вибір на користь АPCO у коментарі вже колишній міністр фінансів України.

Свій вклад в українське питання APCO Worldwide Inc із красномовністю піарників оцінило у “3,8 мільярди доларів США, заощаджених бюджетом України”.

“Порятунок країни від економічного колапсу”,зі слів американських лобістів, забезпечила “підтримка Міжнародного Валютного Фонду та реструктуризація державного боргу”.

Реструктуризація по-новому

Проте якщо відійти від мови прес-релізів та піарників, реструктуризація зовнішнього боргу у виконанні уряду Яценюка виглядає не так привабливо.

Основної мети, тобто пролонгації боргу, Україна досягла. Натомість бажаного списання на рівні 40% від основної суми боргу – не відбулось.

Читайте также:

Криминал во главе с Корбаном имеет доступ к бюджету Днепра: расследование эстонского журналиста обнародовано в Брюсселе

Уряд задовольнився показником 20% та ще й підвищеним відсотком обслуговування боргу, купоном.

Більше того: Україна зобов’язалася випустити 20-річні папери відновлення вартості (value recovery instruments, VRI). Виплати за ними прямо залежатимуть від економічного зростання країни. Тобто, якщо економіка країни зростатиме більше, ніж на 3% на рік, Україна в 2021-2040 роках заплатить набагато більше, ніж вдалось заощадити.

Отже, підписуючи цю угоду, уряд Яценюка або визнавав, що економічного зростання найближчі 20 років в Україні не буде, або перекладав учорашні борги на плечі наступних поколінь українців.

Також виникають питання, чому Мінфін проводив лише реструктуризацію зовнішнього державного боргу, тоді як не менш важливою проблемою був і внутрішній валютний борг.

На фоні глибокої девальвації, звичайні українці отримали обмеження на легальну купівлю іноземної валюти. Водночас великі капітали з легкістю могли бути конвертовані в іноземну валютну через внутрішні валютні боргові інструменти.

Такою можливістю скористався навіть Порошенко, що стало відомо післяоприлюднення його декларації. Понад 45 мільйонів гривень президент заробив на девальвації, вклавшись у 2015 році у валютні ОВДП.

Виникають також питання щодо прозорості цього процесу.

Внутрішнім радником Мінфіну по реструктуризації стала юридична компанія“Авеллум партнерс”, яка є публічним юридичним радником президента України.

Саме ця компанія працювала разом з фінансовим радником Петра Порошенка – компанією ICU над передачею його активів у “сліпий траст”.

ICU займається торгівлею борговими фінансовими інструментами, а “Авеллум партнерс” могла мати доступ до інсайдерської інформації щодо процесу переговорів. Отже, не виключено, що міг мати місце конфлікт інтересів.

Водночас сьогодні Наталія Яресько стверджує, що на той час її відомство не мало відношення до найму компанії Авеллум: начебто, цю компанію обирав інший юридичний радник Мінфіну – “White & Case”.

White & Case (а не міністерство фінансів) обрало цю компанію в якості свого місцевого радника”,– коментує УП неоднозначний вибір Наталія Яресько й водночас додає: її міністерство погодилося із таким вибором.

Однак, за інформацією УП від джерел на юридичному ринку, саме міністерство фінансів змусило White & Case обрати собі радником компанію Авеллум Партнерс, погрожуючи розривом контракту.

Таку вказівку давала особисто Наталія Яресько. Про це юридичному ринку стало відомо заздалегідь. Водночас сам Мінфін, за даними УП, отримав таку команду з Банкової.

Лобіювання такого урядового “успіху” обійшлося у 120 тисяч доларів. Рахунок на річні послуги піар-компанії APCO Worlwide оплатив Конгрес Українців Канади за підписом президента Павла Грода.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"В управлении государством главное – соблюдать все формальности, а на мораль можно и не обращать внимания. "

© Марк Твен

Герус: Прибуток від Роттердам+ на 25% більше, аніж останній транш МВФ

Катастрофа Су-27: названо имя погибшего пилота из США – СМИ

Теракт у Керчі: якщо піддані Москви проковтнувли Беслан, то готові так само заглатувати і далі

Решение РПЦ разорвать отношения с Константинополем якобы из-за ситуации в Украине – не причина, а всего лишь повод

РПЦ продолжает шествие по кремлевским граблям

НАПК уличило судью Верховного суда в ложном декларировании

Не як у Беслані: трагедія в окупованій Керчі – геть інакша

Опрос: Как вы относитесь к двойному гражданству для украинцев?

Три пункти, що непокоять у пропонованому бюджеті на 2019 рік

Cоздание реестра экспертиз поставит под удар работу бюро – НАБУ

“2015 год повторяется”. Филарет и Макарий поспорили из-за собора

Нардеп: Если нас считают идиотами собственные спецслужбы, почему мы жалуемся, что за полоумных нас держит полмира?!

“Нет оснований”: замглавы СВР Семочко не отстранят от должности

Дієва відсіч корупції – до яких кроків удаватися

У Кличко решили нажиться на больных украинцах

Глава СВР отказался ответить, кто рекомендовал ему Семочко

СУ-27: подробиці трагедії

Семочко нарушил все неписаные правила поведения руководителей спецслужб – мнение

Московские попы предали Путина и внезапно полюбили Украину

Курс валют на 18 октября: гривна взяла реванш