USD28.2033

Червоні лінії українських виборів

Червоні лінії українських виборів

Чи пройдуть президентські вибори чесно – це питання не менш важливе, аніж те, хто на них переможе. Критична заява російського премєра ще раз нам нагадує, хто найбільше порадіє у разі проблемного проведенян виборів в Україні. Традиційно, міжнародні місії спостереження оцінюють вибори за наступними блоками: відповідність законодавства, робота виборчих комісій, доступ кандидатів до агітації, день голосування, розгляд виборчих спорів. Заголовок та головний меседж в оцінці виборів – чи стали вони “черговим кроком до демократії”. Тобто порівнюється моніторинг з попередніми звітами, і визначається – проблеми виправляються, вони загострюються, чи все пройшло як і раніше. В результаті виникають складні синтаксичні конструкції типу “Фундаментальні права виборців було застережено, проте фінансування політичних кампаній залишається непрозорим”.

Практика українських виборів показує, що міжнародні спостерігачі та українське суспільство сприйме результат виборів, якщо не будуть порушені кілька “червоних ліній”, за якими звичний бардак переростає у нову якісну стадію “беспредел” і потребує реакції вулиці.

Виборче законодавство загалом відповідає сучасним потребам. Поки що практика показала необхідність більш жорстких виборчих барєрів для кандидатів, щоб зменшити кількість прізвищ у бюлетені. Найбільш реальний шлях – збір підписів на підтримку кандидата серед депутатів різних рівнів. Пропозиція збільшення покарання за підкуп виборців поки відкладена для більш ретельної дискусії. На мою думку, тяжким має бути покарання для організаторів підкупу, продажний виборець не може бути головним цапом-відбувайлом за всю систему скупки голосів.

Потребує спрощення доступ до голосування для трудових мігрантів. Якщо перевести в онлайн процедури постановки на консульський облік та зміни виборчої адреси – отримаємо вищу явку за кордоном.

Читайте также:

Итоги подведем? Первая неделя Зеленского

Центральна виборча комісія показала професіоналізм у роботі. Із серйозних претензій з боку кандидатів – вимога працювати з реєстром виборців лише в приміщенні ЦВК. Сама ЦВК вважає це захистом персональних даних, кандидати – перешкоджанням їх діяльності. Інша дискусія – розяснення ЦВК щодо використання фінансів у виборчій агітації. Знову ж таки, ЦВК вважає це можливістю легалізувати витрати на агітаційну мережу, деякі кандидати – легалізацією підкупу.

Підкуп виборців залишається головною загрозою для виборів. Тут необхідний аналіз кожного з видів підкупу. Непрямий підкуп, тобто підвищення соціальних виплат, мінімальної зарплати, чи надання благодійної допомоги з муніципальних фондів – на жаль, застосовувався не лише “попередниками”, а і “попередниками попередників”. Червона лінія тут – чи звучала пряма агітація голосувати за певного кандидата, і чи бралися якісь розписки із зобовязаннями від виборців. Без таких ознак – це невідповідність духу чесних виборів, проте це не “крок назад”, скоріше гальмування на місці.

Читайте также:

Добро пожаловать в мир гонки вооружений 2.0. Теперь всё будет по понятиям “холодной войны”

Більш серйозна проблема – прямий підкуп виборців, тобто роздача коштів за голосування за певного кандидата. Червона лінія для відомої “сітки” – чи буде роздаватися кеш кінцевим бенефіціарам. Якщо буде лише “компенсація” витрат на 100 тисяч агітаторів – всі все розуміють, але це схоже на класичну американську польову кампанію. Якщо ж буде роздано матеріальне заохочення від цих 100 тис до 1,5 мільйона виборців – капут чесним виборам. І ця червона лінія стосується будь-якого штабу. Провокації підкупу “під чужим флагом” – не рахуються, відрізнити постановку від масованого підкупу легко.

Доплати для агітаторів і членів комісій робили завжди, від усіх кандидатів, і це вже стало business as usual. На цих виборах відбулася дискусія щодо того, що більш крамольно: розясненням ЦВК легалізувати доплати агітаторам через виборчий фонд – чи платити як і раніше кешем, і всім боятися, що піймають і звинуватять у підкупі виборців? Черговий скандал з фінансуванням виборчого фонду від осіб, які про це не знали – показовий, і цією хворобою заражений не лише той один штаб.

Читайте также:

Ватне малоросійство – основний діагноз Зеленського та його оточення – письменник

Загалом, ключовий індикатор щодо оцінки агітаційної кампанії – чи зареєстрували всіх кандидатів і чи вони мали рівний доситуп до агітації. У нас зареєстрували навіть більше ніж достатньо. Щодо доступу – поки що без кроку назад. Щоправда, агітують кандидати переважно через лояльні медіа-холдінги, обмежуючи альтернативну думку чи незручні запитання. Проте, плюралізм представлений, опозиційні ЗМІ поки не закрили. Заборона прямої телереклами приведе лише до зростання ролі “джинси” та медіа-олігархів у політичному процесі. Соцмережі переповнені fakenews та hatespeech, але тут і західні демократії лише розробляють механізми протидії даним загрозам.

Класичною проблемою залишається висвітлення успішної діяльності посадових осіб. Як тільки вони стають кандидатами, одразу активізують свою публічну дільність. У нас балотується 1 президент і 16 нардепів, добре що серед кандидатів немає міністрів чи голів ОДА. Демонстрація за два тижні до виборів серіалу з актором-кандидатом у головній ролі – із того ж розряду невирішених проблем. Тому в цій сфері залишаємо свободу творчості для кандидатів. Якщо є непрямий підкуп – значить, буде і скрита агітація.

В день виборів червона лінія – масове голосування за відсутніх громадян. Тут лише взаємний контроль різних штабів може убезпечити від зловживань.

Під час підрахунку головний індикатор – встановити результат виборів на усіх дільницях. Ризики – “уточнені протоколи”, спроби зірвати вибори по дільницям, аж до знищення виборчої документації. Тут сподівання на професійність та неупередженість співробітників Нацполіції.

Багато говорять про російські впливи. Не можна їх примітизувати до втручання в роботу сервера, у нас вистачить паперових копій для відновлення даних. А от промивання мізків виборців – це більш реальна проблема. Якщо у райцентрі Херсонської області біля Криму кількість локальної групи “Вконтакте” більша за тираж районної газети – то це капітуляція держави перед інформаційною агресією. Методика досліджених російських втручань і вибори – це нагнітання розколу у суспільстві з виводом на вуличне протистояння. Тож виклик для українських політиків – оцінити професійно виборчі події, і якщо не порушено червоні лінії – продовжити боротьбу політичними методами, і виправляти системні помилки через реформу законодавства. Якщо ж червоні лінії буде перейдено – тоді очікуємо ескалації протистояння і підведення підсумків за законами джунглів.

 

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Для политиков реформы – это во-вторых, а может даже в-третьих. Любой ценой удержать себя во власти – вот что для них во-первых."

© Олег Попцов

Кернес унизил соратницу Зеленского на глазах у всех, скандальное видео: «Ну шо ты…»

Точка зворотнього відліку для Зeлeнського

Скандал в офисе Зеленского: после того, что произошло с Богданом, отставка грозит всем

Вернивский: Если наши идиоты не знают что делать с таким бизнесом, то всегда найдутся те, кто сможет найти ему применение

Украинский депутат внезапно ушел из жизни: первые подробности

Синоптик: Погоду минулих днів можна було б писати під копірку

У Путина унизили президента Украины: что произошло

Гройсман пожелал горнякам в профессиональный праздник веры в успех реформ

В Украине провели испытания ступени ракеты ”Циклон-4″

Apple презентует новую линейку iPhone – СМИ

В Україні вперше провели вогневі випробування ступеня ракети-носія

Бунт разгорелся под окнами Зеленского: что произошло, первые подробности и кадры

Каких еще технологий не хватает Зеленскому

Луценко пакует вещи: кто займет кресло генпрокурора, Зеленский настроен решительно

С независимостью мы получили огромный багаж материально-технической базы, которая избивала нас от необходимости все строить с нуля

В Раде готовят революцию: нардепов останется всего 300, но это только начало

“Свободу Сенцову и Кольченку”: в Новосибирске прошел пикет в честь Дня Независимости

Порошенко пошел по стопам Януковича и неожиданно высказался о Зеленском: “Стыдно слушать”

На следующую встречу G7 нужно пригласить Украину, а не Россию — Туск

Перекрытие улиц в честь Дня Независимости: недостаточно просто тупо перекрыть улицы и дороги, бросив всех кто за рулём на произвол судьбы