USD28.2033

Чи дискримінують британці за віковою ознакою

Чи дискримінують британці за віковою ознакою

Для початку – зізнаюся: я ейджист. Чи ейджистка, якщо утворити з цього негарного слова не менш некрасивий фемінітив. Я про це знаю. Тобто ейджистка усвідомлена, свідома свого гріха. Працюю над собою.

Як ота мама людиноподібної мавпи шукає бліх у свого мавпеняти, виловлюю в собі окремі ейджистські думки чи пориви. Витягаю їх із глибин підсвідомості на світ божий, щоб роздивитися – осмислити, усвідомити, проаналізувати і зрозуміти, звідки ростуть умовні роги в цього безумовного інстинкту.

Осяяння прийшло випадково, але безжально в раптовості усвідомлення, що ейджизм – не абстрактне соціальне зло, про яке читаєш у ліберальній пресі, а щось властиве мені. І, дозволю собі припущення, не одній мені.

Всі ми ейджисти?

А було все ось як. Ми сиділи з приятелем зі школи танцю в барі, і натхненні успішним виступом студентів, за келихом доброго вина жартували, розмовляли про те про се, аж доки зайшла мова про улюблених партнерів до танцю і улюблені місця.

В розпал розмови я згадала, що зі стареньким Джоном танцюю лише з ґречності, і то як не вдасться сховатися. Та й узагалі: музика там гарна, але є кілька “дідусів”, з якими страшнувато, бо вони норовлять танцювати амбітно, підкрутити тебе в танці, а тобі страшно, що не втримають!

Захопившись жартом, я спершу не помітила, яким сповним ображеного болю поглядом дивився на мене Саймон. Він не сміявся зі мною, а якось зіщулився і підозріло-прохолодно поцікавився: “А кого ти називаєш дідусем? Ти ж знаєш, що я старший за тебе на 17 років?”

Image captionОдна свічка – за десять років. У суспільстві, де панує культ молодості, кількість свічок на торті може стати приводом для упереджень. Однак дискримінація за віковою ознакою заборонена законодавством

Читайте также:

В Украине могут ужесточить ответственность за жестокое обращение с животными

Присоромлена, я довго пояснювала, що мала на увазі набагато старших за нас із ним людей – от таких як Джон, якому біля 80, або ще одного, приязного Браяна, танці з яким ускладнюються яскраво вираженими симптомами хвороби Паркінсона.

Ми досі друзі, але після тієї розмови я назавжди затямила, що окреслення “дід”, “тітка”, “бабця”, “дядько” можуть – і будуть – сприйняті кимось як прояв ейджизму, дискримінування чи упереджень за віковою ознакою.

Старий, малий і зелений

Мова не лише про упередження чи дискримінацію осіб, “старших за нас”. Ейджизм так само застосовний до тих, кому зозуля ще не встигла накувати багато, бо вони навіть не усвідомили власну смертність, а memento mori для них – гарний, але порожній звук.

Читайте также:

Загарбники використовують засуджених для підривної діяльності проти України. ВІДЕО

Тому щоразу, як виникає спокуса вдатися до універсальної відмовки “підростеш – зрозумієш”, або “спершу подорослішай”, “малий ще”, “неопірене пташеня”, “спершу наберися досвіду”, – зупиняюся і кажу собі, а чи не є це повчальним підходом закоренілої ейджистки?

Image captionТруднощі перекладу: пояснюю концепцію другої молодості за українським рецептом. От тільки як буде “ягодка опять”? То, може, популярні народні вислови теж ейджистські?

Британське законодавство (дякуємо, ЄС!) забороняє дискримінацію за віковою ознакою, як і будь-яку іншу. Від 2010 року тут діє закон про рівні права, або Equality Act, який замінив попереднє британське законодавство про так звані законодавчо захищені характеристики, як от вік, стать, сексуальна орієнтація, вагітність тощо.

Читайте также:

“У Щасті ми були щасливі” – історія ветерана, який пішов на війну заради коханого

Цей закон не тільки забороняє утиски прав на робочому місці в зв'язку із віком, а й вживання дискримінаційної мови. Наприклад, фраза, яка декому невтаємниченому видається компліментом – “чудово виглядаєш на свій вік”, – може бути підставою для скарги на дискримінацію.

Що й казати про всілякі відкрито образливі окреслення на кшталт “старий шкарбан”, old fogey, чи “стара карга”, old hag. Навіть позірно ввічлива англійська фраза little old lady, в перекладі – “старша жіночка”, потрапила до великого переліку дискримінаційних.

А на роботі: хто як

Якось на семінарі з проблем кадрової політики нам показали кілька прикладів, чого робити категорично не можна, набираючи працівників.

Навіть якщо ви формуєте команду для роботи над молодіжними програмами, ви не маєте права в оголошенні бодай словом згадувати вік потенційних працівників, пояснювали нам юристи.

Але ж можна в оголошенні вказати щось на зразок “шукаємо енергійних любителів хіп-хопу для молодіжного проекту”, перепитує одна радіо-діджейка. Відповідь – категорична і заперечна: запитувати про вік, як і вказувати дату народження в резюме, при влаштовуванні на роботу не можна.

Але ось вам секрет Полішинеля: закон забороняє ейджизм, але понад третина (34%) британців віком 50-64 кажуть, що регулярно зазнають дискримінації на робочому місці.

Найбільші порушники – працівники, яким за 30. Майже половина – 48% – учасників масштабного дослідження “Ейджистська Британія” визнали, що вживали на робочому місці дискримінаційну лексику у ставленні до старших за віком колег.

Загалом суспільство, у якому поширений культ молодості, але яке швидкими темпами “старішає”, не може собі дозволити дискримінувати працездатних і фізично здорових сивочолих, кажуть економісти.

Проблема в тому, що багато ейджистів, як і я сама до тієї прикрої розмови із Саймоном, не усвідомлюють, що вживають дискримінаційну лексику і (потенційно) можуть порушувати закон.

Я затямила суб'єктивність підсвідомого ейджизму: всі, хто за віком за вас старший, видаватимуться вам “старими”. Важливо – не ставити знак рівності між старшим (молодшим) і нецікавим, а ще – утримуватися від образливої мови. Принаймні на роботі!

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"«Когда у власти не хватает аргументов, она начинает втягивать в политику детей». "

Регистрация

(Максимальный размер файла 0,5Mb)

Восстановление паролю

Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

НАБУ задержало директора департамента Офиса президента

Две сотни “лошадей” и 400 километров в час: в Дубае показали электрогиперкар Owl

Зеленский может наломать дров на Донбассе – военный эксперт

Продажа украинской земли сейчас будет похожа на то, как обманывали американских индейцев, забирая за бусы мешок золота

Большинство украинцев не доверяют полиции и прокуратуре – опрос

В Чернобыльской зоне увеличат мощность солнечной электростанции

Екс-очільник Інституту нацпам’яті Володимир В’ятрович став народним депутатом

Військова контррозвідка СБУ затримала дезертира ЗСУ, який раніше воював за “русский мир” у Сирії. ФОТО

Новое требование РФ: “особый статус” и переговоры с боевиками

Google “повесит” на медленные сайты “значки позора”

У Мінську зняли всі перешкоди для зустрічі “нормандської четвірки” – Оліфер

Пристайко поблагодарил экс-узников за помощь в освобождении других заложников Кремля

Теплі почуття жителів ОРДЛО до Росії: можемо отримати ситуацію, яка надто буде схожа на громадянську війну

В ЕС отреагировали на разведение войск в Донбассе

Google может перенести штаб-квартиру из Европы в Киев — Арахамия

Для Зеленського розтяжка на шпагаті стає питанням виживання – Волох

Справа VAB Банку: восьми особам повідомили про підозру у заволодінні 1,2 млрд грн кредиту банку

Украина впервые проведет киноклубный фестиваль детских фильмов

В Житомирской области создадут инновационно-космический кластер «Полесье»

Денісова: Фігурантів справи “Хізб ут-Тахрір” могли засудити через засудження анексії Криму