USD28.2033

Чим небезпечний коридор через Україну для виведення росіян із Придністров’я

Чим небезпечний коридор через Україну для виведення росіян із Придністров’я

За словами молдовського прем’єр-міністра Павла Філіпа, Молдова хоче домовитися з Києвом про коридор територією України для виведення російських військ із Придністров’я. Він також нагадав, що цього року на Мюнхенській конференції з безпеки говорили про виведення російських військ із Молдови, і тоді представник Росії пояснив, що є проблема вивезення озброєння через Україну у зв’язку зі складною ситуацією на Донбасі.

Це питання ще далеко не вирішене, а згода Росіі на даний момент не є доконаним фактом. Розмови Молдови і Росії про виведення російських військ із Придністров’я мають кількарічну історію. Є навіть зобов’язання Росії вивести війська з Молдови, яке вона і досі не виконала.

Тому нинішні розмови і обіцянки Москви можуть розглядатися лише в контексті загальної риторики Російської Федерації, керівництво якої намагається здобути імідж винятково миролюбної та навіть миротворчої сили в сучасному світі, зокрема, на пострадянському просторі. Але розглядати в практичній площині питання про виведення російських військ коридором через Україну в контексті забезпечення національної безпеки нашої держави поки що зарано.

Втім, моделювати такі ситуації можна. Загалом таке виведення російських військ з території Молдови може відбуватися лише на тлі певних кардинальних рішень стосовно статусу Придністров’я. Скоріше за все, йдеться про федералізацію Молдови з автономним статусом Придністров’я — у цьому випадку такий компроміс буде можливим.

На сьогоднішній день ситуація ускладнюється ще й внутрішнім конфліктом у молдовській верхівці. Адже там існує протистояння уряду і президента, і пропозиція про надання коридору надійшла саме від прем’єра, тобто уряду. Однак за умов такого протистояння у молдовській владі не можна бути впевненими в остаточності рішень.

Читайте также:

Хто в Україні проти допомоги ЄС і США й не хоче європейських реформ

Сукупність ризиків від такого сценарію можна певним чином ранжувати. Перший ризик, який виникає для України — ризик дестабілізації Молдови. Він є найбільш імовірним. І те, що Росія починає такі переговори, і те, що Росія включається в молдовську кризу з нібито миротворчими ініціативами чи принаймні зі згодою на врегулювання цього конфлікту, може свідчити, як це часто і буває з Росією, про її намір навпаки дестабілізувати Молдову. Це для нас важливий сигнал, який не треба попустити. Що стосується контингенту російських військ і його майбутньої передислокації. Україна зацікавлена в тому, щоб війська РФ були виведені з Придністров’я.

Очевидно, може бути варіант, який дозволить зробити це без значної небезпеки для територіальної цілісності і національної безпеки України, без заворушень і провокацій. На мою думку, є доволі короткий шлях до Одеси, до морського порту. Так само, як Росія колись обіцяла допомогти України доправити до нас частину кораблів українського Чорноморського флоту, Україна може у відповідь організувати «морську доставку» російських військовослужбовців через порт Одеса, щоб не везти їх суходолом через всю територію країни.

Читайте также:

Россия завалит боевиков новым оружием: Путин жестоко развеял надежды о мире на Донбассе

До речі, йдеться про незначну чисельність російських військовослужбовців. Але при цьому Україна повинна мати певні гарантії. У нас є переговорний формат «5+2», який може в даному випадку виступати гарантом безпеки цієї операції з виведення військ. Тобто у цьому процесі мають бути спостерігачі від країн, які беруть участь у переговорному процесі.

Думаю, що переваги для національної безпеки України в самому факті виведення російських військ із Придністров’я набагато суттєвіші за ризики, які виникають у зв’язку з їхнім переміщенням територією України. Таку можливість слід розглядати як шанс для України. Хоча, звісно, складно повірити у щирість намірів Росії у даному контексті й у те, що це питання швидко постане в практичній площині. Чесно кажучи, особливих підстав вірити в таку щирість я не бачу.

Також існує певний ризик того, що Москва може використати цю ситуацію, аби розсварити Україну і Молдову, адже розуміє, що Києву за нинішніх обставин буде важко наважитися надати такий коридор для виведення російських військ. Українська політика в контексті молдовського врегулювання та взагалі відносин із Молдовою не надто успішна.

Згідно з соціологічними опитуваннями, в Молдові набагато краще ставляться, наприклад, до Росії та Румунії, а Україна сприймається більшістю до певної міри відчужено. Тому втягувати Україну в якісь сумнівні або провокативні колізії навколо молдовського врегулювання може бути дипломатичною тактикою Москви з метою ще більшої дискредитації української сторони. Це не можна виключати.

Але, мені здається, що в даному випадку мета більш загальна — розширити поле геополітичного торгу. Росія виступає на цілій низці майданчиків в якості сторони, яка вирішує проблему, причому імітує конструктивне вирішення. Це стосується і Донбасу, і Сирії тощо. Тобто включення Молдови в перелік «гарячих точок», на яких Росія виступає з миротворчими ініціативами, має насторожити молдован, а не давати їм підстави для сподівань на вирішення проблеми вже в найближчому майбутньому.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Власть чаще переходит из рук в руки, чем от головы к голове."

Климкин сообщил, когда ЕС объявит о новых санкциях против России

Україну чекають не зміни, а бум

Путинский пропагандист “отлетел” от Порошенко: в России истерика из-за нового видео

Представлены доказательства того, что Манафорт и Гейтс обсуждали с Килимником сделку по фактической сдаче Украины на растерзание Кремлю

Это наша твердая позиция, – Юлия Тимошенко объяснила директору МВФ Кристин Лагард, почему цена на газ для украинцев после выборов будет снижена минимум вдвое

Кличко о Зеленском: Пассажир садится за штурвал самолета

Путин позвонил Макрону пожаловаться на действия Украины

В Европе собираются освободить Донбасс “хорватским” способом: “есть два пути”

Хотел ехать в Крым. В Британии евродепутата исключили из партии

Путин вскормил правящий класс, который губит не только Baring Vostok, но и всю российскую экономику

Экс-президент сделал скандальное заявление о Донбассе: “другая страна”

В Днипре прошла акция в поддержку военнопленных моряков

Трамп подписал бюджет США и увеличил помощь на оборону Украины

Меркель переконана, що будівництво газогону “Північний потік 2” не впливатиме на енергетичну безпеку Європи і України

В Киеве стартовал открытый показ документального кино о Революции достоинства

Беларусь и демократия – разные полюса

Украину готовят к принятию в оборонный союз Европы: что изменится

Вакарчук заявив, що готовий проголосувати за кандидата, який виконає кілька вимог

Предвыборный штаб Зеленского открылся в Киеве: где расположен офис

ЦПК еще в декабре отказали в открытии дела против Тимошенко – САП