USD28.2033

Чим загрожують санкції України проти Росії обом сторонам

Україна вводить санкції проти персон і компаній, пов’язаних із Російською Федерацією. Минулого тижня Кабмін схвалив законопроект, яким передбачено можливість застосування 26 видів санкцій щодо таких суб’єктів, зокрема, обмеження підприємницької діяльності на території України, заморожування активів, заборона на участь у приватизації, на користування радіочастотним ресурсом і т.д.

Про це пише forbes.ua.

Сьогодні документ планується розглянути в комітетах, а завтра, 12 серпня, його може прийняти парламент. «Це вперше в історії України, коли ми як держава застосовуємо санкції щодо іноземних суб’єктів, які скоюють злочини проти нашої держави», − заявив прем’єр-міністр УкраїниАрсеній Яценюк.

Санкції буде винесено щодо 172 фізичних осіб та 65 юридичних осіб, переважно − заснованих російськими громадянами та організаціями. Санкції вводяться рішенням РНБО на підставі подань, зроблених президентом, Кабміном, СБУ і Нацбанком. Станом на п’ятницю перелік таких компаній і фізосіб доступним не був. «На мій погляд, було б розумно зробити повторення тих же осіб, які значаться в списку ЄС і США, для того щоб це були комплексні санкції з усіх боків. Таке рішення напрошується саме собою», − зазначає Віктор Чумак, голова комітету Верховної ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією. «Загалом компанії та прізвища перетинаються зі списком ЄС і США», − підтверджує Михайло Головко, заступник голови комітету Верховної ради України з питань економічної політики.

Олег Мальський, партнер AstapovLawyers, нагадує, що списки осіб, проти яких вводять санкції ЄС і США, вже публічно доступні, і вони набагато коротші за передбачувані санкції України. «Відповідно, можна очікувати, що дані списки не будуть калькою, і Україна має намір ввести санкції відносно ширшого кола фізосіб і компаній, ніж введені ЄС і США», − пояснює він.

Розширення українського списку відбулося за рахунок компаній, які співпрацюють у сфері оборони. «Ми співпрацюємо з набагато більшою кількістю російських компаній, яким постачаємо і комплектуючі, і технології. Тут наш список може бути ширшим», − підкреслює Чумак.

Особливо небезпечні

Санкції третіх країн в першу чергу торкнулися російського фінансового сектора. Під санкції ЄС потрапили Сбербанк, ВТБ, Газпромбанк, ВЕБ і Россельхозбанк. НБУ в цьому питанні має дорадчий голос, але відомство не поспішає віддавати його за мораторій на роботу російських банків в Україні. Подумати про наслідки введення обмежень змушує великий обсяг російського капіталу в банківській системі України − 32%.

Активи банків із російським корінням у банківській системі займають 18%. Більше того − ці фінустанови продовжують заводити ліквідність. «Зняття депозитів у російських банках було вдвічі вищим, ніж в інших установах. Але банки російського походження не взяли ні копійки рефінансування в НБУ. Їх материнські структури виділяли фінансування в достатньому обсязі, − констатує голова Національного Банку УкраїниВалерія Гонтарєва. − Усі банки з держвласністю надали великі лінії рефінансування в Україну, і цими грішми − через продаж валюти або свопи − банки розраховуються із вкладниками».

Читайте также:

Коммунальные долги украинцев продолжают расти: озвучили нереальную цифру, выживайте, как хотите

Гонтарєва нагадує, що «клієнти, кредити й пасиви» у російських банків в Україні − українські. «Ми посилили моніторинг банків із російським державним капіталом. Санкції приймаються не на рівні НБУ, але ми давали свої рекомендації щодо роботи з такими установами», − сказала Валерія Гонтарєва, давши зрозуміти, що принаймні поки що НБУ не рекомендує забороняти роботу російських банків тільки через прописку.

«Біда в тому, що філії російських банків мають тільки назву російську і статутний фонд у Росії. Але це юридичні особи, які є легітимними в Україні, і податки вони сплачують Україні, − солідарний Віктор Чумак. − Треба дивитися, наскільки сильним буде стрес для українського банківського сектору».

Щодо інших секторів, де санкції можуть виявитися менш чутливими для самої української сторони, держчиновники виступають більш радикально. «Луганськтепловоз», наприклад, можуть взагалі конфіскувати», − пояснює Віктор Чумак.

За даними російського видання «Комерсант», обмежувальні заходи також торкнуться постачання нафтогазового обладнання (труби, насоси та компресорне обладнання).

Читайте также:

Сводки с торгового фронта: Россия загнала Украину в глубокие минуса

Зазначена у переліку санкцій заборона на користування радіочастотним ресурсом ставить під загрозу роботу телеком-операторів із російським корінням. «Діяльність мобільних операторів потрібно переглянути», − упевнений Михайло Головко. «Якщо це [призупинення діяльності] не шкодитиме телекомунікаційним можливостям країни − на це треба йти, − підтримує Чумак. − Це було б логічно, бо оператори мобільного зв’язку мають доступ до бази даних людей. Це і локація місцезнаходження, і контроль переговорів, і SMS».

Олег Мальський уточнює, що на даному етапі досить складно трактувати реальні наслідки для різних секторів бізнесу. Однак він визнає: з формального читання існуючого тексту законопроекту можна дійти висновку, що можливою є заборона роботи російських телеком-операторів в Україні. «Не можна виключити випадки, коли будуть надаватися додаткові рекомендації чи роз’яснення. Можна припустити, що технічно необхідно буде продумати варіанти збереження (підтримання) зв’язку на території України, оскільки відключення послуг зв’язку зачепить не тільки інтереси компанії, але й зручність спілкування для громадян України», − каже юрист.

Введені санкції − не завжди вирок. Іноді вони − лише початок боротьби. За законом, кожна людина/компанія має право вимагати виключення з даного списку. Зокрема, такі процеси ініціювали ряд українських чиновників, представників колишньої влади, і українські бізнесмени. «В європейській практиці відомі випадки, коли такі дії забезпечували результат і вдавалося виключити компанії (людей) зі схожих списків санкцій. Але процедура заперечування є досить складною, необхідно доводити цілий ряд факторів. Хоча теоретично це можливо», − переконаний Олег Мальський.

Читайте также:

Курс валют на 1 декабря: гривна беспощадно топит доллар и евро

Санкції. Дорого

Арсеній Яценюк оцінив втрати для України від введених санкцій для української сторони й «агресивної політики Кремля» у $7 млрд. На думку експертів, реальна цифра втрат з урахуванням розірваної кооперації, фізичного знищення підприємств на Донбасі, макроекономічних тенденцій є набагато вищою. «$7 млрд − це далеко не повна оцінка втрат країни. Приблизно вдвічі більшими будуть втрати від скорочення обсягів виробництва ВВП (очікується скорочення в 2014 році не менше ніж на 7%), − каже екс-представник уряду України при Євразійській економічній комісії Віктор Суслов. − Ще більше втратять громадяни України від більш ніж 50%-ої девальвації гривні та часткової втрати заощаджень, а також внаслідок інфляції та зростання цін (прогноз інфляції на 2014 рік − не менше 17%)».

Свій окремий рахунок пред’явить також війна на Донбасі − зруйновані мости і дороги, залізничні колії, пошкоджені вибухами підприємства та житлові будинки, які потрібно буде відновлювати. «Людські втрати не можна виразити в грошах, але компенсації сім’ям загиблих в АТО, лікування тисяч поранених і покалічених, відшкодування втрат знищеної військової техніки, витрачених боєприпасів і військових матеріалів зажадає додаткових мільярдів», − зазначає Суслов.

При цьому Україна перебуває в гіршому становищі, ніж РФ і ЄС, оскільки терпить збитки двічі. «Санкції проти ЄС опосередковано постійно б’ють по українській економіці», − каже Олег Мальський. Українська сторона розраховує, що в середньостроковій перспективі український бізнес зможе відновити втрати за рахунок ринків Білорусі та країн СНД, а також країн ЄС у рамках реалізації угоди про асоціацію.

Країни, які ввели економічні санкції проти Росії, потрапили під відповідні обмеження − з 7 серпня РФ ввела ембарго на імпорт продовольства, м’яса, риби, сиру, молока, овочів і фруктів із держав-ініціаторів санкцій. Оцінка втрат країн ЄС − $9-12 млрд.

Чи означають українські санкції щодо Москви тотальну заборону на постачання продовольства в РФ, як це вже сталося з ЄС і США? Експерти наголошують − імовірність висока, але обмеження не вступлять в силу автоматично. «В даному випадку дуже важко однозначно заявити, чи є одна дія результатом другої, тому що, враховуючи напруженість ситуації, таку можливість виключити однозначно не можна. З іншого боку, формально ці дії є незалежними (тобто дії однієї сторони фактично не є наслідком дій іншої)», − каже Олег Мальський.

Віктор Чумак не сумнівається − Росія відповість на українські санкції ще більш жорсткими обмеженнями. «Але нам не звикати. Крім того, головну санкція проти нас вже ввели − це відмова на постачання газу», − нагадує він.

Економічні санкції, які США, ЄС і Україна вводять проти Росії, і відповідні російські санкції щодо цих країн породжують величезний взаємний збиток. «При відмові від торговельних відносин − усі учасники програють. При цьому країни зі слабкою, низькоконкурентною економікою, такі як Україна, програють більше й опиняються у важчій ситуації. Для таких країн втрату зовнішніх ринків практично неможливо компенсувати», − констатує Віктор Суслов. При продовженні торговельних воєн економічне становище України, яка до того ж стала ареною прямого геополітичного зіткнення між Заходом і Росією, швидше за все стане катастрофічним, побоюється він.

На думку економістів, конфлікт уже вийшов за межі «Росія − Україна» і зараз загрожує руйнуванням основ світового господарства та міжнародної торгівлі. «Під питанням майбутнє Всесвітньої торгової організації. Падатиме роль МВФ і Світового банку. Безумовно, знижується роль ООН та Ради безпеки ООН у вирішенні міжнародних конфліктів, − каже Суслов. − Володіння ядерною зброєю і військова сила стають вирішальним аргументом». Також простежується тенденція до посилення ролі окремих світових і регіональних економічних і військово-політичних союзів − яскравим прикладом цьому стає БРІКС. «Світ перестає бути однополярним, але поява багатополярності, протистояння найбільших ядерних держав і геополітичних союзів робить наш світ більш непередбачуваним і більш небезпечним», − переконаний Віктор Суслов.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Правительство давно усвоило, что легче всего взять деньги у бедных. Конечно, их у бедных немного – но зато бедных до xpeна..."

Почувствуйте разницу: американские и российские инвестиции в Украине. ФОТО

Известный бизнесмен откровенно рассказал о Зеленском: «Дружим семьями»

Пользователи смогут напрямую покупать в Instagram

НАПК проверит декларации Гелетея, Бочковского и еще 98 чиновников

Почему не может быть речи ни о какой автономии для ОРДЛО. ВИДЕО

Субсидии наличными получает 2,3 миллиона пенсионеров — ПФУ

Агитация за кандидата в президенты закончилась трагически: подробности жуткой расправы

Один из крупнейших производителей алюминия Norsk Nydro подвергся кибератаке

Дві засадничі суперечності нашого суспільства

Минветеранов рассчитывает на помещение в центре Киева

Кличко сделал селфи в монтажной шахте метро на Виноградарь (фото)

Из Лондона в Сидней за 4 часа: в Британии разработали гиперзвуковой двигатель

Канада передала ВСУ полсотни автомобилей: фото

Atlantic Council: Отсрочку Брексита нужно использовать для расследования влияния на него российских денег

Саакашвили: Народ выходит на новый Майдан! И меняет всех старых на совершенно новых. Всех без исключения

“Крым вместо пенсий”. В РФ прошли пикеты против аннексии – фото

Макаров: Ті, хто віддає перевагу видовищам перед хлібом, згодом утрачають і те, й інше

В Раде презентовали календарь с фотографиями детей погибших участников АТО

Теперь шансов у Путина не осталось, он не на шутку испугался! США нанесли контрольный удар, который…

КБ «Южное» завершило создание сверхсовременной аэродинамической трубы