USD28.2033

Чому націоналізм не може загрожувати світу

Чому націоналізм не може загрожувати світу

Французький президент Еммануель Макрон назвав націоналізм однією з головних сучасних загроз для світу. “Націоналізм – це зрада патріотизму”, – проголосив Макрон у Парижі під час урочистостей з нагоди 100-річчя завершення Першої світової війни. “Уроками, які ми виносимо з “великої війни”, не можуть бути ворожість і зневага між націями, і ми не можемо дозволити собі забути минуле”, – додав президент Франції. Чи дійсно націоналізм – головна загроза для сучасного світу? Чи правильно ми розумієм саме визначення цієї ідеології?

“Проблема в тому, що “націоналізм” не є визначеним юридичним терміном. Це з області філософії, ідеології, оціночних суджень тощо.  Кожен може “мати на увазі” щось своє. Отже, у кожному випадку слід уточнювати, що саме мав на увазі той чи той автор чи промовець.

Як на мене, то цікаве й правдоподібне визначення цього явища дав російський політичний діяч Володимир Ульянов (Ленін).  Він писав, що націоналізм – це форма опору малого народу великому, якщо той великий тисне й збирається розчинити в собі малий народ. За Ульяновим, націоналізм з’являється лише там, де є шовінізм, як форма протесту й опору, і, відповідно, зникає, якщо зникає шовінізм. Так російський політик писав у контексті власного бачення особливостей російсько-українських відносин.

Читайте также:

Журналіст: Дарма глузуєте з Ляшка. Роль клоунів у цьому цирку призначена нам

У будь-якому випадку, націоналізм – це якась форма патріотизму, пов’язана з ідеями держави й/або нації або боротьбою за існування держави/нації. Чи є націоналізмом політика Ізраїлю, який намагається захистити права євреїв у власній державі й по всенькому світі? І чи добре це? Радше, так. Чи є націоналізмом прагнення українців мати власну державу як державу, що гарантує існування української нації (тобто, з власною мовою, культурою, трактуванням історії тощо)? Можливо. Чи добре це? Радше, так.

Чи є націоналізм у Росії на рівні федерації? Він там не може бути, бо РФ є об’єднанням кількох сотень різноетнічних племен і народів з різними мовами й релігіями. Росія натомість має чудовий розвинений і загартований століттями агресії шовінізм. Націоналізм там може бути на регіональному рівні, коли, скажімо, марійці, буряти чи татари захочуть опиратися культурному тиску з Москви, яка шляхом безумного фальсифікування історії намагається їх усіх зробити вихідцями з України (Руси). Так само поки що важко уявити націоналізм в емігрантських державах на кшталт США, Канади чи Австралії.

Читайте также:

The Times: “Брексит”: Россия принимает меры, чтобы британская модель мировой торговли не осуществилась

А Макрон, очевидно, під впливом чи то електоральних розрахунків чи що інше, вважає, що Франція повинна стати багатокультурною державою, де, власне, етнічні  французи повинні зливатися з вихідцями переважно Північної Африки й Близького Сходу й поступово утворити якусь нову “політичну націю”. Але, схоже, не всім французам така перспектива подобається. Тож президент і сердиться.

Націоналізм не може загрожувати світу, бо це лише форма опору нації з метою самозбереження. В ідеалі, у межах власної національної держави. Український націоналізм не почав війни з Росією, не роздає угорцям і румунам паспорти, в порушення законів тих країн, і не вимагає від поляків переписувати історію Польщі. Отже, це все ж таки лише форма опору, що є відповіддю на зовнішній тиск.

А те, що хтось хуліганить або всує носить смолоскипи середмістям (замість реальної боротьби) й називає себе націоналістом, не повинно впливати на розуміння терміну. Вони далекі від націоналізму десь так, як московські попи від християнства”.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"«Когда у власти не хватает аргументов, она начинает втягивать в политику детей». "

Итоги года от СБУ: 165 производств по статье о госизмене

Нові члени Вищої ради правосуддя погоджені до початку з’їзду суддів

На рассмотрение СНБО внесены новые санкции против России

Чергове свідчення ізоляції Росії

Новый турецкий ход Кремля в крымской игре

Матиос рассказал об отношениях с Луценко

Чи вплине Томос на рейтинги президента Порошенка

В Украине будут штрафовать за буллинг

Чи покарають Садового? Експерт нагадав найбільш резонансні справи, пов’язані з іменем львівського мера

Washington Examiner: Россия не хочет “потерять оставшуюся часть Украины”

Консул: Список тех, кто голосовал “против” украинской резолюции по Крыму, весьма красноречив

В России упростили выдачу гражданства для “поддержки украинцев”

Що продемонструвало голосування Генасамблеї ООН щодо мілітаризації окупованого Криму

Оговорка по Фрейду: Бойко раскрыл суть УПЦ МП

Маємо кардинально повернути аграрну політику обличчям до селян – нардеп

Законы Украины скорректируют под переход армии на стандарты НАТО

“Батькивщина” будет голосовать за продление моратория на продажу земли

У НАЗК нагадали, які подарунки не можна приймати чиновникам від святого Миколая

У Чорне море увійшов розвідувальний корабель ВМС Британії

Украину прорекламируют на CNN за 15 млн грн