USD28.2033

Держава кочівників: Путіну не позбавити казахів ідентичності, – Віталій Портніков

Держава кочівників: Путіну не позбавити казахів ідентичності, – Віталій Портніков

Казахи з радянських людей стали просто казахами, вони помітили самих себе. Ось що сталося за ці три десятиліття. І жодні окупаційні війська цього вже не змінять – бо людей, які стали самими собою, неможливо позбавити ідентичності. 

Про це для порталу Zbruc пише журналіст Віталій Портніков, інформує .

“Коли я тільки почав відвідувати Казахстан – а це було ще за радянських часів, у мої студентські роки, – я намагався цікавитись дорадянською історією цієї країни, тоді ще радянської республіки. Нічого особливого у такому інтересі не було. У школі я вивчав історію Української РСР – зрозуміло, цей тоненький підручник і зрівнятися не міг з історією Радянського Союзу, яка починалася прямо з Урарту, подумати тільки!

Проте сам факт існування історії України не заперечувався – нехай навіть події і подавалися під відповідним ідеологічним соусом. Те саме було і з історією балтійських країн: те, що відбувалося у період буржуазної Латвії або Литви, ретельно замовчувалося, але сам факт існування цих держав не заперечувався.

У Казахстані все було інакше. Купити або хоча б знайти у бібліотеці книгу про історію країни – навіть пізніше, вже за пострадянських часів – було просто неможливо. В Україні – за всієї демонстративної русифікації, свідками якої ми були у 80-ті роки – українську мову можна було вивчити навіть у російських школах, а українська література була предметом, який не поступався за важливістю російській літературі. Вивчити казахську мову у Казахстані було практично неможливо, навіть якщо ти був казахом, про росіян, українців чи німців я вже й не говорю. Простіше кажучи: вивчити казахську мову можна було лише у казахській школі, у російській школі можна було її лише забути. Це був справжнісінький культурний геноцид, помножений на практично неприховане презирство. Багато казахів намагалися вирватися з цього колоніального стану, намагаючись стати більшими росіянами, ніж самі росіяни.

Читайте также:

Токаєв призначив нового прем’єра Казахстану

Росіяни та представники інших національних меншин взагалі погано розуміли, де вони живуть. У своїй знаменитій роботі “Як нам облаштувати Росію”, що стала справжнім маніфестом сучасного російського шовінізму, Солженіцин обізвав Казахстан “роздутим” – простіше кажучи, вважав, що росіяни, до яких він впевнено відносив українців та білорусів, повинні “повернути” собі частину території Казахстану.

Витоки цієї зневаги зрозуміти не так складно. Росіяни просто не бачили казахської історії та цивілізації. Історія України чи Литви була їм зрозуміла саме тому, що це була класична європейська історія – з князями, містами, територіальними війнами та кордонами, що переміщувалися внаслідок цих війн. Росіяни самі хотіли б таку історію, хай навіть історія Москви почалася пізніше, ніж історія Русі чи Литви.

А історія Казахстану була історією кочової цивілізації. Ця цивілізація інтенсивно розвивалася, мала своїх героїв, свої перемоги та поразки – але вона не мала кордонів, як і багато інших тодішніх цивілізацій Азії. Дивно, що Москва, яка як держава склалася саме внаслідок інтенсивного контакту з кочовою цивілізацією – Золотою Ордою – ставилася до кочової цивілізації казахів з такою відвертою зневагою та нерозумінням. Я маю на увазі саме колоніальний комплекс не казахів, а самих росіян – дуже не хочеться визнавати, що твоя власна державність багато в чому базується на традиціях кочової цивілізації, що твої предки протягом століть називали ординського хана “царем”, а власні царі з'явилися в Москві лише після остаточного занепаду Золотої Орди, коли вже не так страшно було привласнити собі чужий титул. І виявляється, що набагато приємніше вести свою державну традицію від київських чи литовських князів – бо тоді твоя країна перестає бути далекою провінцією Золотої Орди, що навіть зараз, у ХХІ столітті, намагається імітувати звички своєї колишньої метрополії. Казахи зі своєю кочовою державністю просто виявились заручниками чужих комплексів. Тим більше, що навіть після проголошення незалежності, що запізнилося, – Казахська РСР оголосила її останньою з колишніх радянських республік – пострадянська еліта не поспішала з поверненням власної історії. Назарбаєву просто подобалося бачити себе батьком нації, творцем держави, казахські хани йому просто заважали підійматися на постамент.

Читайте также:

Вражеская агентура Кремля: как ФСБ подрывает Украину

Але, як це зазвичай буває з будь-якою країною, яка проголошує незалежність в умовах відсутності імперської політики фальсифікації минулого, власна історія почала проростати, як трава крізь асфальт. Казахи з радянських людей стали просто казахами, вони помітили самих себе. Ось що сталося за ці три десятиліття. І жодні окупаційні війська цього вже не змінять – бо людей, які стали самими собою, неможливо позбавити ідентичності. Путін – як і багато інших людей його покоління, що сформувалися в державі, яка пригнічувала ідентичності як такі, цього просто не розуміє, він вірить у змови та силу. А я вірю в історію. У ту саму історію, яку намагалися не помічати і яка повернулася до відновленої держави – ні, зовсім не до держави Нурсултана Назарбаєва, а до держави казахського народу”, – пише Портников.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

  Чтобы оставить комментарий необходимо

  "Какие-то 90% политиков портят репутацию всех остальных."

  © Генри Киссинджер

  Регистрация

  (Максимальный размер файла 0,5Mb)

  Восстановление паролю

  Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

  “Забрать Украину”. У Путина отреагировали на слова Кадырова

  До війни приготуватися не можна, – Марта Госовська

  В Китае представили SpaceOS нового поколения для космических кораблей

  Зеленский – внешней разведке: Настало время наступательных действий

  Санкції на 50 мільярдів. США пропонують обмежити сировинний експорт Росії, – BILD

  Эксперты представили исследование о политической агрессии России в ОРДЛО

  Гозман: Так хотят ли русские войны?

  В кампусе университета США роботы-курьеры будут доставлять еду

  Данилов сказал, чем объясняет громкие заявления Запада о возможном нападении РФ на Украину

  Елітні круїзи і Мальдіви: журналісти з’ясували, де відпочивали нардепи на зимових “канікулах”

  Впродовж тижня Україною переміщуватимуться атмосферні фронти: якої погоди очікувати найближчими днями

  Meta представила компьютер с искусственным интеллектом, который должен стать самым быстрым в мире

  Угрожал убийством певице Злате Огневич: прокуратура сообщила мужчине о подозрении

  Не за тими слідкуємо. Дипломат пояснив, евакуація посольств яких країн свідчитиме про готовність РФ до вторгнення в Україну

  Рада не поддержала установление наказания за подделку документов о прививках

  Домашний гуманоид «Tesla Bot»

  Германия не должна блокировать поставки оружия Украине – глава бывшей партии Меркель

  У Вінниці діє унікальний проєкт “Кадетський корпус поліції”

  Вінницька область за крок до “червоної” зони карантину

  Фильм о немце, разводящем буйволов в Карпатах, вышел онлайн