USD28.2033

Дипломат: Україна вже за два роки втратить і газотранспортну систему, і надходження до бюджету

Дипломат: Україна вже за два роки втратить і газотранспортну систему, і надходження до бюджету

Вже і Європарламент прийняв критичну резолюцію щодо Північного потоку 2 (ПП2) – але його все рівно будують. Не відомо скільки російського газу залишиться для української газотранспортної системи після запуску ПП2, але точно це буде не 200 млрд. кубічних метрів на вході і не 120 млрд. на виході – а рівно стільки, щоб утримувати її стало збитковим. І замість щорічних 5 мільярдів доларів за транзит російського газу отримає Україна за два роки сотні тон металобрухту.

Але не потрібно винити у цьому лише Росію чи Німеччину. Те, що вони дбають про себе, а не про нас, цілком природно.

Українцям варто подивитися на себе – що ми зробили, щоб зберегти стратегічний актив, унікальний спадок, отриманий Україною від СРСР – українську газотранспортну систему.

Проблема газового транзиту постала ще з першої половини минулого десятиліття, а після Помаранчевої революції та першої українсько-російської газової війни перетворилася на одне з основних питань у відносинах України та ЄС. З боку ЄС було одразу чітко артикульовано: ми за збереження української ГТС як основного магістрального газогону – якщо Україна забезпечить модернізацію «труби» і головне – проведе реформування галузі з тим, щоб функцію прокачування газу було передано незалежному оператору, який забезпечить недискримінаційний доступ до ГТС, підтримуватиме її в належному стані і т.д., що виведе будь-яку політику чи корупцію з питання транзиту газу.

Іншими словами – НАК Нафтогаз має бути розділено на три незалежних компанії, а управління ГТС здійснюватиме – як це у всіх країнах ЄС – незалежний оператор, що надає ринкові і рівні умови усім зацікавленим вітчизнаним і закордонним гравцям. Причому ЄС погодився знайти кошти на модернізацію газотранспортної системи (звучала цифра до 5 млрд. євро), якщо Україна проведе роботу по реформуванню галузі. У березні 2009 року прем’єр-міністр Ю.Тимошенко в Брюсселі підписує славнозвісну декларацію, де зафіксовані усі ці домовленості, у вересні 2010 року Україна вступає до європейського Енергетичного співтовариства і бере на себе юридичні зобов’язання до 2015 розділити НАК за різними формами діяльності, лібералізувати газовий ринок, забезпечити передачу ГТС в управління незалежному оператору…
Якщо би справді вимоги Третього Енергопакету ЄС були би виконані, то і кошти на модернізацію ГТС були би освоєні, і північні потоки не були би збудовані, і українська ГТС далі би приносила мільярди прибутку до українського бюджету.

Читайте также:

Коррупционер и антисемит. Как Артем Сытник проснулся с новым имиджем

Але замість реформ хлопчики з Нафтогазу підвищили тарифи, купили броньовані мерседеси і виплатили собі мільйонні премії.

Читайте также:

Украинцам назвали главный страх Запада: Подозрения усиливаются

НАК як був, так і залишається монополістом, дірою, де швидко, але безслідно зникають мільярди.

2015 рік минув, як і усі інші постмайданні 5 років «успішних реформ», але нічого так і не зроблено, транзит газу далі залишається класичною рентою для тих, хто дорвався до влади і дерибанить газовий сектор.

Тоді чому ми дивуємось, що попри російську агресію і величезні кошти німці далі з росіянами продовжують будувати Північний потік 2?

Україна ж навіть 5 років після Євромайдану так і не виконала свої зобов’язання по реформі.

Реформа газового сектору привела би до передачі газового транзиту в управління незалежному оператору – в ідеалі компанії під патронатом і контролем ЄБРР чи консорціуму іноземних кампаній, які би змогли і кошти на модернізацію освоїти, і з поставщиками і споживачами російського газу домовитись.

У результаті Україна би зберегла свій стратегічний ресурс – ГТС, величезні – до 5 млрд доларів щорічно – надходження в бюджет, врятувала би старі і створила нові робочі місця.

Втратили би лише свою ренту декілька НАКівських чиновників і їх покровителі.

Але рішення було зроблено не на користь реформ і надходжень до бюджету – а на користь ренти. Тому Україна вже за два роки втратить і ГТС, і надходження до бюджету.

А реформи ще трошки мають почекати. Щоб ще хоч трошки подерибанити. Недовго, правда, але краще хоч мільйон але зараз і у свою кишеню, ніж мільярд колись і у державну. Сказав же керівник НАК Нафтогаз у відповідь на запитання чому він свої мільйони доларів перевів у США – влада ж зміниться… А так кеш на власному рахунку в США – і пуста труба в Україні.

Хоча, думаю, геніальні менеджери вже придумали що з нею робити далі. Розпилити – на металолом – після введення в експлуатацію ПП2. Турецькі переробні компанії із задоволення куплять український металолом, а посередникам виплатять комісійні – хоч в США, хоч в Сінгапур чи де там тримає свої рахунки інший молодий геній газового бізнесу.

Копійка до копійки…

 

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Если вы смотрите телевизор - вы, должно быть, заметили, что хорошие парни побеждают плохих всегда, кроме девятичасовых новостей."

Убийство Путина: «Каратель планировал бить лидера в глаз, как белку, а потом уже дорезать»

Правительство США готовит против компании Facebook рекордный штраф – WP

Предстоятель ПЦУ сказал, когда состоится его интронизация

Типичная бычка и енакиевская риторика: Зеленский показал, как ведет себя в жизни

Судьбоносный церковный закон всколыхнул Украину: «не имеют права»

Пекин отменил встречу глав МИД Китая и Чехии из-за предупреждения по Huawei

Епифаний прокомментировал закон о переходе церковных общин

Политической воли самой Германии хватило бы для остановки “Северного потока-2” – политолог

Зеленский откровенно высказался о бизнесе в РФ: «Это правда, мы торгуем»

Суд отменил решение о выговоре судье Ларисе Гольник

Телеканал Ахметова запускает в поддержку Порошенко проект “Рождественские встречи с Президентом”

Канада не согласится на давление Китая касаемо Huawei – министр

Що стоїть за самогубством одного з найвизначніших фізиків сучасності

Суд по делу Труханова закончился столкновениями: видео

У Зеленского есть кинобизнес в России, хотя он убеждал, что закрыл его, – программа “Схемы”. ВИДЕО

Зеленский решил отдать «Квартал 95» в надежные руки: «Важная миссия»

В Facebook рассказали, как будут противостоять вмешательству в выборы в мире

В Британии у севшего на мель судна из РФ обнаружили 13 “дефектов”

Понад десяток пожежних машин у Вінниці гасили уявне загоряння

Штаб ООС: Противник вів вогонь з гранатометів поблизу селища Славне