USD28.2033

Донбас: період напіврозпаду

Сьогодні − рівно тиждень відтоді, як на Донбасі було оголошено припинення вогню. І хоча терористи і російські війська, які підтримують їх, час від часу порушують домовленості, вони все ж допомагають поки що уникати нових жертв з обох сторін. Водночас, бойовикам вдається закріпитися на зайнятих територіях. Таким чином залишається все менше шансів вирішити проблему силовими методами. До того ж бойові дії значно пошкодили місцеву інфраструктуру і фактично призвели до зупинки промисловості в регіоні.

Forbes уже звертався до теми збитків українського бізнесу від бойових дій на сході України. Сьогодні, коли кордони протистояння практично стабілізувалися, можна підвести більш точний баланс промислових втрат України.

Фактично Україна контролює близько 75% Луганської та Донецької областей, і керівництво держави жорстко налаштоване не передавати їх під контроль терористів.

А четверта – бунтівна − частина територій намагається максимально дистанціюватися від офіційного Києва і швидше за все намагатиметься проводити незалежну економічну та бюджетну політику. Розрахунок сепаратисти роблять у першу чергу на підконтрольні підприємства і прямий вихід на кордон із РФ. Сьогодні терористи вже вивозять вугілля на територію Росії з Луганської області.

Трудові ресурси

Наразі досить складно підрахувати скільки людей залишилося на територіях, підконтрольних бойовикам: нестабільний кордон новоутворень і потоки біженців ускладнюють підрахунок. За приблизними оцінками, на території ЛНР сьогодні проживає близько 800 000 осіб. Із них 200 000 − у Луганську. В ДНР на підконтрольних ополченню територіях проживає 2-2,5 млн осіб. З них близько 500 000 знаходиться в Донецьку.

Якість трудових ресурсів низька. Працездатні й молоді громадяни переважно залишили або продовжують залишати регіон. Залишаються старі люди, а також бідна і низькокваліфікована частина населення. Вони не здатні підтримувати й розвивати на належному рівні промисловий потенціал регіону.

«Вища каста» сепаратистів теж не демонструє компетенції і розуміння економічного майбутнього регіону. В останньому своєму інтерв’ю ресурсу «Snob.ru» Денис Пушилін, один із лідерів ДНР, серйозно міркує про промисловий потенціал Новокраматорського заводу, який знаходиться під контролем України. А «прем’єр-міністр» ДНР Олександр Захарченко найважливішим напрямком роботи майбутнього «Центробанку» ДНР бачить фінансування ремонту монумента на Савур-Могилі.

Читайте также:

Почему Саакашвили решили не садить

Маріонеткова влада ДНР-ЛНР не має інформації ні про розміщення промислових об’єктів у підконтрольному їм регіоні, ні про основні функції центрального банку.

Промисловість

На території, що опинилася під контролем самопроголошених «народних республік», розташовано багато ключових підприємств промисловості Донбасу. Це об’єкти паливо-енергетичного комплексу − великі ТЕС, вугільні шахти, а також машинобудівні та металургійні підприємства. Багато з виробництв мають стратегічне значення.

Деякі теплоелектростанції на території центральної України критично прив’язані до марок вугілля, яке видобувається на підконтрольних терористам шахтах. Наприклад, від вугілля шахти «Комсомолець Донбасу» залежить постачання Криворізької та Придніпровської ТЕС.

Читайте также:

Депутаты массово выходят из коалиции: стоит ли ожидать досрочных выборов

Всього в районах, контрольованих сепаратистами, знаходяться шахти з річним обсягом видобутку близько 38 млн. т.

Ключові промислові підприємства на території, підконтрольній сепаратистам, у Донецькій (ДНР) і Луганській (ЛНР) областяхzag2

Жоден транзитний газопровід не проходить через Донецьку і Луганську області, охоплені військовими діями. За словами члена Наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрія Корольчука, в Луганській області був магістральний газопровід, але від його експлуатації відмовилися близько 10 років тому, коли Росія побудувала трубу в обхід. Запустити його знову буде складно.

Є ще один нюанс, який ставить промисловість Донбасу в пряму залежність від України. У Донецькій області немає значних джерел прісної води, а ресурсів Сіверського Донця не вистачає для забезпечення промислових потреб регіону.

Наприклад, для виплавки однієї тонни чавуну потрібно 30 куб. м води, а кожна тонна видобутого вугілля вимагає 1 куб. м води. Вода надходить через канал Сіверський Донець − Донбас довжиною 132 км (потужність 600 млн куб. м води на рік). Але вода йде не самотоком − для її постачання працюють чотири насосні станції, що піднімають воду на Донецький кряж (близько 200 метрів).

Читайте также:

Журналіст: Вся історія з Саакашвілі – це історія навіженства і неповаги до закону

У свою чергу, для Російської федерації Донбас не становить ніякої економічної цінності, навіть навпаки − є її конкурентом на багатьох ринках. Щоправда, є частина заводів, обладнання яких дуже цікавить Москву.

Наприклад, структурний підрозділ «Мотор Січ» у Сніжному, де виготовляють лопатки для турбінних двигунів. Про важливість цього підприємства свідчить той факт, що основною проблемою китайських промисловців, які копіюють російські винищувачі, є неможливість налагодити виробництво турбінних лопаток потрібної якості.

На відміну від невизнаної Придністровської республіки, у ДНР-ЛНР є прямий вихід на кордони Росії. Теоретично продукція підприємств може прямо постачатися в РФ або «відбілюватися» там для реекспорту.

Якщо, звісно, підприємства регіону будуть у змозі що-небудь виробляти − багато з них уже зруйновано, обладнання планомірно розкрадається, кваліфіковані робітники роз’їжджаються. Зупинка виробництва на деяких підприємствах загрожує незворотними наслідками для виробничого циклу.

У поточних умовах єдиними експортними товарами ЛНР-ДНР стануть металолом із порізаних підприємств і вугілля, видобуте примітивним способом.

На даний момент немає передумов навіть до того, щоб Росія визнала незалежність ДНР-ЛНР, відповідно, вхід у Митний союз також буде закрито для цих «республік».

Багато чого мала прояснити позиція великих власників − таких як Ринат Ахметов. Якщо він і його партнери по донецькому бізнесу остаточно втратять контроль над ситуацією, ДНР і ЛНР з їх «лівою» риторикою чекає яскрава, але коротка історія Кампучії з примусовою працею, репресіями та голодом.

Українські «завоювання»

Завдяки самовідданій боротьбі армії і народу офіційному Києву поки що вдається зберегти контроль над більшою частиною Луганської та Донецької областей з їх промисловим потенціалом.

Підприємства під контролем України

Наступного тижня в парламент має надійти від президента України новий законопроект про порядок тимчасового самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, що передбачає чітке визначення статусу цих районів у складі України. Можливо, він поставить усі крапки над «і» в питанні економічного майбутнього бунтівних територій.

Єдине, що можна з упевненістю стверджувати, то це неможливість самостійного економічного існування самопроголошених республік ДНР-ЛНР. Для цього немає ні сировинних і трудових ресурсів, ні фінансових і адміністративно-управлінських механізмів.

Але ще більш вагомий фактор − те, що для самопроголошених республік закриються ринки капіталу, а без них не те що модернізувати, а підтримувати на плаву підприємства не вдасться. Як би не розвивалася ситуація, інвестори і бізнес ще не скоро повернуться у вибухонебезпечний і зруйнований регіон. Єдиним донором Донбасу на довгий час залишиться державний бюджет України.

Джерело: Forbes.uа

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"В управлении государством главное – соблюдать все формальности, а на мораль можно и не обращать внимания. "

© Марк Твен

Що це за президент, який витрачає на відпочинок за тиждень півмільйона доларів у той час, коли його країна тоне в бідності?, – німецька преса

Цены на продукты заставят украинцев сесть на жесткую диету

Миротворцы на Донбассе: кто может возглавить миссию

Главное за ночь: кровавое побоище в Киеве и загадочное исчезновение воина

Марш за будущее 18 февраля: где и когда выйдут на протест

Чем Порошенко отличается от Ющенко в 2009

Янукович наследил в “ЛНР”: соцсети бьются в истерике

Искали несколько часов: сошла опасная лавина, есть жертвы

Назад в 2015 год. Чего не сказал Порошенко в Мюнхене

Скатывается в яму: “крымские” будни напугали сеть

Это нечто уникальное: шедевр легендарного художника скрывал сюрприз

Оболванивание дончан. А вы думали все это было “за Новороссию”?

Великий пост 2018: календарь питания на каждый день

Оккупанты не замечают под собственным носом новую катастрофу в Крыму

Как валютная кухня страны сказывается на личном кошельке украинца

Недоступное жилье: какие квартиры снова подорожают

Кто для тебя Бандера: поляки придумали новые издевательства над украинцами

Бандитское окружение может почувствовать падение авторитета

Не бита, не крашена: эти хитрости помогут выбрать лучший б/у автомобиль

Второй день Мюнхена: партнеры Украины озвучили противоположные мнения