USD28.2033

Довіра – основа демократії: німецька мудрість для українських чиновників

Довіра – основа демократії: німецька мудрість для українських чиновників

– Перед тим, як піднятися до сесійної зали Парламенту, в нас уточнили, чи всім зручно іти сходами, чи можливо, краще скористатися ліфтом. Загалом перше, на що ми звернули увагу ще їдучи з аеропорту до готелю, це інклюзивність простору. Низькі бордюри, пандуси, ліфти в метро, кнопки в ліфтах і ручки дверей на рівні, зручному для тих, хто пересувається на інвалідних візках – у Берліні зроблено максиму, для того, щоб люди з особливими потребами почувалися комфортно й мобільно.

– У Берліні ми побачили кілька пам’ятників, присвячених ЛГБТ.І тут важливо не тільки те, що такі пам’ятники встановили, важливо, що їх не знищили вандали.

– Ґендерна рівність навіть у дрібницях. У холі готелю ми одразу звернули увагу на журнал “Берлінець”, поруч із ним лежав журнал “Берлінка”. От тільки, не знаю, як розцінювати те, що “Берлінка” товстіша :).

Єдине, де толерантність під великим знаком питання, – це ставлення до мігрантів. Офіційна позиція – сприйняття і всестороння допомога. На ділі німці втомилися, бо переконані, що саме вони піднімають рівень злочинності, порушують порядок і головне – безкоштовно отримують те, за що німці мають платити. Схожі нарікання ми чули не раз.

Довіра – основа демократії: німецька мудрість для українських чиновників

Найчіткіше це послання прозвучало на зустрічі в міській раді Берліна. Представник Сенату Клаус Ґуґґенберґер нагадав: “У Конституції зазначено, що депутатів обирають, аби представляти інтереси народу. І якщо народ їх обрав, значить, має їм довіряти”. На його думку, іноді пряма демократія призводить до блокування хороших  ініціатив, адже часто глобальні інтереси не узгоджуються з інтересами громадян. Як приклад посадовець навів ситуацію з аеропортом Темпельгоф. Коли почалосґ будівництво нового міжнародного летовища, нерентабельний Темпельгоф вирішили закрити. На його території планували побудувати житло й офісні центри, але на референдумі більшість берлінців проголосували проти забудови. У час, коли місто відчуває гостру нестачу площ для житлових будівель, 300 га вільної землі майже в центрі міста має щонайменше неекономний вигляд. Але така воля громадян, і влада не може піти всупереч їй. Зараз будівлю аеровокзалу й ангари використовують як тимчасовий центр прийому та розміщення біженців.

Читайте также:

Чи готовий Зеленський до непопулярних кроків

Читайте также:

В Луганской области у “Слуги Народа” опять кадровые проблемы, – эксперт

Довіра – основа демократії: німецька мудрість для українських чиновників

Довіра як основа демократії

Вишуканий ланч у Парламенті Берліна, презентації в берлінській міській раді та раді району Ліхтенберґ, жвава дискусія в Transperency International чи бесіда на кухні головного офісу Democracy Reporting International – під час кожної зустрічі мова мимохіть заходила про довіру.

У Берліні довіряють депутатам. Якщо в Конституції прописано, що під час ухвалення рішень депутати мають керуватися своєю совістю, значить, так воно і є. До речі, хоча в Парламенті є електронна система голосування, її відключили. Кажуть, що не можна довірити важливі питання комп’ютерам, тому традиційно голосують руками. На наші питання щодо можливості свідомого неправильного підрахунку голосів, нас запевнили, що можливості маніпулювати нема, оскільки “око” голови Параламенту контролюють двоє секретарів засідань. Вони сидять праворуч і ліворуч від голови та представляють, відповідно, як коаліцію, так і опозицію.  Якщо ж вирішуються дуже складні питання і є сумніви щодо того, як відбулося голосування, використовується метод “Баранячого стрибка”. Він полягає в тому, що всі депутати спочатку виходять із зали пленарних засідань, аби потім зайти до неї крізь троє дверей, над кожними з яких міститься напис “За”, “Проти” або “Утримався”. Коли депутати проходять крізь двері, їх рахують секретарі, а голова стежить за процесом.

Читайте также:

Две причины “большого исхода” нардепов из радикально продажной партии

У Берліні довіряють пасажирам. Щоб зайти в метро, не потрібен квиток. Він купується вже на станції, і ймовірність того, що його перевірять, дуже низька. Принаймні в нас жодного разу не перевіряли. Коли на одній із зустрічей ми все таки сказали, що, можливо, справа в досить високих штрафах, нас запевнили, що все ж основним фактором є довіра до пасажирів. Логіка така: коли людям довіряють, вони намагаються виправдати цю довіру.

У Берліні довіряють дітям. Перед тим, як будувати дитячі майданчики, їх запитують, що там має бути. Більше того, діти можуть навіть подавати проекти до Громадського бюджету й контролювати процес їхньої реалізації.

У Берліні довіряють одне одному. Голосування за Громадські проекти відбувається спеціальними наліпками. І ні в кого не виникає думки, що хтось може проголосувати кілька разів чи продати свої наліпки. Щоразу, коли ми говорили про будь-які можливості фальсифікації чи нечесності, нас не розуміли. Позиція очевидна: “Ми живемо в одному місті, а значить, однаково хочемо жити в ньому комфортно.  І взагалі, яка може бути демократія, коли нема довіри?”.

Для німців це очевидно. Сподіваюсь, це стане очевидно і для всіх нас. І добре, що є з кого брати приклад.

P. S. Навчальний візит до Німеччини відбувся за сприяння Фонду родини Богдана Гаврилишина.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"В политики идут не те, кто знает, что нужно делать, а те, кто знает, что нужно говорить."

© Стас Янковский

МОН планирует изменить госзаказ в вузах

Президент Зеленський підписав закон про імпічмент

Зеленский подписал закон об импичменте президента

Загрозлива сила звички, або Що робити з недопалками сигарет

Китай запустил два новых спутника

Сериал “Чернобыль” получил три премии “Эмми”

Проблема в том, что все кто прошли, через ужасы войны, ранения, нуждаются в психологической поддержке, а у нас нет реабилитационных центров

Чи буде Трамп тиснути на Зеленського щодо сина Джо Байдена?

“Хочется – перехочется”: Большинство из нас выросло в эпоху тотальной суровости

Переваги поразок: Що треба і чого не варто робити в бізнесі?

Синоптик: Понеділок в Україні буде сухим та багато де сонячним

Бородянский не видит причин анонсировать изменения в “языковой закон”

10 порад Зеленському до зустрічі з президентом США

Війна проти вугілля: не варто громадянам битись зі службовцями в ситуації, коли ми разом є жертвами змови злодіїв-олігархів

Во Львове состоялась правозащитная акция “Письма из-за решетки” с участием Сенцова

Спілкуйся українською: спортсмени знялися в мотиваційному ролику на підтримку рідної мови

Прослушка Трубы. В ГБР сказали, чем это опасно и что будет дальше

Я проти депутатської недоторканності, але я за депутатську незалежність

Мы то – что мы едим: Украина сейчас ест реформаторский “фаст фуд”, который ей скармливают другие страны и это точно не приносит пользы

Британская выпускница создала биопластик из рыбных отходов