USD28.2033

Експерт: Проблема масштабної контрабанди – не у відсутності кримінальної відповідальності за неї, а у наявності такої влади

Експерт: Проблема масштабної контрабанди – не у відсутності кримінальної відповідальності за неї, а у наявності такої влади

Вчергове країна спостерігає за активізацією боротьби з контрабандою. Посили, якими супроводжується ця активізація, є абсолютно правильними за своєю суттю – ліквідувати контрабандні схеми і спрямувати тіньові доходи від контрабанди до державного бюджету. А йдеться про колосальні (мільярдні) суми, які замість державної казни осідають у кишенях певної групи осіб. 

Але новій кампанії боротьби з контрабандою притаманне велике лукавство. Річ у тім, що головні «гравці» контрабандних схем (сигарет, нафтопродуктів, товарів відомих брендів тощо) добре відомі усім суб’єктам боротьби з контрабандою і політичному керівництву держави.

Понад те, найбільш прибуткові контрабандні схеми добре організовані і «прикриті» згори. Враховуючи, що більшість силових структур, задіяних у боротьбі з контрабандою (СБУ, Державна прикордонна служба, ГПУ), зорієнтовані на Банкову, то політичне прикриття вирахувати не складно. Хоча справедливості ради треба сказати й про те, що ДФС та Нацполіція (міліція) також ніколи не були осторонь цих процесів.

За Януковича контрабандні потоки контролювалися і управлялися з одного центру. Після Революції Гідності у цьому плані нічого принципово не змінилося – за виключенням персоналій. Взагалі упродовж десятиліть політична влада періодично змінювалися, а контрабандні схеми продовжували реалізовуватися. 

Якби на Банковій було справді прийнято рішення «Стоп контрабанді!», то вже б наступного дня основна контрабандна діяльність у країна припинилася. Для того, щоб це сталося, главі держави чи його відповідному представнику (керівнику відповідного силового відомства) достатньо провести усього-на-всього одну зустріч з ключовими фігурами тіньових схем і сказати: «Контрабанди більше не буде!». І її не буде!

Читайте также:

В РФ решили продлить срок следствия по пленным морякам – росСМИ

Бо серйозні багатомільйонні та мільярдні контрабандні схеми (про так звану побутову контрабанду – контрабанду «човників» – ми не говоримо) можуть працювати лише за підтримки відповідних державних структур – тих, які за своїм призначенням покликані запобігати, виявляти, припиняти та розслідувати контрабандні правопорушення (ДФС, Держприкордонслужба, СБУ, ГПУ, Нацполіція). Без їхньої підтримки (прикриття) жодна така схема не проіснує і дня. А тим більше, якщо від керівництва держави їм надійте команда перекрити контрабандні потоки і діяти виключно по закону.

Читайте также:

Охрану Азова усилили: пограничники получили катер-перехватчик

Нещодавно як очевидне неподобство у цій сфері наводився приклад, коли контрабандні нафтопродукти у морі перевантажуються у невеликі судна і у такий спосіб доправляється до берега у пункту свого призначення – для подальшого контрабандного використання.

Але це «неподобство» заздалегідь і в момент його здійснення «бачать» як мінімум дві державні служби – прикордонна і служба безпеки. І якщо вони цьому не заважають, то це означає одне – процес перевантаження управляється із згаданого вище центру, а відповідні служби отримали вказівку спостерігати і не бачити (або й того гірше – забезпечити успішність такого процесу). У будь-якому разі команди «Стоп контрабанда!» у даному випадку з Києва не надходила.

Читайте также:

Мэр Черкасс собрал депутатов в музее и за это попал под статью

Знаючи механізми реалізації контрабандних схем та системи заходів протидії їй, можу стверджувати про те, що у подібних ситуаціях (коли мова дійсно йде про системну схему) ні спецслужба, ні прикордонники, ні інші правоохоронці самостійних рішень не приймають.

Якщо говорити про рушійні сили нинішньої активізації боротьби з контрабандою, то дозволю собі припустити, що ця активізація немає нічого спільного справді з наступом на контрабанду. Вона є видимим проявом серйозного політичного та економічного протистояння головних політико-бізнесових груп: оточення президента (з одного боку) та прем’єр-міністра у союзі з «НФ» (з другого боку).

Це – своєрідна реакція на монополізацію контрабандного «ринку» і постійне посилення такої монополізації. У контексті саме цього протистояння слід розглядати обшуки у осіб з близького оточення прем’єр-міністра і керівника ДФС, які вчора у Вінниці провели співробітники Главку «К» СБУ та слідчі ГПУ.

Можна з усією впевненістю прогнозувати, що ця кампанія не матиме істотних успіхів у сенсі ліквідації контрабандних схем та мінімізації контрабандних потоків. Її наслідком буде, хіба що, певною мірою зміна впливів у цій сфері (перерозподіл контрабандного «ринку»).

На самій контрабанді активізація боротьби з нею практично не позначиться. Бо зовсім не такою є мета цієї боротьби. До того ж йдеться про великі гроші, про великі спокуси, безпосередньо пов’язані з великою політикою, а отже з найвищим рівнем державної влади.

А щодо висловленої на фоні цієї «боротьби» пропозиції знову криміналізувати контрабанду звичайних товарів (наразі існує кримінальна відповідальність за контрабанду зброї, культурних цінностей, отруйних та сильнодіючих речовин тощо), то вона видається не обґрунтованою.

По-перше, це вже було в недалекому минулому і таку відповідальність скасували.

По-друге і головне – криміналізація контрабанди абсолютно не вирішує проблеми контрабанди. І це всі добре розуміють.

А відповідальність пропонують лише «про людське око» – щоб вчергове «напустити туману» і ввести суспільство в оману.

Відповідальність запровадять, а контрабанда залишиться. Бо проблема масштабної контрабанди – не у відсутності кримінальної відповідальності за неї, а у наявності такої влади.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Если вы смотрите телевизор - вы, должно быть, заметили, что хорошие парни побеждают плохих всегда, кроме девятичасовых новостей."

Выборы 2019: стал известен кандидат в президенты от социалистов

Американську юридичну фірму оштрафували на $4,6 млн за дискредитацію Тимошенко

Зеленский оказался в тюрьме: “Холодно”, видео

“Люди не зі страху”: яким був радянський режим у “вегетаріанські” часи “застою”

Американский эсминец вошел в Черное море: “военные РФ в панике”, фото

В РФ придумали, что делать с зашедшим в Черное море эсминцем США

Беларусью не насытится! Назван глобальный план Путина по захвату мира

Депутат “сломал” полку в поезде, когда оперся на нее рукой

В Таджикистане из кино вырежут откровенные сцены как “пропаганду чужой культуры”

Крещение: в Житомирской области три общины перешли в ПЦУ

Закон об аренде в вузах уже в силе: что изменится и кто воспользуется

В Черное море направляется американский эсминец

Позбавлення від рабства неможливе без позбавлення від шовінізму

Хватит разводить народ! Дурят нас, как лопухов! Политические билборды с “подвохом” взбесили украинцев

Гадаєте, в радянські часи від людини нічого не залежало? Загадайте Оксану Мешко

Россию ждет катастрофа: в РФ сказали, кто заменит Путина

Стремоусова отстранили от руководства Херсонской организацией СПУ

“Комсомольцям Порошенка” нагадали, якою була ціна на газ для населення 10 років тому

Зеленский раскрыл правду о заработках в России! «Подарить русским наши деньги? Нет»

В США готовятся запустить ракету, напечатанную на 3D-принтере