USD28.2033

Фатальна «Кармен» та іспанські пристрасті 5 червня на оперному фестивалі у Палаці Потоцьких

Пристрасна і яскрава, з сюжетом і музикою, які запам’ятовуються одразу!

Опера «Кармен» французького генія Жоржа Бізе про жагучу й волелюбну циганку – один з найпопулярніших світових шедеврів, який не втомлюються відтворювати не тільки оперні театри, а й кінематографісти.

Наживо насолодитися красою «Кармен» всі меломани зможуть вже дуже-дуже скоро: саме ця вражаючої краси опера відкриє другий день першого в Україні Міжнародного оперного open air фестивалю OPERAFEST TULCHYN, який 4-5 червня пройде у Палаці Потоцьких.

5 червня о 18.00 «Кармен» постане у всій своїй красі завдяки Академічному симфонічному оркестру Львівської обласної філармонії (художній керівник – Тара Криса, США), Академічному хору «Глорія» (художній керівник – заслужений діяч мистецтв України Володимир Сивохіп), Галицькому камерному хору (художній керівник – Василь Яциняк).

У ролі солістів – неперевершені співаки Софія Соловій (сопрано, Італія), Тетяна Вахновська (мецо-сопрано, Україна), Василь Понайда (тенор, Україна), Микола Корнутяк (баритон, Україна), Маріанна Лаба (сопрано, Угорщина), Наталія Грановська (мецо-сопрано, Україна). Диригент – Сергій Хоровець (Україна – Польща).

Сьогодні критики наперебій пишуть: «Не так багато опер XIX століття можуть порівнятися з цією!», «Світ музики був би неповний без «Кармен», «Бізе досить було б написати тільки цю оперу, щоб стати Бізе»… Та насправді перші покази «Кармен» були надзвичайно скандальними і геть провальними…

В очікуванні незабутньої музичної зустрічі з «Кармен» на оперному фестивалі, пропонуємо вам ТОП-10 найбільш вражаючих фактів про цю легендарну оперу.

1. Паризький крах і композиторська смерть

«Кармен» – остання опера Жоржа Бізе, що пройшла тернистий шлях до слави і сцен світових театрів. Вона вважається кульмінацією творчості Бізе, але водночас – його життєвим фіаско…

Сюжет опери взятий з однойменного роману Проспера Меріме. У центрі виру подій – гарна, жагуча й волелюбна циганка, яка своїм способом життя і вчинками змінює життя навколишніх її людей.

Прем’єра опери відбулася 3 березня 1875 року у паризькому театрі «Опера-Комік». І замість успіху принесла авторові самі обурення і справжню травлю. Перших критиків опери бісила сама думка, що куртизанка Кармен виявлялася на голову вищою за її «добропорядне» оточення. Вона помирала як героїня, непереможеною, і публіка їй повинна була співчувати. Але плотська пристрасть, так відверто виражена в музиці, та строкаті двозначні персонажі (тореадори, жінки легкої поведінки, цигани, злодії, контрабандисти, робітниці сигарної фабрики) – просто шокували тогочасну світську публіку. До того ж сам факт смерті героїні на сцені «Опера-Комік» був немислимим, безпрецедентним скандалом.

Але, незважаючи на те, що твір Бізе потерпів повне фіаско, вистава була поставлена 45 разів за той рік. Причина тому проста – звичайна людська цікавість. Публіці не давав спокою той факт, що про цей твір у той час говорив увесь Париж.

Інтерес до опери підсилився на початку літа – рівно через 3 місяця після прем’єри у віці 36 років помер Жорж Бізе. Багато дійшли висновку, що всьому виною невдача з «Кармен», адже провал і цькування з боку преси спровокували нервове потрясіння у маестро і сприяла погіршенню його здоров’я.

Після закінчення театрального сезону виставу було вирішено забрати зі сцени. Тоді всі були впевнені, що там вона більше ніколи не з’явиться…

Афіша прем’єри «Кармен», що відбулася 3 березня 1875 у паризькому театрі «Опера-комік»

2. Закордонний тріумф і виконання японською

Восени 1875 року опера була поставлена у Відні німецькою мовою. Однак те, що було показано глядачам, кардинально відрізнялося від того, що задумував Бізе – це була справжня опера-балет з безліччю танцювальних номерів. Віденський театр вирішив здивувати публіку яскравим видовищем – на сцену були виведені вершники на справжніх конях і цілий кортеж тореадорів.

У грудні цього ж року «Кармен» поставили в Італії. Згодом твір здобув небувалий успіх, і відразу ж був включено до репертуару багатьох світових театрів.

Читайте также:

19 вересня вінничани прощатимуться із видатною землячкою Раїсою Панасюк

В лютому 1876 року вона була поставлена у Брюселі з Галлі-Мар’є в головній ролі.

17 червня 1878 року «Кармен» почали виконувати у лондонському Театрі Її Величності.

28 лютого 1878 року відбулася прем’єра опери у Санкт-Петербурзі, а 23 жовтня того ж року — у Нью-Йорку.

Сьогодні «Кармен» є однією з найбільш популярних опер у світі, яка входить у репертуар усіх оперних труп і виконується на всіх мовах, у тому числі й по-японськи. Її популярність не обмежується тільки лише оперною сценою. «Кармен» поповнила репертуар ресторанної музики, існує у фортепіанних транскрипціях, а також у кінематографічних версіях.

Рекламна фотографія до постановки «Кармен» у Метрополітен Опера 1915 року.

 Головні зірки — Джеральдина Фаррар у ролі Кармен, Енріко Карузо в ролі дона Хозе, Паскуале Амато в ролі Ескамільо

3. Визнання від геніїв

Побачивши «Кармен» у Відні, своїми схвальними відгуками ділився Ріхард Вагнер, а Йоганнес Брамс взагалі слухав оперу 20 разів і казав, що він «пішов би на край світу, щоб обійняти Бізе».

Знаменитий німецький канцлер Отто фон Бісмарк був присутній за різних обставин на показі «Кармен» 27 разів.

Сподобалася опера Бізе і Петру Чайковському. Причому настільки, що Петро Ілліч навіть вивчив увесь клавір напам’ять. Ще на самому початку, коли французькі ЗМІ раз у раз публікували негативні відгуки й розгромні рецензії, він повторював, що одного разу ця опера стане найпопулярнішою у світі.

У листі до Надії фон Мекк, що мешкала у Браїлові під Вінницею, Петро Чайковський писав: «Опера Бізе — шедевр, один з тих небагатьох творів, яким призначено відбити в собі музичні прагнення цілої епохи… Пікантних гармоній, зовсім нових звукових комбінацій безліч, але все це не виняткова мета. Бізе — художник, що віддає данину століттю й сучасності, але зігрітий справжнім натхненням. І що за дивовижний сюжет опери! Я не можу без сліз грати останню сцену!»

Читайте также:

На Вінниччині зниклих дітей шукатимуть за допомогою SMS

Жорж Бізе

4. Несмішна комічна опера

Жорж Бізе визначав «Кармен» як «комічну оперу». При чому тут комічне, запитаєте ви? Все просто. За традиціями французького театру, всі твори, головними героями яких є прості люди, зараховували до жанру комедії. Саме з цієї причини в опері чергуються музичні номери з розмовними діалогами – за такою схемою будувалися всі комічні опери у Франції.

Хоча насправді «Кармен», по суті, була першою в історії реалістичною музичною драмою.

Сторінка з рукопису Жоржа Бізе. Хабанера Кармен.

5. Бізе у Іспанії ніколи не був

Цікаво, але Жорж Бізе ніколи не був в Іспанії. Для створення необхідної музичної атмосфери він переробляв народні мелодії, надаючи їм бажаний іспанський колорит.

Знамениту мелодію «Хабанери» композитор запозичив, як він вважав, з іспанського фольклору. А насправді це була пісня «El Arreglito», написана іспанським композитором Себастіяном Ірад’єром, автором знаменитої «La Paloma». Виявивши помилку, Бізе чесно вніс ім’я Ірад’єра у свою партитуру.

Постер Рафала Ольбинського

6. Версія Чапліна і рекордна кількість фільмів.

Історія Кармен є одним з найбільш популярних сюжетів за всю історію кінематографа. Дослідники з Університету Ньюкасла підрахували, що за мотивами цього сюжету в світі знято більше 70 фільмів, з яких приблизно 40 — німі.

Зокрема, у 1915 році фільм за мотивами опери зняв Чарлі Чаплін, а у 1983-му – геніальний іспанський режисер Карлос Саура.

Часто творці фільмів відходять від буквального повторення сюжету опери, але зберігають теми трагічного кохання та убивства з ревнощів. Над екранізаціями сюжету «Кармен» працювали багато видатних режисерів, зокрема, Жан-Люк Годар, Рауль Волш, Отто Премінгер.

Читайте также:

Відтепер шукачі роботи матимуть власний кабінет

У 1915 році фільм за мотивами опери зняв Чарлі Чаплін

7. Прототипом Кармен була елітна куртизанка з потяга

Дослідники творчості Жоржа Бізе неодноразово задавалися питанням: яка саме жінка надихнула композитора на створення настільки популярного образа?

Вважається, що це була елітна куртизанка, акторка, професійна наїзниця, популярна письменниця Селеста Венар, а за сумісництвом вдова графа де Шабріана, більш відома як Могадор. Вони познайомилися в поїзді. Йому було 28, їй – 42. Вона їхала дивитися, як будують її віллу «Ліонелль». Виявилося, що вони живуть по сусідству. Вітчим часто намагався зґвалтувати її, а коли вона втекла, піймав, і, побивши, продав у публічний будинок. Але Могадор не тільки знайшла там нове життя, але й змогла досягти неперевершеного успіху.

Графиня де Шабріан

8. Марія Каллас і Кармен

Легендарна Марія Каллас ніколи не співала Кармен на сцені, але зберігся аудіозапис у її виконанні. Цей запис ліг в основу фільму Франко Дзеффіреллі «Каллас назавжди». За його сюжетом, ліричний герой, режисер, вмовляє діву, що втратила голос, знятися у фільмі-опері «Кармен» під власну фонограму, давши у такий спосіб можливість шанувальникам співачки побачити наяву її нездійснену на сцені роль. Після довгих умовляння Каллас погоджується, фільм знімають, але на вимогу співачки він ніколи не побачить екранів…

9. Найбільш екстравагантні постановки

Екстравагантних версій опери «Кармен» на сценах світу було чимало. От лише деякі.

У Московському театрі «Гелікон-Опера» на сцені панувало ХХ століття з автомобілями, плащами і спідницями з розрізом, Кармен була вуличною проституткою (1996).

У передостанній, 2008 року, постановці Габта герої з волі британського режисера Девіда Паунтні з’ясовували стосунки біля барної стійки.

В інтерпретації режисера Олів’є Пі в Ліонській опері Кармен була співачкою кабаре «Загублений рай» (2012).

Будапештський Еркель-Театр у постановці 2014 року частково перевів музику Бізе в регістри джазу, хор зображував сучасну молодь.

У балеті «Кар Мен» британського хореографа Меттью Бурна сюжет опери схрещений із сюжетом фільму «Листоноша завжди дзвонить двічі»; дія відбувалася на автозаправній станції десь в Америці.

10. «Кармен» увічнили астрономи

У 1905 році вчені відкрили новий астероїд, який одержав ім’я «Кармен».

Не упустіть шанс почути й побачити оперу «Кармен» на Міжнародному оперному open air фестивалі OPERAFEST TULCHYN!

4-5 червня у прекрасному Палаці Потоцьких до вашої уваги також інші світові оперні шедеври: казкова опера-феєрія «На Русалчин Великдень» Миколи Леонтовича,  українсько-італійська прем’єра – комічна опера «Пробний камінь» Джоаккіно Россіні, проект «Гала Опера» (кращі оперні арії Дж. Верді, Р. Вагнера та інших європейських композиторів), опера «Алкід» Дмитра Бортнянського, концертні версії мюзиклів «Танець вампірів» Джима Стеймана та «Привид опери» Ендрю Ллойд-Веббера та багато інших незабутніх сюрпризів.

Більше300 артистів, 320 кіловат звуку, 100 світлових приладів! 

OPERAFEST TULCHYN – грандіозний open air, який змінить ваше уявлення про оперу, порадує яскравими селфі-зонами, незабутніми екскурсіями, театралізованою інтерактивною програмою для молоді «Нічні вартові Подільського Версалю» та нічним кінопоказом фільму «Привид опери».

Вхід на фестиваль – безкоштовний!

Під час проведення фестивалю буде організовано наметове містечко. Всім бажаючим взяти участь в унікальній програмі «Ночівля в палаТці» обов’язково потрібно попередньо зареєструватися (деталі тут: https://tcb.com.ua/trips/?show=453)

А для відвідувачів, які не можуть приїхати на фестиваль власним транспортом, запущено спеціальну «чартерну програму».
У дні проведення #OperafestTulchyn, 4-5 червня, о 16.00 та 18.00 з Вінниці з кінцевої зупинки на вул. Чехова (біля «Гроша») будуть виїжджати автобуси (вартість проїзду з Вінниці у Тульчин і назад – 150 гривень).

Зверніть увагу! Реєстрація участі у «чартерній програмі» триває лише до 2 червня!

Вичерпну інформацію про фестиваль і реєстрацію у «чартерній програмі» можна дізнатися:

* за телефонами: (0432)690-025, (098)54-76-909, (073)36-90-025,

* на сайтах http://bilet.vn.ua і http://operafest-tulchyn.blogspot.com

* у інформаційному центрі, який відкрито у обласній бібліотеці імені Тімірязєва (вул. Соборна, 73).

Фестиваль OPERAFEST TULCHYN проходить за підтримки голови Вінницької облдержадміністрації Валерія Коровія, Міністерства культури України та RIA.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Политики всегда всё врут!"

© Владимир Андреев

Чому Путінові довелося потиснути руку президентові Косова

Спикер Сейма: Нападение на Украину – угроза безопасность Польши

Демарш УПЦ МП: як московські попи зірвали зустріч із Порошенком

Как “нагреть” РФ на миллиард долларов: мастер-класс от Лукашенко

ЦИК объяснила, как переселенцы смогут проголосовать на выборах

УПЦ МП відмовилась від участі у створенні автокефальної церкви

Виктор Небоженко: Украинцы ориентируются на Тимошенко как на политика, который остановит Порошенко

Сын премьера Чехии: Отец насильно отправил меня в Крым

Молдовський сценарій для України: псевдовибори в ОРДЛО – його частина

Кто в РФ получил контроль над ОРДО после псевдовыборов – росСМИ

The Times: России предложили потепление отношений при условии, что она перестанет атаковать Запад

40% украинцев поддерживают вступление в НАТО – опрос

В Украине конкурентного рынка газа нет, но есть классическая паразитическая монополия

Опрос: 63% украинцев считают Россию агрессором – инфографика

Чому Добкін та Кернес не будуть покарані

Псевдовыборы в Донбассе: Геращенко назвала цель Кремля

The Telegraph: США, Россия и Китай отказываются поддержать инициативу Франции в области кибербезопасности

Волошина: Казус Зеленського вказує на повну дезорієнтацію українського суспільства

УПЦ МП разорвала общение с Варфоломеем и отказалась объединяться

Це все звична для наших “антикорупціонерів” клоунада – політолог про історію з “втечею Продана”