USD28.2033

Фундамент для пам’ятника: як громадянському суспільству постати на руїнах колгоспу

Фундамент для пам'ятника: як громадянському суспільству постати на руїнах колгоспу

У 2017 році Благодійний фонд “Героїка” запланував спорудити низку пам’ятників і пам’ятних знаків у південних та східних областях. Як завжди́ наші монументи будуть присвячені тим, хто зі зброєю в руках воював за державну самостійність України.

Перед стартом будь-якого меморіального проекту (пам’ятник, чи меморіальна дошка), зі групою однодумців проводимо ретельне вивчення вояцьких біографій, а в разі потреби – працюємо в архівах. Накопичивши необхідну кількість матеріалів і переконавшись, що наш персонаж гідний увічнення – починаємо готувати документи на розгляд органу місцевого самоврядування. Однак жодне офіційне звернення, навіть складене найкаращим чином, не замінить живого спілкування. Розмова віч-на-віч дає можливість зрозуміти справжні настрої та щирі наміри людини. Тому, досить часто, ми вирушаємо до містечка N – аби наживо поспілкуватися із тамтешньою владою, познайомитися з місцевою громадою.

Оскільки “Героїка” присвячує особливу увагу сходу та півдню – левова частка наших мандрівок відбувається саме в цьому напрямку. Треба спробувати 10 варіантів, аби один із них розродився позитивним результатом. На жаль, очільники наших міст і сіл настільки типові, що роки спілкування дозволяють скласти типовий портрет голови сільради чи керманича невеличкого містечка: услужливий перед столицею, запопадливий перед керівництвом, схильний до прибріхування. Більше того, наші містечкові (та й не лише містечкові) чільники за рідкісними винятками розмовляють шаблонно:

Читайте также:

Европарламент наблюдает за фальсификацией «дела» Вилкула, — эксперт

– Хлопці, наше містечко має свою специфіку… тут багато людей похилого віку, вихованих у Радянському Союзі. Люди різних поглядів, самі розумієте.

– Коли почались усі ці “події”, у нас організувалась самооборона… демонтували Леніна. Ось так. Тепер думаємо на площі, де раніш стояв Ілліч, поставити якийсь нейтральний пам’ятник – галушку чи гарбуза. Може, щось про любов. Ми не хочемо одного ідола міняти на іншого. Так… краще гарбуза чи якийсь народний символ – глечик із варениками, щоб символізував гостинність нашого міста.

Читайте также:

Украина вдвое увеличила контролируемую территорию на море

– Перейменувати вулицю? Як ви кажете? Вулиця Петра Дяченка? Хлопці, ми проводили опитування серед мешканців вулиці. Люди проти політики, хочуть якусь нейтральну назву: Щаслива, Молодіжна, Набережна. Нє, річки нема, але ж Набережна – це гарна назва.

Траплялося, що головиха (саме так її називають селяни) заявила прямо: “Молоді люди, мені треба порадитись з директором спиртзаводу (ці слова головиха вимовляла тихо і побожно, наче святий отець молитву перед Престолом – П. П.). Він у нас все ріша. Скаже – пам’ятник буде. Не сподобаєтсья йому ваша Армія УНР – не буде. Без його згоди я нічого не роблю”.

Тож наразі наше сільське та містечкове “самоврядування” опирається на керівників різних калібрів (або, як кажуть люди,  – “на начальство”). Оглядаються переважно на місцевих олігархів, вони ж за сумісництвом мають і свої кишенькові депутатські групи і фракції у радах різного рівня.

Читайте также:

Госдума РФ проголосует за возвращение Крыма и не только: раскрыт главный секрет

Змінити ситуацію може громадянське суспільство. Але звідки на руїнах колгоспу (розграбованого комуністом, який його очолював протягом десятиліть) взятися громадянському суспільству?

Громадянське суспільство, політична культура, місцева громада та самоврядування не можуть постати як наслідок самих лише просвітницьких акцій. Як кожному пам’ятнику потрібен фундамент – ефективній державі потрібен самодостатній прошарок. Саме тому “Героїка” ніколи не будувала монументів “під кандидата” чи “на замовлення”. Це як дорогий пам’ятник поставити на пісок. Така позиція цілком знецінює саму ідеологію нашого фонду – люди не відчувають себе причетними до появи нового місця пам’яті.

Українець – це власник, це “куркуль”. Приїхавши до села / містечка N, ми шукаємо два середовища: місцевих “куркулів” (підприємців і фермерів) і ветеранів бойових дій. Коли вдається звести цих два середовища – з’являється надія на зміни. З’являється шанс, що в містечку з’явиться влада, яка не називатиме пам’ятник національним героям “політикою” й не озиратиметься на директора спиртзаводу.

Між іншим, “Героїка” дотрималась обіцянки й ушанувала козака 4-ї Сірожупанної дивізії Армії УНР Григорія Скибу. На честь непересічного українця в Конотопі відкрили меморіальну дошку.

Фундамент для пам'ятника: як громадянському суспільству постати на руїнах колгоспуБудівля Конотопської міської станції юних туристів і техніків, колишня школа №37

Повага тим, хто любить Україну не лише до глибини серця. Хочеться вірити, що до таких людей наше суспільство повернеться обличчям.

Фундамент для пам'ятника: як громадянському суспільству постати на руїнах колгоспуМеморіальна дошка Григорієві Скибі на будинку Конотопської міської станції юних туристів і техніків, колишня школа №37

Павло ПОДОБЄД, “Тиждень”

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Если вы смотрите телевизор - вы, должно быть, заметили, что хорошие парни побеждают плохих всегда, кроме девятичасовых новостей."

Выборы президента: Facebook ужесточит правила рекламы для Украины

Newsweek: Россия заявляет, что Украина в ближайшее время может прекратить существование как страна

Глава Киево-Печерской лавры оскандалился словами об Украине: “Враги Иисуса”, видео

Процес деокупації залежить винятково від краху РФ – Портников

Скандальную украинскую журналистку выдворили из России: хотела в “ДНР”

Российский суд продлил арест еще четырем пленным морякам

Нардеп требует проверить данные о закупке китайских колес для поездов “Укрзализныци”

Порошенко распугал российских танкистов: “Больше не стреляют”

ТОП-12 проблем України та українців, які влада не вирішила у 2018 році

Фирташ доигрался: стало известно об аресте на Кипре, “выбили русские”

В Софии Киевской презентовали фильм, развенчивающий мифы о казачестве

Президент Грузии сказала, почему боится поздравлять ПЦУ с томосом

Врятувати директора Ситника: місія нездійснена

Московский патриархат не отдаст лавру! Официальный ответ поражает: “Это наша земля”

New Statesman: Убийство мэра Гданьска свидетельствует о том, что политический климат в Польше становится все более токсичным

У Вінниці знов переймають досвід ЦНАПів

В Британии отказались от сделки по Brexit, Мэй потерпела поражение: подробности скандального голосования

На вулиці Замостянській з’явились лавочки з USB входами

У Вінниці від кору померла 8-місячна дівчинка

Почему Владимир Зеленский-2019 напоминает Владимира Путина-1999