USD28.2033

Іншої Росії не буде. Навіть без Путіна

Іншої Росії не буде. Навіть без Путіна

Як би мені хотілося перестати бути невротиком! Не думати про білу мавпу. Точніше, білого ведмедя, пише для “Тижня” Юрій Макаров

Не бути акцентуйованим русофобом (я без іронії в усіх можливих сенсах). Згадувати про Росію вряди-годи як країну, де трапляються нормальні, порядні люди, країну з неабияким культурним тлом, країну, в яку вклалося чимало наших співвітчизників. Ми ж не думаємо зранку до вечора, скажімо, про Італію! А коли згадуємо, то, напевно, спершу не Муссоліні й не Берлусконі, а Мікеланджело або Бертолуччі. Із Росією все інакше, і так триватиме ще невизначено довго. 

Час від часу спілкуючись із “хорошими росіянами” (це мем, тому в лапках), я чую від них, що невдовзі все зміниться, бо все тримається на Путіні, а той не вічний. Я не сперечаюся, бо навіщо ображати й без того травмованих бідолах. Але для себе знаю, що не зміниться нічого. І не в лідері річ, а в тій піраміді, на вершечок якої занесло блискучу посередність, закомплексовану, мстиву, нарцисичну сіру мишу.

Причину того, що піраміда сама собою складається саме в такий спосіб, можна шукати в історії, психотравмах, демографії, ціновій політиці на міцні алкогольні напої тощо, але сенс? Просто прояснімо для себе, із чим сьогодні ми маємо справу, на базі досліджень уже поодиноких незалежних соціологів.

Внизу цієї піраміди звичайний “середній” росіянин. Він сам по собі не злий, хоча часом здатен на дивовижну жорстокість. Він не надто цікавиться світом, він і власною країною не дуже цікавиться, і це не дивно, враховуючи, що поїзд із Благовіщенська до Москви йде п’ять діб й одну годину, а купейний квиток туди-назад коштує точнісінько як місячна медіанна плата в РФ.

У нього мінімум матеріальних запитів (“Росія небезпечна мізерністю своїх потреб”, Отто Бісмарк), легко перебивається без побутових зручностей на кшталт туалету з каналізацією, натомість украй залежить від оцінки всередині своєї мікрогрупи. Звісно, багато п’є, це невід’ємна частина культури та побуту.

Читайте также:

В Украину доставили вакцину Pfizer

Він легко навіюваний, чим успішно користається влада. Його світогляд сформований телевізором, соціальний капітал на нулі, а відсутність прав і перспектив компенсується відчуттям належності до великої потуги, якою в його очах є російська держава. Я порівняв би цю залежність з екзоскелетом у молюсків за браком справжнього кістяка особистості.

Наступний шар піраміди – дрібні чиновники. Вони дорожать власною інакшістю, відмінністю від основної маси та вбудованістю в систему, своїми скромними привілеями та можливістю взяти участь у розподілі колективної ренти. Найбільший стимул для них – просування по службі, найбільше покарання – випадання зі стану “служивих”.

Російський чиновник унаслідок специфічної селекції цілком позбавлений моральних критеріїв під час виконання своєї роботи. Це прямий, хоч і карикатурний спадкоємець імперського радянського бюрократа. Він абсолютно лояльний до своєї радше неформальної, ніж офіційної групи за інтересами. Сукупність таких груп формує апарат.

Читайте также:

Ілля Кива заявив, що почне “викладати і проповідувати” . ВІДЕО

Читайье також: Росіяни – вороги: фіналом цієї спецоперації може стати перемога Росії в Україні

Далі йдуть соціальні типи. Вони до огиди адекватні станам, до яких належать. Бізнесмен будь-якого рівня й масштабу цілком залежний від місцевої або федеральної влади, силових структур і криміналітету, які давно зрослися в єдиний організм. Силовик, згори донизу, – класичний деградований елемент, паразит.

Інтелектуал – нащадок радянського інтелігента, тільки з меншими фанаберіями на кшталт обов’язку перед ближнім і суспільством. “Богема”, себто творчий прошарок, – вельми компромісне середовище: з одного боку, умовою її успішності є свобода, із другого – гроші на її утримання є лише в держбюджеті.

Що стосується справжніх господарів життя, то їхні реакції та вчинки залежать не так від групи інтересів (“технократи” або “силовики”) чи конкретної ролі (сьогодні бізнесмен, завтра адміністратор і навпаки), як від наявності “прямого дроту” нагору. Догодити “самому” – єдиний стимул і єдиний квиток на доступ до корита, на дозвіл згори красти, красти, красти. Прибрати першу особу не означає змінити мотивацію решти камінчиків.

Через недостатність власної суб’єктності кожен окремий учасник піраміди сприймає державу з усіма її складниками (Кремль, ракети “Искандер”, території, включно з окупованим Кримом, підвладні народи, включно з українцями) як продовження, точніше, як протез забраклої частини себе самого. Буквально: держава – це я.

Інші, “хороші” росіяни є, але їх критично мало, а їхній вплив на порядок денний близький до нуля. Припустити, що з четверга на п’ятницю звідкись з’явиться інша Росія замість тієї, яка нас сьогодні вбиває, було б надто наївно. Не Росія породження Путіна, а Путін – породження Росії. Його зникнення може стати полегшенням, але не порятунком. Ані для них, ані для нас.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

  Чтобы оставить комментарий необходимо

  "В политических играх, в отличие от игры в жмурки, лишь немногие видят всё, а у всех остальных – повязки на глазах."

  © П. Буаст

  Регистрация

  (Максимальный размер файла 0,5Mb)

  Восстановление паролю

  Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

  Новое заседание СНБО. Полный список санкций и решений

  Президент наградил 113 медиков по случаю профессионального праздника

  Война России против украинской футболки

  Суд вернул в госсобственность здания Нацкинематеки – НАБУ

  Владелец TikTok за прошлый год увеличил прибыль вдвое

  Боевики в оккупированном Донецке взяли в заложники беременную украинку – правозащитники

  Война России против украинской футболки

  СНБО поручил дополнительно проверить трех фигурантов санкционного списка “воров в законе”

  Резервисты могут строить одновременно гражданскую карьеру и военную – Генштаб ВСУ

  Смертность в Украине превысила прошлогодний уровень почти на 50%

  На «Книжном Арсенале» покажут фильм «Ульяненко без цензуры»

  Экипаж китайского корабля впервые высадился на отечественной космической станции

  “Нас хочуть перетворити на Колумбію”. Ексміністр фінансів Данилюк назвав податкову амністію механізмом для відмивання грошей

  СНБО продлил санкции против российских оккупантов и коллаборационистов

  Двух СБУшников будут судить за разглашение государственной тайны

  Жінкам дітородного віку хочуть заборонити алкоголь

  Ученые раскрыли тайну потускнения звезды Бетельгейзе

  Фоменко все заперечує: екс-тренера збірної України звинуватили у виклику гравців за гроші

  “Пора визнати реальність”: український дипломат жорстко відповів Путіну на заяву про “один народ”

  В судебную реформу войдет решающая роль международных экспертов – Слуга народа