USD28.2033

Кінець світу нав’язливої політкоректності

Кінець світу нав’язливої політкоректності

Минулий 2016 рік став початком стрімкого кінця нав'язливої політкоректності. Західний ліберальний “публічний консенсус”, переповнений різного типу табуйованими темами та штучними морально-етичними компромісами, толерантністю і мультикультуралізмом, дав тріщину.

На зміну медіативним практикам та політиці уникнення “гострих кутів” приходить дискурс “бійцівського клубу” і загострення протиріч. Політкоректність програє агресивній політНЕкоректності. А це вже не перший цвях в труну ліберальної демократії та її інститутів.

Тому так гостро реагують на трампізм і його європейські аналоги представники традиційного західного істеблішменту. Мова йде не лише про те, що Дональд Трамп дозволяє собі передражнювати репортера з інвалідністю, чи відпускає сумнівні жарти на адресу мігрантів, релігійних меншин та жінок.

Страх та ненависть традиційного істеблішменту йде від усвідомлення того факту, що більшість їх співгромадян є у повсякденному житті цими самим трампами. І вся архітектура суспільного компромісу, толерантності і самоцензури, яку вони так старанно створювали протягом останніх 30-ти років, не спрацювала. Більш того, інституції, які вони (ліберали) возвеличували і підносили як модель “кінця історії”, як “експортний товар” приводять до влади цих трампів.

Як на мене, основною причиною поразки “проєкту нав'язливої політкоректності” стало відчуження її носіїв (партій істеблішменту) від суспільства, збільшення кількості виключених з активного громадського і політичного життя людей, виникнення цілого кластеру “осіб без майбутнього” в країнах Заходу.

Так, Тоні Блер заявляє, що “західну політику захлеснули хвилі невпевненості та гніву”. По всій Європі виникають партії, засновані на єдиній ідеї: “Політичний істеблішмент ігнорував нас, тож вишпурнімо його представників геть в знак протесту”.

Він навіть визнає, що “антиістеблішментські рухи” вимагають негайних змін. Проте Блер боїться ціни цих змін.

Читайте также:

Покушение на Александра Лукашенко: ГУ ГШ ВС РФ (ГРУ) заметает следы и ублажает Владимира Путина

Колишній британський прем’єр-міністр пише, що зміни коштуватимуть “стабільності та краху європейського проєкту”. Лейборист Блер виступає тут як консерватор, ностальгуючи за “доброю старою Англією”, якою вона вже ніколи не буде.

Класик лібералізму Френсіс Фукуяма стверджує, що “нездатність досягти згоди по найбазовішим позиціям – прямий наслідок повномасштабної атаки на демократичні інститути – у США, Британії і по всьому світу. Це свідчить про те, що демократії пішли в неправильному напрямку… Віра в корумпованість всіх інститутів веде до безвиході загальної недовіри. Американська демократія і демократія в цілому не переживуть відсутності віри в неупереджені інститути. Розпочнеться партизанська політична боротьба у всіх аспектах життя”.

У цьому Фукуяма має рацію. Атака на політичний центр, “сили раціональності” і західний ліберальний істеблішмент ведуться саме з позиції критики відірваності від людей та корумпованості буржуазної демократичної держави.

Читайте также:

Кирилл Сазонов: Зрада отменяется. США будут и дальше помогать Украине

Під сумнівом опинився не просто мультикультуралізм чи політика толерантності, а сам базис – західна представницька демократія.

На думку італійського політолога Ханспетера Крісі, сучасний розквіт європейського популізму пов’язаний з кризою політичного представництва, зростання незадоволеності насамперед національними елітами і старими традиційними політичними партіями.

У Північно-Західній, Південній і Східній Європі криза представництва приймає різні форми. Так, в Північно-Західній Європі (наприклад, Великобританії і Німеччині) вже давно спостерігався тренд розмивання електоральної бази основних політичних партій. Членство в партіях і явка на виборах останні 30 років неухильно знижувалися. Поступово відбувалося розмивання традиційних партійних ідентичностей, ключові партії ставали все більш деполітизованими і схожими один на одного. Зростання політичних повноважень наднаціональних інститутів ЄС також зіграв в цьому свою роль.

Читайте также:

Блинкен предложил России решить, “хочет ли она стабильных отношений” с США

У Південній Європі фінансова криза дискредитувала усі ліві партії, що знаходилися в уряді, оскільки саме їм довелося реалізовувати антикризові заходи, що ніяк не узгоджується з традиційною соціал-демократичною програмою. Велика рецесія привела фактично до колапсу існуючі там партійні системи.

У Центральній і Східній Європі ситуація ускладнилася масовим розчаруванням “корумпованістю” і неефективністю урядів. Реакцією на кризу стало зростання “центристського” популізму, зведеного до протистояння істеблішменту. За словами професора Крісі, ілюстрацією цього є партії Віктора Орбана в Угорщині та “Право і справедливість” Ярослава Качинського у Польщі.

Таким чином, зростання європейського популізму – це зовсім не прямий наслідок фінансової кризи, а скоріше підсумок вже давно назрілої кризи політичного представництва, посиленого фінансовою кризою і новими масмедіа. Соціальні мережі, надають політикам прямий доступ до виборців, минаючи посередників – старі добрі партії.

Минулого року я вже писав про те, що партії не змогли зберегти за собою монополію на весь набір своїх функцій. Значною мірою партіями втрачена функція політичної соціалізації. Медіа і незалежні виборчі комітети (в США і деяких інших країнах) потіснили партії і на терені масової політичної мобілізації. Функцію виразника групових інтересів взяли на себе численні громадські асоціації.

Партійне життя костеніє, завмирає, в ЗМІ та групи інтересів багато в чому йдуть саме ті функції (політична соціалізація, артикуляція запитів суспільних верств), які найбільшою мірою робили партії представниками громадянського суспільства.

Політична сфера з арени класової боротьби остаточно перетворилася в “ринок політичних послуг”, і значна частина мас просто цих послуг не потребує, задовольняючи свої потреби і переслідуючи свої інтереси на інших “ринках”.

Як каже соціолог Ральф Дарендорф, реалістичних способів подолання цієї кризи представницької демократії в країнах Заходу поки не знайдено. Але це не означає, що їх немає зовсім.

Для початку потрібно усвідомити той факт, що попри всі сподівання лібералів, ніякого спаду насильства у світі не спостерігається. А “довгий мир” – всього лише чергова прогнозована пауза між світовими війнами. І ця пауза вже закінчується. Хаотизація та гібридизація відносин стають нормами міжнародної політики.

Це стосується не лише геополітики. Гібридизація неодмінно призведе до еволюції права і підходів до державного будівництва. Те що було істиною в останній інстанції та нав’язувалося Україні як європейський правовий та політичний стандарт втратить свою додану вартість.

Для України – це і загроза, і можливість. Після краху на Заході світу “нав’язливої політкоректності” все більше буде зростати інтерес до конструювання іншої моделі розвитку, інакшої, по відношенню до ліберальної демократії та різного роду автократій. В цих обставинах Україна має шанс (як вірно зазначає Сергій Дацюк) завершити свою Революцію, реалізувати свій цивілізаційний проєкт, стати нарешті Суб’єктом, а не об’єктом торгу вітчизняних олігархів з зовнішніми управляючими.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

  Чтобы оставить комментарий необходимо

  "Те, кто достаточно умен, чтобы не лезть в политику, наказываются тем, что ими правят люди глупее их самих."

  © Платон

  Регистрация

  (Максимальный размер файла 0,5Mb)

  Восстановление паролю

  Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

  Рада ЄС продовжила антиросійські санкції за Крим та затвердила четвертий пакет санкцій проти Білорусі

  Европейский Союз продлил санкции за оккупацию Крыма

  Мер Маріуполя закликав накрити місто “Залізним куполом”

  Євро-2020: як живе збірна України в Бухаресті. ВІДЕО

  Кулеба: Українська дипломатія після 2014 року “нагострила зуби”

  Как узнать, что в водоеме можно купаться: советы эксперта

  Юморные новости: Стала известна настоящая причина потери компанией Coca-cola 4 млрд долларов. У Роналдо был сообщник. ВИДЕО

  США решили придержать $100 млн помощи Украине, потому что российская “угроза ослабла”

  В США напомнили, что агрессия РФ сделала переселенцами более миллиона украинцев

  Американские эксперты назвали условия для завершения пандемии COVID-19

  Сборная Украины по пляжному футболу вышла в Суперфинал Евролиги-2021

  Астронавты МКС вышли в открытый космос для установки солнечной батареи

  Зеленский призвал сказать теплые слова своему врачу и тем, кто когда-то помог

  Украинские Су-25 в 2014-м показали эффективность в ходе боев у Мариновки и Степановки, – авиаэкспер. ВИДЕО

  У доповіді ООН зафіксовані факти переслідування та тортур в Криму

  Зеленский поздравил украинцев с Троицей

  В ОРДЛО 18-річних хлопців намагаються “призвати” до лав НЗФ, а підліткам унеможливили перетин лінії дотику, – заступник міністра

  Боевики обстреляли Авдеевку, ранен гражданский

  Меркель заявила, что действия России по аннексии Крыма и поддержке сепаратистов на Донбассе – нарушение международного права

  Помер український блогер і письменник Святослав Носов, більш відомий як Gorky Look