USD28.2033

Кіт у мішку: що закладено в бюджет-2019

Кіт у мішку: що закладено в бюджет-2019

Кабінет Міністрів України в п'ятницю, 14 вересня, схвалив державний бюджет на 2019 рік і відправив його до Верховної Ради. Перш за все, цей проект бюджету спрямований на подальшу співпрацю з кредиторами, для них його можна вважати вдалим, пише для НВ.Бізнес Віталій Шапран.

МВФ та інші кредитори України, найімовірніше, негласно схвалили або схвалять цей проект. Ключові показники, які містяться в проекті, підуть на користь українській економіці саме в розрізі підтримання її стійкості. Зрештою, країна зможе отримати кредит для забезпечення макроекономічної стабільності, яка важлива і для інвестицій, і для довгострокового економічного зростання. Давайте розберемо, яких конкретних економічних показників планується досягти в 2019 році.

ВВП і зростання економіки

У 2017 році у нас був приріст ВВП на 2,5%, в першому кварталі 2018 року ВВП України зріс на 3,1% в річному обчисленні, у другому кварталі 2018 року ВВП України зріс на 3,8%. У проекті бюджету на 2019 рік приріст ВВП був закладений на рівні скромних 3%. Я думаю, що уряд закладає настільки скромний прогноз з урахуванням подальшої нестабільної ситуації в нашому регіоні і можливого посилення тенденцій, пов'язаних з розривом відносин з Росією, на яку все ще припадає помітна частина нашого експорту. Однак, якщо кон'юнктура світових ринків буде як і раніше на боці України, як це було в третьому кварталі 2018 року, то найімовірніше ВВП країни виросте на 3,5-4%, що дасть певний імпульс зростання податковим доходам бюджету і знизить його плановий дефіцит, а також призведе до зниження держборгу.

Читайте также:

Дацюк: Допоки політики пропонують фейкові зміни до Конституції, ми втрачаємо час, а політики – не лише рейтинг, а й нашу довіру

Інфляція і прогнози для споживачів

Цього року інфляція була закладена на рівні 9,9%. У 2019 цей показник повинен впасти до 7,4%. При цьому, уряд все-таки розраховує на трохи більшу інфляцію, ніж встановлений цільовий показник Національного банку України (НБУ). Таргет НБУ на рівні 5% +/- 2 п.п. означає, що інфляція в 7% буде досягнута при найгіршому варіанті розвитку подій. Відмінність від прогнозу уряду всього на 0,4 п.п. – це цілком нормальна ситуація, тим більше що таргет НБУ і прогноз уряду щодо інфляції часто не виконувалися. Для ринку ж головне, на мою думку, щоб інфляція не перевищила 10%, що для вітчизняної економіки не вперше і, в принципі, є комфортним рівнем для більшості учасників ринку. Коридор в 5-10% цілком досяжний, але обивателям я б рекомендував пам'ятати, що 5-10% – це середній показник по всьому сегменту товарів і послуг, закладених в індекс споживчих цін. Тобто в реальності споживчий ринок в 2019 році може як і раніше підносити сезонні сюрпризи.

Читайте также:

Парламентские выборы в Латвии: Какие политтехнологии отрабатывает Кремль

Дефіцит бюджету і інвестиції

У 2018 році дефіцит був закладений на рівні 2,5% ВВП, і в 2019 очікується його зниження до 2,3% ВВП. Проблема, швидше за все, виникне при прийнятті бюджету, а саме з так званими «хотєлками коаліціантів». У зв'язку з цим ближче до процесу прийняття бюджету можна буде провести ревізію побажань членів коаліції, а з огляду на те, що 2019 рік буде виборним, «хотілки» політиків можуть бути чималими.

Великою проблемою для виконання плану щодо дефіциту бюджету є невиконання програми приватизації, коли не вдасться продати всі активи, що підлягають приватизації. Я дуже скептично ставлюся до того, що в передвиборний рік хтось із стратегічних інвесторів захоче придбати великі об'єкти, що нині належать державі. Однак закладені в бюджет 2019 року 17,1 млрд грн доходів від приватизації не можна назвати великою втратою, думаю, вони можуть бути легко компенсовані за допомогою позик.

Читайте также:

Курс доллара на 17 октября вгонит украинцев в депрессию

Курс долара

Курс долара на кінець 2019 року уряд запланував на рівні 29,4 грн/$. У 2018 році цей показник становив 30,1 грн/$. Я б хотів звернути увагу на той факт, що курс, на який орієнтується Кабмін, в основному є «бухгалтерським». Тобто це курс, на підставі якого рахують бюджет, і який є дуже слабким орієнтиром для учасників валютного ринку. Єдиним з державних органів, який може реально вплинути на курс гривні, залишається НБУ, в його віданні знаходяться і золотовалютні резерви, і можливість проведення інтервенцій, і введення обмежень на валютному ринку. У цей час офіційний курс гривні становить 28,15 грн/$і в кінці 2018 року він навряд чи перевищить позначку 29,5 грн/$.

Читайте також: Гончаров: Нельзя доверять выход из кризиса тем людям, которые в него завели

Мінімалка і пенсії

Зараз в Україні встановлений розмір мінімальної зарплати в розмірі 3723 грн, але в наступному році слід очікувати його підвищення. Так, Кабмін запропонував в Держбюджеті на 2019 рік підвищити мінімалку до 4173 грн. Це невеликий приріст, всього на 12,1%. Але його плюс в тому, що він може дещо оживити зростання ВВП і, безумовно, позитивно вплине на виплати в держсекторі. Можливо також, що цей крок додасть 0,5-1 п.п. до рівня споживчої інфляції, а також збільшить відрахування до бюджету податків та ЄСВ. Втім, я не виключаю, що, якщо Україна не домовиться з кредиторами, то народні обранці в рік виборів поставлять питання про більш інтенсивне підвищення мінімальної зарплати.

Якщо говорити про мінімальну пенсію, то в цьому питанні Україні потрібна принципова реформа пенсійної системи. Поточні пенсії, закладені в бюджет, виглядають не зовсім адекватними рівню цін. Мінімальна пенсія в бюджеті на 2019 рік закладена в сумі 1497 грн, з 1 липня – 1564 грн, а з 1 грудня – 1638 грн.

Думаю, що проект бюджету 2019 року досить непоганий для кредиторів, гарантує нам низьку інфляцію, відносно стабільну курсову динаміку, і помірне, але стабільне зростання. Однак його проходження через парламент може бути дуже важким, адже у політиків з'явиться шанс продемонструвати турботу про виборців не за свій, а за казенний рахунок.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"В политики идут не те, кто знает, что нужно делать, а те, кто знает, что нужно говорить."

© Стас Янковский

НАПК уличило судью Верховного суда в ложном декларировании

Не як у Беслані: трагедія в окупованій Керчі – геть інакша

Опрос: Как вы относитесь к двойному гражданству для украинцев?

Три пункти, що непокоять у пропонованому бюджеті на 2019 рік

Cоздание реестра экспертиз поставит под удар работу бюро – НАБУ

“2015 год повторяется”. Филарет и Макарий поспорили из-за собора

Нардеп: Если нас считают идиотами собственные спецслужбы, почему мы жалуемся, что за полоумных нас держит полмира?!

“Нет оснований”: замглавы СВР Семочко не отстранят от должности

Дієва відсіч корупції – до яких кроків удаватися

У Кличко решили нажиться на больных украинцах

Глава СВР отказался ответить, кто рекомендовал ему Семочко

СУ-27: подробиці трагедії

Семочко нарушил все неписаные правила поведения руководителей спецслужб – мнение

Московские попы предали Путина и внезапно полюбили Украину

Курс валют на 18 октября: гривна взяла реванш

Вінницьких школярів знайомили із професіями, покликаними робити наше місто кращим

Балуха намерены этапировать в Керченскую колонию – Чийгоз

У Кремлі змушені визнати: УПЦ МП – російська церква

Раскрыта правда о роли Кучмы в Минских переговорах: Киев выбрал его с конкретной целью

80% житлових будинків Вінниці забезпені теплом