Корупційні злочини? До підсудності іноземних судів!
4 грудня того року Солом’янський райсуд м. Києва відхилив скромне клопотання Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) про відсторонення заступника міністра оборони І. Павловського від посади на час слідства. Позаяк його підозрюють у розтраті 149 млн грн.
29 січня цього року суд аналогічно відмовив САП щодо голови Державної аудиторської служби Л. Гаврилової, яку підозрюють у незаконному збагаченні. Що логічно: де ж і бути підозрілим посадовцям у наскрізь корумпованій державі? Звісно, у м’яких кріслах. Не на шконці ж паритись.
Жоден маяк не освітлює вхід у гавань яскравіше, як подібні судові рішення – корупційний фарватер: красти подано. Такі реалії.
Є й міфи.
Ще й кишеньковий пилосос увімкнули, кишені платників податків очищати. Ось як жирують у НАЗК, у САП, у НАБУ. За таку роботу (скандалів пітьма, результатів – катма) така платня – різновид корупції, неправомірної вигоди. А що багаті не беруть хабарів – четвертий міф: вони здебільшого не беруть хабарів дрібних.
Читайте также:
ВВС: У США сенатором вперше обрали відкритого трансгендера
Наразі ладять чергову контору – антикорупційний суд. Безнадійну, доки влада корупцію не поборює, а насаджує. А далі, після неминучого облому антисуду, ще щось утнуть. І так до несхочу: лоходром не має огорожі.
Порівняйте з розгалуженими системами інших спеціалізованих судів: адміністративних та господарських.
Наступні сюжети призначені спочатку затягнути прийняття закону, а потім – створення суду. А як поталанить, то й зашморг на ньому.
Ст. 7 визначає “додаткові спеціальні вимоги до суддів”. Нащо ж додаткові, після оспіваної президентської конституційної судової реформи і нового закону “Про судоустрій і статус суддів”? Не надто цінить гарант власні реформістські витвори. І недарма, коли головним їх результатом є потреба у новій реформі.
Читайте также:
“Проти сваволі президента й суддів”: В’ятрович запропонував сім кроків для подолання конституційної кризи
І хтось ще сподівається, ніби у цьому затхлому болоті постане білий і пухнастий Антикорупційний суд без страху і докору? Що в болоті плодитимуться не жаби й пуголовки, а джерельна форель. Як дуримо себе самі, тоді й дурити нас не треба.
Колоритні і спецвимоги: суддя має бути не молодшим тридцяти п’яти років. Олександр Македонський і Христос, за земного життя, бач, віком не вийшли.
Потрібен і “значний досвід здійснення у міжнародних міжурядових організаціях чи міжнародних судових установах за кордоном професійної діяльності у сфері права з питань протидії та боротьби із корупцією”. Є й інші обмеження, цікаві й суперечливі: дискусію затягти, вічне доопрацювання затіяти. На кшталт вічнобуду з недоторканністю.
У конкурсі на посаду судді Вищого антикорупційного суду (ст.8) українська Громадська рада доброчесності замінюється Громадською радою міжнародних експертів. Писано проект українською, проте з сильним іноземним акцентом.
Тоді вже будемо послідовними.