USD28.2033

Кроки до повноцінного запуску ДБР

Кроки до повноцінного запуску ДБР

Невелика частина сектору опікується питанням прозорого запуску нового органу правопорядку Державного бюро розслідувань. Воно й не дивно, що в цьому вихорі подій – персональних і взаємних звинувачень очільників НАБУ й САП, замилювання очей генпрокурором Луценком, періодичного відмовчування президента Порошенка щодо переслідування активістів, саботаж розслідувань із боку очільника МВС Авакова – важко відрізнити важливе від другорядного. Єдине, на чому загалом сходяться експерти, стосується блокування роботи НАБУ. На цьому фактично й завершується активне дослідження стану запуску та роботи органів правопорядку.

Та й мало хто розуміє підслідність ДБР, хоча вона досить фундаментальна: злочини топ-посадовців, випадки катувань правоохоронцями, військові злочини, а також кримінальні правопорушення, вчинені посадовцями НАБУ й САП. То ж кому буде діло до незрозумілого органу правопорядку, який ще й створено через серію скандалів?

Передовсім абсолютно заангажована конкурсна комісія, що складається з репрезентантів Верховної Ради, Кабміну та президента (по троє від кожного з суб’єктів), рівно рік тому прогнозовано обрала політично узгоджене керівництво ДБР. Цього конценсусу вдалося досягти за рахунок балансу інтересів між БПП і “Народним фронтом”. Згодом спостерігалося повільне наповнення центрального апарату й територіальних управлінь державними службовцями.

Та й загалом про деталі запуску Бюро вже чимало написано. І як в цілковито шахрайський спосіб комісія №2 проводила тестування в Сервісних центрах МВС (колишніх МРЕО), і щодо проблем під час відбору кадрів, і про боротьбу за контроль над перевірками на поліграфі, і про епопею щодо непризначення 27 керівників середньої ланки. Окрім цього, до процесу “контрольованого запуску” долучилися політичні важковаговики. Наприклад, за проханням нардепа від БПП Гліба Загорія генпрокурор Юрій Луценко тимчасово “прикрив” директора ДБР Романа Трубу від проблем. Але згодом почав дистанціюватися від скандального керівника Бюро.

Читайте также:

Якщо влада без суттєвих причин ініціює продовження воєнного стану – це відверне від нас міжнародних партнерів

Саме тому представники громадського сектору (юристи, науковці, адвокати), вирішили об’єднати зусилля заради оперативного та функціонального запуску Бюро. Для цього було розроблено план дій і завдання, які мають бути реалізовані. Ми не претендуємо на істину в останній інстації, але точно знаємо – глибше нас проблематику запуску ДБР не знає ніхто. Саме тому беремо на себе відповідальність за реалізацію покрокового плану дій.

Насамперед мова йде про законодавче забезпечення діяльності Державного бюро розслідувань.

Наша цілі лежать у фарватері таких змін:

– усунути “зовнішню” конкурсну комісію від подальшого набору працівників ДБР;

Читайте также:

Ось що робить нас слабкими, роз’єднує та залишає в минулому

– передати функції набору працівників ДБР “внутрішнім” конкурсним комісіям;

– змінити порядок формування “зовнішньої” конкурсної комісії (політичні квоти замінити професійними);

– передати Кабінетові Міністрів функцію призначення директора ДБР;

– запровадити порядок організації та управління ДБР за зразком центрального органу виконавчої влади;

– запровадити в Бюро інститут детективів (об’єднати функції слідчих та оперативників);

– забезпечити дії принципу демілітаризації, окрім підрозділів захисту учасників кримінального провадження та слідчих “управління війни”;

– надати ДБР повноваження щодо автономного зняття інформації з каналів зв’язку;

– закріпити порядок формування Ради громадського контролю при ДБР шляхом рейтингового інтернет-голосування з авторизацією за допомогою ЕЦП або BankID;

– закріпити участь представників Ради громадського контролю при ДБР у конкурсних комісіях Бюро в кількості не менше третини складу таких конкурсних комісій;

– після повного формування ДБР передати йому підслідність СБУ (за винятком кількох складів злочинів, які мають бути передані до інших органів досудового розслідування).

Окрім цих завдань, звісно, збираємося моніторити кандидатів і процеси конкурсного добору співробітників ДБР, а також – добору прокурорів, які здійснюватимуть процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях Бюро. Ці два процеси прямо поєднані, якщо бажаємо отримати повноцінні розслідування співробітниками цього органу правопорядку.

Підписантами Меморандуму про співпрацю у фокусі незалежного й повноцінного запуску ДБР стали представники таких організацій: StateWatch, Автомайдан, Центр політико-правових реформ та Асоціація УМДПЛ.

Безумовно, ми ознайомимо керівництво Державного бюро розслідувань з нашим баченням, спробувавши реалізувати задумане в найближчій перспективі. І не полишимо спроб “корегувати” поведінку очільників ДБР, зменшуючи спектр можливостей для політичних впливів.

 

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Все политики делятся на два класса: те кто прикрываясь добром творят зло, и тех кто творит зло не прикрываясь ничем."

Офіційна Росія передала Україні два полум’яні “привіти”

Huawei заключила договора о развертывании 5G по всему миру

Десять причин розгромної поразки Порошенко

Заседание ВСК по делу Гандзюк происходит в закрытом режиме

Samsung отложил старт продаж гибкого смартфона

На Чилдрен Кинофесте покажут “Лес призрачной совы”, “Зоопарк” и “Я – Уильям”

Киевстар установил в столице базовую станцию для 5G

Президент мечты

Количество переселенцев из оккупированных Крыма и Донбасса превысило 1 миллион 374 тысячи

Американский телескоп сделал новый снимок Крабовидной туманности

В США умер известный продюссер

Кому відійшли голоси “противсіхів”

Енергетичні виклики знову стали актуальними для України

Перехідний період обіцяє стати часом абсолютної невизначеності – Портников

Мураев, Гончаренко и Геращенко вошли в ТОП политических проституток Украины, – СМИ

Юлія Тимошенко: Перемога Зеленського – шанс для України

Представники ОРДО передали українській стороні 60 засуджених, які відбували покарання у тюрмах на непідконтрольній частині Донбасу. ФОТО

Чотири сфери, які маємо пильнувати найближчим часом

ГПУ викликає оточення Порошенка для вручення підозр. ДОКУМЕНТ

Украинцы свой выбор сделали. Теперь выбор за Зеленским