USD28.2033

Куди рухається Україна: дискусія про зміни у країні

Куди рухається Україна: дискусія про зміни у країні

Я. Г.: Ерік Гобсбаум неполіткоректно сказав, що якщо в країні немає нафти, то можна визначити багатство за панівною конфесієюї. Ми відстала країна й тому мусимо мати власний сценарій розвитку. У нас буржуазія дуже слабка. Головним інструментом змін є держава, а не суспільство.

Я. Г.: Чим повільніші реформи, тим більше соціальна ціна, тим більше шансів в олігархів. Краще би був шок, бо він короткий.

О. П.: У багатьох країнах, що розвиваються, масовий перехід у протестантство є інструментом модернізації.

Я. Г.: Владу критикувати солодко, почесно й легко. А критикувати треба громадянське суспільство, яке не спромоглося до влади. Там немає лідерів, які би показали нові моделі поведінки.

О. П.: Постмодерна етика — це розмита етика. Переможе все одно жорстка етика, можливо, нерелігійна.

Я. Г.: Постмодернізм вмер на Майдані. У нашому нестабільному світі посилюється тривога, постійне передчуття жахливого розвитку подій, якогось апокаліпсису, це створює метафізичний жах, і це добре, бо тут виникне нова етика, як свого часу у протестантстві.

В. Д.: Подивіться на показники якості державного управління в різних країнах. Різниця у стільки ж разів, як різниця у ВВП. Західні радники не уявляють, які в нас слабкі інституції. Не повторюймо помилку Петра І, який змінював норми, не змінюючи цінностей.

Куди рухається Україна: дискусія про зміни у країніОлександр Пасхавер

Євген Головаха: Якщо ми рванемо, можемо впасти й не піднятися, а нас підбере якийсь сусідній тоталітаризм. Рушійна сила реформ – західний контроль, а не держава, не громадянське суспільство.

Читайте также:

Оккупанты в Крыму хотят присвоить имущество Меджлиса

В. Д.: Реформа повинна бути і згори, і знизу. Без запиту знизу реформ не буде. Подивіться на те, як громадянське суспільство підтримувало армію.

Я. Г.: Я не бачу для України шансів стати тоталітарною державою.

(У цьому місці значна частина аудиторії демонструє низький розвиток інтелекту й відповідальності, голосно порівнюючи українську владу з нацистами, а країну з концтабором – В. П.).

О. П.: Не плутайте слабкість держави з тоталітаризмом: тоталітаризм – це занадто сильна держава. Українська держава є надзвичайно слабкою.

О. П.: Історія тягне нас у Європу, а ми всіма силами чинимо спротив.

Я. Г.: Лише невеликій кількості країн вдалося вирватися із бідності та несправедливості – із системи обмеженого доступу до відкритого доступу. Це статься або тоді, коли рівень загрози для еліт з боку суспільства стає занадто високим, або коли рівень зовнішніх загроз не залишає іншого вибору. Ми сьогодні не маємо занадто високого рівня загроз, навіть через війну.

Читайте также:

Доба на фронті: в ході бойових дій один вояк загинув

Я. Г.: Україна майже підійшла до фінішу, але “майже” не рахується, а тепер почався відхід назад, і важливо, щоб ми відійшли не дуже далеко назад. Контрреволюція не є кінцем революції. Навіть добре, що в Польщі є спроба авторитаризму, щоб отримати імунітет від нього.

Я. Г.: Горизонтальне суспільство не любить ієрархій, а політична діяльність є ієрархічною. Саме тому наша революційна буржуазія не будує політичних партій. Який вихід? Можливо, творення горизонтальних рухів, можливо, якісь електронні голосування.

Куди рухається Україна: дискусія про зміни у країніВолодимир Дубровський

Читайте также:

В Крыму произошел взрыв в колледже: 10 погибших

В. Д.: Революція може зруйнувати, а не може будувати. Для будівництва потрібні інші люди, не революціонери, але так само непримиренні до старої системи – ті, що хочуть перетворень у мирний спосіб.

Я. Г.: Зміни не робить більшість, зміни робить меншість, і її треба консолідувати.

О. П.: Ми рухаємося історичним трендом, у нас немає вибору, бо в Росію рухатися не дозволяє інстинкт самозбереження, а на свою власну цивілізацію в нас нема ресурсу. Наш шлях у Європу. Цінності міняються повільно, а якоїсь миті вони вимагають зміни інститутів. Ми будемо бідною, але європейською країною.

Я. Г.: Щодо розколу України: вона колеться вже 27 років і ніяк не розколеться. Це просто неможливо, попри всі прогнози. Україна є стабільнішою за Росію, бо це інший вид стабільності – тримає не держава, а суспільство.

О. П.: Двадцяте сторіччя було жорстоким до України. Основна проблема навіть не в смерті мільйонів людей, а в порушенні традицій правонаступництва у свідомості. Зараз ми повільно одужуємо, на наших очах формується політична нація, тобто Україна зміцнюється щороку.

О. П.: Наше майбутнє – поступова трансформація України в європейську країну.

Я. Г.: Я боюся зростання контрреволюції та боюся популізму, бо мало не буде нікому. Всі наші сусіди вже під впливом популізму. Впадання в депресію є умовою успіху контрреволюції.

В. Д.: Треба дивитися не лише на реформи, а й на суспільні зміни – що там є незворотнім? Наприклад, розрив із Росією, а в реформах – приватизація, ФОП і, можливо, певною мірою децентралізація. Також треба дивитися, які реформи створюють критичний дисбаланс, що потребує руху вперед (так, контроль цін призвів до наступних кроків, що розвалили СРСР). Роби, що мусиш, і буде, що буде. Нам треба робити відкриту систему, бо лише така система дозволяє виходити з кожної кризи сильнішим.

Я. Г.: В історії є диявол, тобто все завжди може піти поганим шляхом. Для того треба жити у Східній Європі, щоб це бачити. Гершенкрон казав: бідність може стати перевагою, бо вона диктує інші сценарії розвитку. Китай показує: чим швидші зміни, то швидше зростання. Але головне не просто зростати, а втриматися. Адже СРСР у 1960-ті мав хороші темпи зростання.

О. П.: Якщо розумієш, що відбувається, то легше робити, що мусиш.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"К сожалению, понятия хороший человек и хороший политик далеко не одно и то же."

© Антон Савин

ЕС готовит удар по Путину из-за Украины: “Это еще не конец”

Еще одна страна ввела безвизовый режим для украинцев

Столтенберг встретился с Порошенко исключительно из вежливости, – политолог

Канада решила помочь Украине с выборами: «Многие разочарованы, обеспечим прозрачность»

Социологи убедили всех, что именно опросы – лучший способ исследовать политику и делать предсказания выборов. Почему это не так

В Украине могут снова ввести военное положение: названа причина

Amazon вложила в производителя е-пикапов $700 миллионов

На новые ракеты и БТРы: в бюджет конфисковали почти 1,5 млрд грн

Гражданство за деньги: сколько теперь стоит паспорт гражданина Кипра

Кошевой из «Квартал 95» резко ответил хейтерам Зеленского: «Просто скажите правду»

Суд Мосийчук против Супрун: судья взял самоотвод по двум причинам

К сожалению, дело Гандзюк – лишь разменная монета в современной политической борьбе

Астрономам удалось найти “недостающую” часть Вселенной

За время правления нынешней власти каждый украинец потерял в среднем $11 тыс, а каждый пенсионер – $6 тыс

Зеленский принял присягу президента: появились кадры с инаугурации

Убийство Гандзюк: за Мангера внесли залог

Начало Третьей мировой: какая опасность грозит Украине

На Житомирщине будут снимать украинско-словацкий сериал «Славяне»

Тимошенко ответила Луценко по кейсу о “незаконном обогащении”

Что напоминает московское обсуждение нашего томоса