USD28.2033

Лібералізм і зло: коли людина є насправді вільною

Лібералізм і зло: коли людина є насправді вільною

Ми щойно відзначили початок тих подій, що увійшли в історію нашої країни як Євромайдан і Революція гідності. Ми чуємо багато різноманітних оцінок цих подій. Для мене вони були і залишаються втіленням прагнення мого народу нарешті здійснити у власній державі фундаментальні принципи лібералізму.

Останнім часом і в Україні, та й у всьому світі точиться багато дискусій щодо поразки лібералізму. Мовляв, ліберальні цінності нездійсненні в цьому світі, або їхнє здійснення призводить до аж ніяк не ліберальних наслідків.

Насамперед я би хотів розрізнити ліберальні цінності та ліберальні уряди. Ліберальний уряд може бути корумпованим, але це в жодному разі не підважує самі ліберальні цінності.

Лібералізм ґрунтується на концепції соціальної угоди Джона Лока. Згідно з цією концепцією соціальна угода – це угода між громадянами держави та владою. Якщо влада не дотримується цієї угоди, її слід змінити. Мирний спосіб зміни влади – це вибори, насильницький – революція. При цьому диктатура може бути наслідком виборів, а не лише революції. Ганна Арендт говорила про те, що влада Адольфа Гітлера була леґітимною, адже його обрав і підтримував німецький народ. Сьогодні Володимира Путіна також начебто підтримує російський народ. Його режим не є ліберальним, але багато хто у світі каже, що з позиції лібералізму його можна вважати леґітимним. Народ Великої Британії вирішив на референдумі вийти з Європейського Союзу, підваживши цінність спільного європейського ліберально-демократичного простору, а народ Сполучених Штатів Америки обрав президентом Дональда Трампа, риторика якого на передвиборчих перегонах була аж ніяк не ліберальною. Чи я помиляюся, і саме ця риторика сьогодні видається ліберальною?

Час покаже, чи є ці сучасні виклики для лібералізму загрозами його існуванню, а чи провокаціями нових відповідей з його боку, що утворять нові можливості розвитку ліберально-демократичного суспільства.

Читайте также:

На полный карантин Украина может уйти и раньше 25 октября, и позже – Ляшко

Утім, ми маємо констатувати, що сьогодні у світі направду відбуваються процеси, що підважують ліберальні цінності. Натомість Євромайдан і Революція гідності були цілком леґітимними з позицій лібералізму. Адже, відповідно до концепції суспільної угоди, якщо влада діє проти інтересів всього суспільства та ще й зухвало застосовує насильство проти мирного спротиву цьому, народ не просто має право на повстання, а зобов’язаний протистояти злочинній владі аж до застосування проти неї зброї. Коли уряд Азарова за вказівки президента Януковича відмовився від євроінтеграційного курсу нашої країни, він порушив суспільний консенсус, що зумовлював бачення майбутнього громадян нашої держави. Отже, влада діяла проти інтересів всього суспільства. Ми скинули ту владу, але не отримали набагато кращу й не потрапили відразу в цивілізований світ. Це й не дивно, адже свобода і людська гідність – це не дарунок, що отримуєш назавше, а обов’язок, що маєш стало здійснювати.

Читайте также:

В “Динамо” перед матчем Лиги чемпионов обнаружили троих больных COVID-19: кто сыграет

Якщо ми направду хочемо бути вільними, то маємо пам’ятати один із головних принципів лібералізму, принцип свободи слова. У книзі “Друзі Вольтера” Евелін Беатрис Гол, зображаючи позицію французького філософа, написала фразу: “Я не схвалюю те, що Ви кажете, але я стоятиму на смерть за Ваше право казати це”. Відтоді цю фразу помилково приписують Вольтеру. Зрештою, байдуже, кому належить ця фраза, французькому філософові чи його біографу. Важливим є те, що в ній дуже стисло, драматично й переконливо висловлено засадничий ліберальний принцип свободи слова. В цьому вислові поєднані два аспекти цього принципу і водночас два фундаментальні аспекти свободи. Свобода – це не лише право, а також обов’язок. Жан-Поль Сартр казав: “Людина приречена на свободу, оскільки потрапивши у цей світ, вона відповідальна за все, що робить”. Ми не можемо обирати, бути вільними чи ні. Приреченість на свободу накладає на нас відповідальність. Адже якщо будь-який мій вчинок, хочу я того чи ні, є вільним, то я є відповідальним за нього. Іншим боком свободи є відповідальність. Ми маємо бути відповідальними за наш вибір, а це означає, що маємо бути здатними обґрунтувати його. Якщо ми не здатні до цього у вільній дискусії, це загрозливо. Якщо ми не здатні взяти на себе відповідальність за наш теперішній вибір, це загрожує нашому власному майбуттю й існуванню прийдешніх поколінь. Мовчазні виборці можуть мовчки обрати зло.

Отже, питання полягає не в тому, бути вільними чи ні, а в тому, чи здатні ми взяти на себе всю повноту відповідальності за свободу, на яку ми приречені. Лібералізм – це не так політичне вчення, як констатація природи людини, констатація того, що людина є вільною. Заперечуючи це, ми зраджуємо власну долю, перетворюючись на жахливих і водночас нещасних монстрів, яким здається, що вони убезпечили себе через відмову від власної свободи. Втім, відмовитися від свободи нам не судилося, тож удавана відмова від неї не убезпечує нас, а загрожує існуванню всього людства. Сон волі, як і сон розуму, породжує чудовиськ.

Вахтанг КЕБУЛАДЗЕ, “Тиждень”

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

  Чтобы оставить комментарий необходимо

  "И политическая жизнь - это театр: одни на освещенной сцене; другие - в темном зале."

  © Константин Кушнер

  Украинская киноакадемия обнародовала новый состав правления и наблюдательного совета

  В Испании представили гибридный квадрокоптер, который может летать более 10 часов

  Решение КСУ относительно е-декларирования разрушает антикоррупционную реформу – НАБУ

  У ТКГ узгодили відкриття двох КПВВ на Луганщині

  Молчание ягнят: После выборов говорливому президенту Зеленскому и однопартийному большинству нечего сказать украинцам – Небоженко

  Apple работает над разработкой «поискового конкурента» Google – FT

  Из-за решения Конституционного Суда НАПК закрывает реестр е-деклараций

  Це – падіння суспільної моралі, – мовний омбудсмен відреагував на цькування україномовної мешканки Слов’янська

  За пів року вінничани сплатили понад 2,5 мільйона гривень штрафів за неправильне паркування

  Скандальное решение КСУ. НАПК: У двух судей – конфликт интересов

  Береза: Румыны хорошо помнят Чаушеску, и до чего может дойти страна, когда коррупция и непотизм становятся нормой для власти

  В Италии начали расследование против Google

  У Вінниці після почутого рішення суду чоловік взяв й порізав себе

  Режим чрезвычайной ситуации в Украине продлили до конца года

  Вибух на Харківщині: що відомо про стан постраждалих

  Визначено проєкти вінничан, які стали переможцями конкурсу “Бюджет громадських ініціатив”

  Результаты расследования. Госкомиссия назвала причины и факторы крушения Ан-26 в Чугуеве

  У Вінниці відбулось урочисте покладання квітів з нагоди 76 річниці вигнання нацистів з України

  Корниенко считает большим успехом результат Слуги народа на местных выборах

  У Вінниці декілька десятків будинків тимчасово залишаться без тепла