USD28.2033

Макаров: Ті, хто віддає перевагу видовищам перед хлібом, згодом утрачають і те, й інше

Макаров: Ті, хто віддає перевагу видовищам перед хлібом, згодом утрачають і те, й інше

Коли ми тільки готувалися до запуску на “UA: Першому” президентських дебатів – програми “Зворотний відлік”, яка виходить в ефір сьогодні, 18 березня, я передивився силу-силенну аналогічних шоу, здебільшого американських і французьких, починаючи із 70-х років минулого століття, які є у вільному доступі в мережі, пише для “Тижня” Юрій Макаров

Це сталося вже після того, як я відвідав заходи (краще сказати церемонії) висування трьох вітчизняних кандидатів. Ні, брешу, двох, третю церемонію дивився в записі. Не можу сказати, що контраст мене вразив, я був до нього готовий. Але емоційно різниця сприймається гнітюче.

Історія, як у підручнику: Рональд Рейґан проти Волтера Мондейла (а хто це був?)… Джиммі Картер проти Джералда Форда… Майкл Дукакіс проти Джорджа Буша-старшого… Без шпаргалок, без підслушок у вусі, без консультантів під рукою претенденти оперують цифрами, фактами, іменами, вони справді мають свою думку щодо безробіття й ринку праці, грошової політики й податкового законодавства, зовнішньої та оборонної політики. Вони не ті подекуди симпатичні, подекуди потворні карикатурні персонажі, якими їх зображала не лише радянська, адже йдеться про давні часи, а й західна преса, бо там газети теж не шкодували сарказму для політиків. Так, це були шоу, але змістовні шоу, а не цирк із взаємними обвинуваченнями у зраді.

Тим часом я згадую наші свіженькі форуми – яскраві, презентабельні, з “вилизаною” картинкою, але генетично пов’язані невидимими нитками зі з’їздами КПРС, хоча значна частина тих, хто їх організовує, ніколи не бачила програми “Время” й не чула по радіо: “Говорить Київ-РАТАУ”. Оця суміш успадкованої пафосності й сучасної технологічної досконалості справді вганяє в депресію. Я не думаю, що ми перестали сприймати змістовну частину політики (ми її, власне, ніколи й не починали так сприймати) через те, що нас перегодували політичними ток-шоу, де всі кричать, і всі одночасно.

Читайте также:

Зеленский просит львовян выбрать себе главу ОГА: три кандидата

Ми, я свідомо кажу “ми”, бо це однаковою мірою стосується як професорів, так і таксистів, узагалі не думаємо категоріями платформ і програм, і правильно робимо, бо українська політика здебільшого беззмістовна. Нагадувати, що наша партійна, з дозволу сказати, система базується на лідерах, а не на ідеології, було б занадто банально. Тож головний “товар”, який продається потенційному виборцеві, – це ніяк не реальна перспектива конкретних політичних кроків, а умовна харизма очільника проекту. По суті, як і в цілому пострадянському просторі, постать “доброго царя”.

Добрий цар має бути уважним до запитів електорату, який хоче не вільної економіки, а субсидій, не зниження податків, а зменшення тарифів на комуналку, не інвестиційного клімату, а підвищення пенсій і мінімалки. Образ лідера автоматично проектується й на політичну силу, яку він представляє. Тому технологія продажу – яскраве шоу, де “герой-коханець” може проявити свою рішучість, твердість, дотепність, демократизм і здатність перехамити опонента. Оскільки у глибині душі виборець не вірить нікому й переконаний, що всі, хто пробрався нагору, вже заздалегідь шахраї та симулянти, спокусити його можна тільки сильними враженнями, парадом атракціонів.

Читайте также:

Стало известно, кто может войти в первую пятерку партии Порошенко

Коли ми мавпуємо американські формати телевізійних програм і виборчих кампаній, то переймаємо зовнішню оболонку, яка наповнюється протилежним, себто від’ємним, сенсом. Елементи спектаклю, видовища, шоу притаманні демократичним системам, так уже історично склалося, й у цьому немає нічого поганого, якщо видовище не витісняє собою суть. Утім виборець країн першого світу так само потроху деградує. Розпещений загальнодоступним добробутом, відсутністю необхідності боротися за виживання в буквальному сенсі слова, він теж починає вимагати не так хліба, як видовищ. Запит на популізм у формах голлівудського блокбастеру так непокоїть політологів, що вони схильні розглядати, наразі суто теоретично, повернення до виборчих квот за критерієм майна чи осілості.

Популісти, як ліві, так і праві, стали помітною проблемою європейської політики, що ж до Сполучених Штатів, то уособлення інфантильного примітиву, що окопалося в Білому домі, вже не перший рік ображає здоровий глузд і смак освічених американців, хоча… широкій публіці подобається! Але “старі” демократії мають достатньо “дурнезахисних” інструментів у вигляді сталих інституцій. Коли ж ідеться про вчорашні тоталітарні або маріонеткові режими, тут імунна система не спрацьовує – і ми спостерігаємо польський або угорський феномени галасливих, але безвідповідальних очільників бідолашних країн, які не заслуговують на таку кару.

Легковажність не буває безкарною. А ті, хто віддає перевагу видовищам перед хлібом, згодом утрачають і те, й інше. 

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"У нас начинается тяжелый период жизни: парламентские, затем еще страшнее - президентские выборы"

© А.Лукашенко

Регистрация

(Максимальный размер файла 0,5Mb)

Восстановление паролю

Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

Звезда фильма “Мачете” Дэнни Трехо впервые приедет в Украину

Дніпро був червоним від крові: 78 років тому за наказом Сталіна було підірвано Дніпрогес

Bugatti представила новый гиперкар за $9 миллионов

Разумков назвал зарплату спикера Рады

Разумков раскрыл, как будет зарабатывать в Раде: “миллионные заработки не остановят”

Блог з Луганська: Ті, хто поїхав, і ті, хто лишився. Як склалася доля моїх друзів

Поддерживать украинский язык нужно “методом пряника” – Разумков

Twitter тестирует новую функцию, которая будет скрывать оскорбительные сообщения

Беда случилась с другом Зеленского: “нужна срочная операция”, все детали

Ізраїльського наркоторговця-втікача Сільвера екстрадували з України. ФОТО

18 августа. Памятные даты

Несмотря на ошибку суда, Гримчака оставили в СИЗО – адвокат

У Путина ошарашили заявлением, все детали: “Донбасс отдаем в обмен на…”

Япония закупит у США 42 истребителя-невидимки F-35В

Отпуск за границей: с какими авиакомпаниями наименьший риск улететь без задержек

Полиция раскрыла сеть онлайн-казино, связанную с Россией

Зеленский приказал свозить людей в Киев, появилось официальное заявление: «Начало новой традиции»

Во время заседания суда Грымчаку принесли еду, похожую на шаурму

Китай запустил коммерческую ракету

Порошенко пошел по стопам Януковича и объявил себя президентом, гремит скандал: «Это уже палата…»