USD28.2033

Мілітаризація взаємозалежності: час лагодити поламаний світ

Мілітаризація взаємозалежності: час лагодити поламаний світ

У нещодавній статті “Europe’s watershed year”, надрукованій у рамках проєкту Project Syndicate, Жозеп Боррель, керівник зовнішньополітичної служби Євросоюзу, підбиває підсумки 2020 року з погляду тектонічних змін у світі через пандемію коронавірусної хвороби

Про це для “Тижня” пише Сергій Корсунський, повідомляє .

Характеризуючи один із ключових процесів, що відбулись у глобальній економіці, Боррель наводить дуже вдале його визначення: мілітаризація взаємозалежності. На його думку, торгівля, інвестиції, доступ до ринків, транспортне сполучення, технології, туризм – усе те, що в межах глобалізації було предметом поглибленої співпраці, перетворилося на інструмент політичного впливу, домінування та жорсткої конкуренції без правил. Так свого часу арабські країни намагалися мілітаризувати взаємозалежність навколо нафти, і це призвело до тектонічних змін у світовій політиці й технологіях. Торішня криза також, без сумніву, призведе до тектонічних змін. Питання в тому, де в той час будемо ми.

Дуже влучне висловлювання пана Борреля варте того, щоби про нього не забули. Воно дає змогу досить тверезо глянути на певні речі, що здаються очевидними. Взаємозалежність завжди сприймали як інструмент для балансування інтересів, взаємної підтримки й допомоги, як механізм розвитку. І він досить універсальний, однаково дотичний до родини, відносин, колективу, міждержавного рівня. Водночас, якщо добре поміркувати, то скрізь можна побачити приклади того, як одна сторона починає використовувати взаємозалежність у власних цілях і тим самим руйнує її.

Читайте также:

Ар’єв: Зеленський підписав індульгенцію Тупицькому. Суддя КСУ може відкорковувати шампанське

Економічна глобалізація зробила можливим поглиблення співпраці між країнами й континентами, відкрила доступ до ринків, природних і трудових ресурсів. Проте доступність знецінює. Нині замість стійкого миру людство отримало катастрофічне зростання нерівності, замість гонки ядерних озброєнь – гонку в галузі штучного інтелекту, замість поглибленого розуміння спільності долі – війну вакцин. Наслідком утрати духовності та погоні за чистим прибутком стає те, що в умовах глобальної пандемії, коли сотні мільйонів утрачають, – декілька сотень так багатіють, що можуть стати неконтрольованими. Заможні країни “мілітаризували” залежність бідніших і вирішили скупити всі навявні дози вакцин попри той очевидний факт, що вакцинація частини населення не вирішить проблеми через мутації вірусу, які нещодавно почалися. І це тільки один приклад.

Й ось результат – замість подальшої глобалізації, на Боррелеву думку, Європа має подумати над своєю стратегічною автономією, навчитися формувати таку інфраструктуру майже в усіх критичних галузях, що дала би їй змогу почуватися незалежною від примх інших світових гравців. Ідеться і про виробництво критично важливих товарів, і про створення цифрової інфраструктури, і про доступ до рідкоземельних металів і ресурсів, необхідних для нового технологічного устрою.

Читайте также:

“Боярська змова”: Клімкін вважає, що російські еліти почали приховану гру проти Путіна

В юдейській філософії є цікавий концепт, що називається “тіккун олам” й означає “ремонт світу”. На рівні фізичних осіб ідеться про відповідальність за те, як ми можемо й мусимо виправляти світ, який “поламався”, аби зробити його кращим. Не будувати новий, а взяти той, що є, але “зламався”, і спільними зусиллями виправити його. Стратегічна автономія – хоч у стосунках між людьми, хоч у відносинах між державами – річ аж ніяк не погана. Питання в тому, як правильно налагодити стратегію, що дала би змогу саме виправити той світ, у якому стала можливою мілітаризація взаємозалежності. Європа прагнутиме стратегічної автономії, і вона має для цього ресурси й політичну волю. Залишається питання – а що Україна?

Наша величезна проблема полягає в тому, що навіть так звана еліта, навіть добре освічена та прозахідна, не розглядає Україну як частину глобальних стратегій, які дали би нам змогу уникнути ситуації мілітаризації взаємозалежності. Ми не хочемо вчитися, а дозволяємо, щоб нас повчали. Ми не хочемо діяти, а допускаємо, щоб нас спрямовували. Ми не віримо в себе, але хочемо, щоб у нас вірили інші. Ми не вважаємо, що працею можна заробити на гідне життя, і шукаємо можливостей “сісти на потоки”. Ми не хочемо думати самі, ми чекаємо на месію.

Світ зрушився вперед. Є всі підстави вважати, що впродовж найближчого часу відбудеться “ремонт” США. Європа вже заявила про свої плани. Декілька важливих, якщо не доленосних рішень нещодавно ухвалив Китай. Японія, В’єтнам і Корея почали переглядати свої позиції в постковідному світі. Нам також варто над цим задуматися.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

  Чтобы оставить комментарий необходимо

  "Любая политика всегда была и будет постоянным рассадником ненависти."

  © Генри Адамс

  Регистрация

  (Максимальный размер файла 0,5Mb)

  Восстановление паролю

  Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

  В США награждают победителей кинопремии «Золотой глобус-2021»

  Женщина завела собаку-поводыря для своей слепой собаки

  Близько 50 російських снайперів постійно перебувають на Донбасі, – розвідка

  Справи просто “злили”: названа головна причина, чому з Арбузова і Табачника можуть зняти санкції

  В Крыму полностью истощены два водохранилища, еще одно – на грани высыхания

  В Днепре произошла стрельба в кафе, в отделение полиции доставили 15 человек

  Активисты запустили с админграницы флаг Украины с посланиями для жителей захваченного Россией Крыма. ФОТО

  Мерил Стрип сыграет бродвейскую звезду в новом фильме

  Индийская ракета вывела на орбиту бразильский спутник

  Рефат Чубаров розповів, в яку пастку потрапили кримські татари

  В Польше два украинца погибли в ДТП

  Украина презентовала в Турции уникальный вездеход SHERP

  Українці все частіше почали пропонувати свої органи на продаж. Екперт пояснила, чому це протизаконно

  В США готовятся объявить победителей кинопремии «Золотой глобус-2021»

  В Черновцах умер второй пациент, который пострадал в результате пожара в больнице

  Facebook выплатит $650 миллионов пользователям за нарушение конфиденциальности

  В Украине – 5 833 новых случая коронавируса

  Гражданин Кувейта пытался вывезти запрещенных медпрепаратов на ₴2,4 миллиона

  В прошлом году Нацполиция расследовала более 60 тысяч преступлений

  Дело о спецоперации против ЧВК Вагнера. Экс-главу ГУР Бурбу выселили из дома – Бутусов