USD28.2033

Мілітаризація взаємозалежності: час лагодити поламаний світ

Мілітаризація взаємозалежності: час лагодити поламаний світ

У нещодавній статті “Europe’s watershed year”, надрукованій у рамках проєкту Project Syndicate, Жозеп Боррель, керівник зовнішньополітичної служби Євросоюзу, підбиває підсумки 2020 року з погляду тектонічних змін у світі через пандемію коронавірусної хвороби

Про це для “Тижня” пише Сергій Корсунський, повідомляє .

Характеризуючи один із ключових процесів, що відбулись у глобальній економіці, Боррель наводить дуже вдале його визначення: мілітаризація взаємозалежності. На його думку, торгівля, інвестиції, доступ до ринків, транспортне сполучення, технології, туризм – усе те, що в межах глобалізації було предметом поглибленої співпраці, перетворилося на інструмент політичного впливу, домінування та жорсткої конкуренції без правил. Так свого часу арабські країни намагалися мілітаризувати взаємозалежність навколо нафти, і це призвело до тектонічних змін у світовій політиці й технологіях. Торішня криза також, без сумніву, призведе до тектонічних змін. Питання в тому, де в той час будемо ми.

Дуже влучне висловлювання пана Борреля варте того, щоби про нього не забули. Воно дає змогу досить тверезо глянути на певні речі, що здаються очевидними. Взаємозалежність завжди сприймали як інструмент для балансування інтересів, взаємної підтримки й допомоги, як механізм розвитку. І він досить універсальний, однаково дотичний до родини, відносин, колективу, міждержавного рівня. Водночас, якщо добре поміркувати, то скрізь можна побачити приклади того, як одна сторона починає використовувати взаємозалежність у власних цілях і тим самим руйнує її.

Читайте также:

Резніков розповів, що заважає Україні ввести у законодавство “формулу Штайнмаєра”

Економічна глобалізація зробила можливим поглиблення співпраці між країнами й континентами, відкрила доступ до ринків, природних і трудових ресурсів. Проте доступність знецінює. Нині замість стійкого миру людство отримало катастрофічне зростання нерівності, замість гонки ядерних озброєнь – гонку в галузі штучного інтелекту, замість поглибленого розуміння спільності долі – війну вакцин. Наслідком утрати духовності та погоні за чистим прибутком стає те, що в умовах глобальної пандемії, коли сотні мільйонів утрачають, – декілька сотень так багатіють, що можуть стати неконтрольованими. Заможні країни “мілітаризували” залежність бідніших і вирішили скупити всі навявні дози вакцин попри той очевидний факт, що вакцинація частини населення не вирішить проблеми через мутації вірусу, які нещодавно почалися. І це тільки один приклад.

Й ось результат – замість подальшої глобалізації, на Боррелеву думку, Європа має подумати над своєю стратегічною автономією, навчитися формувати таку інфраструктуру майже в усіх критичних галузях, що дала би їй змогу почуватися незалежною від примх інших світових гравців. Ідеться і про виробництво критично важливих товарів, і про створення цифрової інфраструктури, і про доступ до рідкоземельних металів і ресурсів, необхідних для нового технологічного устрою.

Читайте также:

Україна закриває небо для білоруських літаків з 29 травня

В юдейській філософії є цікавий концепт, що називається “тіккун олам” й означає “ремонт світу”. На рівні фізичних осіб ідеться про відповідальність за те, як ми можемо й мусимо виправляти світ, який “поламався”, аби зробити його кращим. Не будувати новий, а взяти той, що є, але “зламався”, і спільними зусиллями виправити його. Стратегічна автономія – хоч у стосунках між людьми, хоч у відносинах між державами – річ аж ніяк не погана. Питання в тому, як правильно налагодити стратегію, що дала би змогу саме виправити той світ, у якому стала можливою мілітаризація взаємозалежності. Європа прагнутиме стратегічної автономії, і вона має для цього ресурси й політичну волю. Залишається питання – а що Україна?

Наша величезна проблема полягає в тому, що навіть так звана еліта, навіть добре освічена та прозахідна, не розглядає Україну як частину глобальних стратегій, які дали би нам змогу уникнути ситуації мілітаризації взаємозалежності. Ми не хочемо вчитися, а дозволяємо, щоб нас повчали. Ми не хочемо діяти, а допускаємо, щоб нас спрямовували. Ми не віримо в себе, але хочемо, щоб у нас вірили інші. Ми не вважаємо, що працею можна заробити на гідне життя, і шукаємо можливостей “сісти на потоки”. Ми не хочемо думати самі, ми чекаємо на месію.

Світ зрушився вперед. Є всі підстави вважати, що впродовж найближчого часу відбудеться “ремонт” США. Європа вже заявила про свої плани. Декілька важливих, якщо не доленосних рішень нещодавно ухвалив Китай. Японія, В’єтнам і Корея почали переглядати свої позиції в постковідному світі. Нам також варто над цим задуматися.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

  Чтобы оставить комментарий необходимо

  "В политике приходится делать много такого, чего не следует делать."

  © Теодор Рузвельт

  Регистрация

  (Максимальный размер файла 0,5Mb)

  Восстановление паролю

  Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

  “Хотів більшого, адже чемпіон – один, а призерів багато”, – срібний призер Олімпіади-2020 Насібов

  Помер колишній прем’єр-міністр України Євген Марчук

  Руководители Генштаба Вооруженных сил Украины и Польши обсудили дальнейшее сотрудничество

  COVID-сертификаты в «Дії» успешно прошли техническую оценку в ЕС – Минцифры

  Ще одна бронза: Ірина Коляденко стала призеркою Олімпіади-2020 у жіночій боротьбі

  Суд обрав запобіжний захід для екс-судді Чауса

  СБУ запретила въезд в Украину соратнику умершего в Киеве беларуса. Но не из-за его смерти

  Україна здобула першу золоту медаль на Олімпіаді в Токіо

  Ціна американо-німецької угоди на користь РФ стає усе відчутнішою для Білого дому, – експерт

  Экс-мэр Глухова Мишель Терещенко развенчал четыре стереотипа об Украине

  Про картоплю та антивакцинаторів: чому люди борються проти “новітньої отрути”

  Убийство во дворе жилого дома в Одессе. Полиция назвала имя подозреваемого: фото, видео

  WhatsApp вводит «исчезающие» медиафайлы

  Взятка в 1 млн грн. НАБУ сообщило о подозрении главе Харьковского облсовета – фото

  Борець Парвіз Насібов приніс Україні друге срібло на Олімпіаді в Токіо

  Амелин: Сырьевые активы дорожают. От этого выиграет Россия и пострадает Украина

  Почти половине украинцев денег хватает только на еду

  “СБУ одумалась”. Сытник рассказал, как Чауса передавали НАБУ

  Звезда «Секса в большом городе» тайно женился после 20-летнего романа

  У Києві із 4 по 25 серпня проходить виставка “Під знаком Берегині. Від традиції до бренду”. ФОТО