NewsOnline24

Мін’юст закупив квартири за завищеними цінами – розслідування

У 2016 року міністерство юстиції закупило майже півсотні квартир в новобудові для своїх співробітників. Ціни на житло були суттєво завищені.

Про це йдеться у розслідування «Слідство.Інфо».

Журналісти розповіли, що до них потрапили документи на купівлю цих квартир.

«Ознайомившись із ними, журналісти з’яcували: службове житло Мін’юст придбав у селі під Києвом. І, як виявилося, ціна, за якою купили квартири за містом, перевищує вартість навіть багатьох столичних новобудов», — розповідають у розслідуванні.

Квартири придбали в будинку ЖК «Озерний гай» у селі Гатне під Києвом.

«Розбудовує комплекс «ІнтергалБуд», компанія, пов’язана зі скандальним екс-регіоналом Володимиром Зубиком. Негативний шлейф навколо його імені тягнеться ще з початку 2000-них. Найважчий корупційний злочин, з яким журналісти пов’язували його особу, – оборудки із імпортом нафтопродуктами, які завдали державі мільярдних збитків. Неодноразово Зубик потрапляв у фокус ЗМІ і як скандальний бізнесмен-забудовник», — зазначають журналісти.

ЖК «Озерний гай» також не став винятком – більше 10 років тривали суди через землі, де «ІнтергалБуд» зводить цей ЖК.

За твердженнями прокуратури, цю землю продали незаконно, бо вона має статус «особливо цінної» і не могла бути відчуженою. Однак «Інтергал» все ж таки звів на ній будинок.

Попри це, мін’юст купив у ЖК 47 квартир на суму майже 72 мільйони гривень, гроші перерахували відразу. 23 грудня 2016-го року їх перерахували зі спецфонду мін’юсту.

За підрахунками журналістів, в середньому на квадратний метр в новобудові міністерство витратило 25 тисяч гривень.

Однак за словами фахівця на ринку нерухомості Віктора Несіна, до якого звернулися журналісти, ця ціна суттєво завищена.

«Якщо взагалі говорити про цей період, вартість квадратного метра в цьому місці коливалася від 11 до 15 тисяч за квадратний метр. Це – без оздоблення», — сказав він.

Міністерство не проводило тендер на закупівлю квартир, бо закон «Про публічні закупівлі» не поширюється на придбання нерухомого майна. Натомість мін’юст ініціював відкритий конкурс.

«От тільки інформацію про нього розмістили глибоко в нетрях сайту. На пропозицію відгукнулося лише три забудовники: чи то більше нікого не зацікавив покупець із майже 75-мільйонним бюджетом, чи то не всім вдалося знайти це оголошення. До слова, «оголошенням» в мін’юсті назвали Протокол житлово-побутової комісії. Там не було зазначено ані критеріїв відбору, ані кількості квартир, якої потребував покупець», — зауважують у «Слідство.Інфо».

Конкурентами ЖК «Озерний гай» були елітні ЖК. За інформацією прес-служби мін’юсту, у них вартість квадратного метру сягає 50 тисяч гривень. Через це міністерство обрало, як там вважають, найвигіднішу пропозицію – у Гатному.

У відомстві стверджують, що квартири, вартістю 25 тисяч за квадратний метр придбали з вигодою, бо вони були з ремонтом.

Однак, журналісти стверджують, що квартир у Гатному за такою ціною ніколи не було.

Вони знайшли людину, яка купувала квартиру в цьому будинку саме в 2016-му році. Покупець відмовився називати своє ім’я в публікації з міркувань безпеки, однак надав журналістам документи.

«Окрім свого договору купівлі-продажу, Слідство.Інфо отримало таблицю розрахунків вартості житла з відділу продажу за той рік. За ними – квадратний метр квартири без ремонту коштував на той час 14750 гривень. А ремонт – ще додатково 70 доларів за квадратний метр, що в еквіваленті на тодішній курс складало приблизно 1700 грн», — йдеться у розслідуванні.

Відповідно, вартість квадратного метру з ремонтом в ЖК «Озерний гай» складала 16500 грн. Це – на 30-35% нижче ціни, за якою в Гатному закупило квартири міністерство, розповідають журналісти. 

Міністерство закупило квартири, коли будівництво було на останніх стадіях. Тоді ціна була вже вищою. Щоб її дізнатися, журналісти звернулися до відділу продажів як потенційні покупці.

Однак менеджер з відділу продажів заперечила інформацію, що квартири в «Озерному краю» можуть коштувати 25 тисяч гривень за квадратний метр.

Як довідалося «Слідство.Інфо», станом на зараз вартість на квадратний метр готового житла в аналогічному будинку «Озерного гаю», іншої черги, становить приблизно від 17500 до 20000 гривень разом з ремонтом. Без нього – ціна коливається від 15000 до 17000 гривень.

За словами експерта Віктора Несіна, з 2016 року ціни на нерухомість фактично не змінилися.

«Більше того, він наголосив: міністерство купувало велику кількість квартир, а отже – могло отримати чималу знижку. За найскромнішими прогнозами фахівця, знижка могла становити 20%», — зауважують журналісти.

За їхніми найбільш стриманими підрахунками, міністерство юстиції переплатило «ІнтегралБуду» від 16-ти до 22-ох мільйонів бюджетних коштів.

«Якщо ж припустити, що забудовник дав міністерству знижку в 20% як оптовому покупцю, то обсяги переплати можуть сягати 36-ти мільйонів гривень», — додають журналісти.

Житло повинні були придбати для співробітників міністерства, зокрема для переселенців з Криму і Донбасу та одиноких матерів. Однак журналістам так і не вдалося дізнатися, ким виявилися власники нерухомості. Мін’юст відмовився надати їм цю інформацію, посилаючись на її конфіденційність.

Крім того, у міністерстві протягом трьох місяців не прокоментували журналістам, що відбулося із бюджетними мільйонами.

Так само «Слідство.Інфо» не отримало відповіді від компанії «ІнтергалБуд» на свій запит.

www.pravda.com.ua

Exit mobile version