Мобілізація аграріїв: хто має право на бронь і як її отримати

Хто з аграріїв може отримати бронь (фото: Getty Images) Автор: Василина Копитко
Експерт: Дмитро Франчук

Працівники аграрних підприємств, які є критично важливими для української економіки, мають право отримати бронь від мобілізації.

РБК-Україна розпитало юриста Дмитра Франчука про нюанси отримання броні аграріями.

Як аграріям отримати бронь від мобілізації

«Аграрії в Україні можуть отримати бронь від мобілізації відповідно до законодавства, проте є певні особливості, які потрібно враховувати», — каже юрист.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», бронь можуть отримати працівники підприємств, установ та організацій, які забезпечують функціонування агропромислового комплексу в період проведення посівної або жнив.

Як забронювати працівників:

  • бронь можуть отримати підприємства аграрного сектору, якщо вони входять до переліку критично важливих для економіки та продовольчої безпеки країни;
  • для цього керівництво підприємства має подати відповідні документи до Міністерства аграрної політики України, яке погоджує списки з Генеральним штабом ЗСУ;
  • працівники, які отримують бронювання, не можуть бути мобілізовані.

«Залежно від регіону та типу господарства, аграрії можуть подати до ТЦК (військкомату) клопотання про відстрочку на час посівної або жнив. Для цього потрібні документи, що підтверджують їхню зайнятість у сільськогосподарських роботах (довідка від підприємства, трудовий договір, документи на фермерське господарство)», — пояснює Франчук.

Фермери, які працюють як ФОП або засновники фермерських господарств, також можуть претендувати на відстрочку, якщо доведуть, що їхня діяльність є критично важливою для регіону.

«Це може включати документи про кількість землі в обробітку, наявність найманих працівників, обсяги виробництва сільгосппродукції тощо», — говорить юрист.


Мобілізація аграріїв: хто має право на бронь і як її отримати

Документи на бронювання варто подавати завчасно (фото: Getty Images)

За його словами, у деяких випадках аграрії отримують бронь саме на час посівної (весною) та збору врожаю (на межі літа-осені), але законодавчо це прямо не закріплено.

«Практика показує, що важливе рішення місцевих військових адміністрацій та подання відповідних запитів з боку сільгосппідприємств», — каже Франчук.

Юрист радить заздалегідь звертатися до Мінагрополітики та обласної військової адміністрації для включення підприємства до списку критично важливих. А якщо мобілізація вже відбулася, можна оскаржити рішення в суді, посилаючись на неправомірність мобілізації через критичну важливість для сільського господарства.

Додамо, що бронювати можна до 50% військовозобов’язаних працівників, у рідкісних випадках до 100%.

Раніше ми писали про те, що є перелік законних підстав, коли військовозобов’язані можуть оскаржити рішення про мобілізацію. Це можна зробити кількома способами — через ТЦК або суд, або ж звернутись до ВЛК, якщо людина не погоджується із попереднім медичним висновком.

Читайте також про те, що при звільненні військовим призначають одноразову грошову допомогу. Її розмір може становити від 25% до 50% від місячного забезпечення, залежно від того, чи людина була мобілізована, чи служила за контрактом, а також як довго перебувала в армії й що стало підставою для звільнення.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України й читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

www.rbc.ua