Важливість психічного здоров’я у сучасному світі
11 жовтня святкують Всесвітній день психічного здоров’я. Якщо у світі ментальному здоров’ю приділяють велику увагу (ходять до психолога, відвідують спеціальні клуби, медитують), то в Україні така практика лише набирає обертів. Психотерапевт та коуч Ольга Алісіменко розповіла, які чинники впливають на наше ментальне здоров’я та чому так важливо турбуватися про свій психологічний стан.
Психічне здоров’я – важлива складова загального здоров’я людини. Це обумовлено тим фактом, що всі елементи організму взаємопов’язані один з одним і знаходяться під постійним контролем нервової системи. Саме з цієї причини стан психіки людини впливає на діяльність всіх систем організму, а їх стан позначається на психіці людини.
Проблеми з психологічним здоров’ям збільшують ймовірність неправильної поведінки вибору, що виявляється в пристрасті до куріння і наркотиків, зловживанні алкоголем. Існує тісний взаємозв’язок між психікою і фізичним станом людини. Почуття тривоги, постійні стреси і переживання можуть призвести до погіршень зі здоров’ям.
У той ж час, люди, які піклуються про психічне здоров`я, як правило, досягають великих успіхів, як у професійній, так і особистій сфері. Добре почуття дозволяє підтримувати здорову атмосферу в колі близьких людей, правильно виховувати дітей, даючи їм турботу і психологічну модель наслідування. Психічно здорові люди більш стійкі до негативних соціальних факторів та менш схильні до формування «поганих звичок». Таким чином, коли людина вільна від депресії, тривоги, надмірного напруження і неспокою, вона здатна жити повноцінно, в повній мірі реалізовуватись і отримувати задоволення.
Читайте также:
Зеленский посетил в больнице курсанта, который выжил в катастрофе самолета Ан-26
Стан психічного здоров’я в повній мірі може оцінити тільки фахівець. Однак для регулярної особистої перевірки свого стану або стану психіки рідних і близьких, досить звернути увагу на ряд простих критеріїв.
1. Стан сну.
Труднощі з засипанням, неспокійний сон, незвично ранні пробудження і навпаки, підвищують ризик психічних розладів та вказують на те, що у вас є якісь проблеми, які потрібно вирішити.
2. Рівень працездатності.
Зниження психічної працездатності, що виявляється у формі недостатнього функціонування, проблем з концентрацією уваги, прийняттям рішень, може бути ознакою багатьох психічних розладів і захворювань.
3. Емоційний стан.
Якщо у вас переважають негативні емоції (поганий настрій, плаксивість, дратівливість, гнів) і здебільшого вони проявляються у ситуаціях, коли на це немає ніякої причини, то це серйозний привід звернути увагу на стан психічного здоров’я.
Читайте также:
Глава КСУ заявляет, что не знал, как задекларировать крымскую землю
4. Зміни поведінки.
Для будь-якої людини існують звичні способи реагування в різних життєвих ситуаціях, зумовлені особливостями характеру і життєвим досвідом. Різкий відхід від звичних форм поведінки, несподівана зміна стійких поглядів, відсутність очевидного зв’язку таких змін з життєвими подіями можуть бути проявами емоційного та психічного неблагополуччя.
Щоб покращити своє психічне здоров’я Ольга Алісеменко радить регулярно відвідувати спеціаліста та дотримуватися цих правил:
Дотримуйтеся балансу між роботою та відпочинку. Завжди знаходьте можливість для перерви, коли багато працюєте. При неможливості відпочинку знаходьте можливість зміни виду діяльності, що забезпечить відпочинок для мозку.
Влаштовуйте собі вихідні. Цей час потрібно використовувати для зміни видів діяльності.
Забезпечте умови для повноцінного сну. При ознаках порушення сну негайно зверніться за допомогою до фахівця.
Ніколи не займайтеся самолікуванням. Пам’ятайте, що окремі медичні препарати і гомеопатичні засоби можуть впливати на психіку людини.
Подбайте про організацію робочого місця. Потрібно, щоб воно було досить зручним і не викликало роздратування.
Психічне і фізичне здоров’я – явища взаємопов’язані. Зберігаючи свою психіку, ми піклуємося про організм в цілому. Потрібно уважно ставитися до свого стану і при найменших підозрах на психічний дискомфорт звернутися до фахівця для допомоги і консультації.