USD28.2033

Найдавніша споруда Вінниці – Мури можуть обвалитися найближчим часом. Чому влада зволікає з ремонтом?

Чому провалені кілька тендерів на виконання протиаварійних робіт на ремонт Мурів при виділених на це майже 4 млн грн. — тема №1 у Вінниці.

Останнім часом серед вінничан гостро звучить питання збереження Мурів – унікальної пам’ятки національного значення, яка знаходиться у центрі міста. Назву «Мури» у Вінниці отримала невелика вулиця, на якій розташована частина споруд, а саме башта і мур з рудої цегли товщиною майже один метр. Таким муром був обнесений увесь комплекс споруд, до якого входять нинішній Преображенський собор, художній та краєзнавчий музеї, Державний архів та технічний ліцей. Мури виходили на теперішню вулицю Соборну.

Завсектором охорони культурної спадщини управління культури і мистецтв ОДА Михайло Потупчик каже, що той об’єм споруд, який ми бачимо, збережений з 18-19 століття. Хоча тоді завалився фасад Мурів, який виходив на Соборну, та були зруйновані будівлі і частина пам’ятки на вулицях Монастирській і Шолом Алейхема. У роки війни на Мури впала авіабомба і частково зруйнувала приміщення художнього музею. Нині є постійна загроза обвалу цієї пам’ятки. І це вимірюється навіть не місяцями, а днями, адже нижня цегла у мурі викришилась і стіна дала тріщину.

Журналіст «33-го каналу» побував на внутрішній частині подвір’я Мурів, яке знаходиться позаду колишнього домініканського монастиря, а нині Преображенського собору. Тут знаходиться будівля колишніх монастирських стаєнь і одна з башт, яка збереглася до нашого часу. У радянські часи тут знаходилися адмінприміщення та були квартири, де жили люди. Відтак кожен переплановував Мури на власний розсуд. Наприклад, замість деяких бійниць облаштовані вікна. У стінах є тріщини, стеля може впасти будь-якої миті.

– Для Вінниці Мури, які є комплексом архітектури та історії, цінні тим, що це найстарші за віком споруди з елементами збережених мурованих фортифікацій, — каже краєзнавець, кандидат архітектури Сергій Царенко. — І цінність їх у тому, що це найстарший й освітній комплекс. Розпочалося з заснування тут єзуїтської місії, згодом школи і колегіуму, тобто вузу тих часів — 1-ї чверті 17 і кінця 18 століття — та до функціонування гімназії. Комплекс пережив багато змін, й, мабуть, закономірно, що в результаті тут знаходяться заклади культури і духовності. В колишній домініканській частині розташований православний храм, єзуїтській — Держархів та музей.

– І все це треба реставрувати з доволі певними високими вимогами силами спеціалізованих організацій. До того ж об’єкт не дуже сприятливий геологічно і протягом декількох століть експлуатувався, — каже Сергій Олександрович.

Кілька років тому проектно-кошторисну документацію з реставрації Мурів замовила і виготовила Вінницька єпархія УПЦ, у користуванні якої знаходиться частина Мурів.

– Як представник релігійної громади прокоментуйте, будь ласка, ситуацію навколо цієї пам’ятки.

– Мури у жахливому стані у 2011 році були передані релігійній громаді Спасо-Преображенського кафедрального собору Вінницької єпархії УПЦ, — каже секретар єпархії о. Владислав Демченко. — Проблема руйнування Мурів виникла не сьогодні. Частково її намагались вирішити ще у 60-х роках минулого століття, коли на замовлення держави була розроблена документація з реставрації пам’ятки. Та, незважаючи на те що Мури вже тоді були у незадовільному стані, нічого зроблено не було.

Читайте также:

Чи встигнуть до 1 вересня завершити ремонти у вінницьких школах

З часом ситуація лише погіршувалася. Пам’ятка продовжувала руйнуватися, на ній з’являлися нові тріщини. На башті виросли дерева, коріння яких й досі «сидить» у стінах. Замість реставрації до муру прибудували гаражі і господарські приміщення, всередині стаєнь влаштували простінки, цим самим спотворюючи автентичну цегляну кладку та порушуючи конструктив будівлі. Потім, якщо не помиляюся, у 80-х роках, коли Мури були в користуванні філармонії, на подвір’ї насипали шар грунту у кілька метрів висотою, який створив додатковий тиск на мур зсередини території. Дах на стайні тримається «на чесному слові».

– А чому передали саме релігійній громаді, а не, наприклад, музею, який знаходиться поруч?

– Справа у тім, що башта і мур є частиною пам’ятки архітектури «Домініканський монастир», яка, у свою чергу, складається з храму та келій, які передали релігійній громаді ще раніше відповідно до рішень обласної і міської влади 1992-1993 років. Думаю, що це цілком логічно, коли не лише частина, а й увесь комплекс споруд перебуває в користуванні однієї організації, яка за нього відповідає. Вінничани пам’ятають, яким був собор до передачі релігійній громаді. Щоправда, у цій ситуації краще казати не про передачу, а повернення, адже держава забрала собор у віруючих у 1961 році. Сьогодні Спасо-Преображенський кафедральний собор є окрасою нашого міста, і релігійній громаді більше ніж будь-кому хочеться, щоб весь комплекс виглядав достойно і був гарною візитівкою Вінниці. Цього разу нам довелося виготовляти два пакети документації і працювати з різними архітекторами.

Читайте также:

На ремонт Київського мосту виділили додаткові гроші

У зв’язку із тим, що перший пакет документації був майже повністю відхилений, релігійній громаді довелося замовити другий. І нарешті на початку 2017 року документи, виготовлені НДІ «Проектреконструкція», пройшли всі погодження і можуть бути використані для проведення робіт.

– Чому питання Мурів гостро постало лише тепер?

– Ми вважаємо, що роботу потрібно робити, а не піаритись навколо неї, тому не писали і не розповідали на широкий загал про те, що було зроблено релігійною громадою. Але хочеться сказати, що більше року після передачі ми не могли вільно увійти на передану нам територію, адже там знаходилися гаражі обласної філармонії, які потрібно було перенести у інше місце. Потім ми прибирали та розчищали територію від чагарників і кущів, вирізали за допомогою міських служб дерева з муру та башти.

Для того щоб щось робити далі, потрібно було провести археологічні дослідження, адже територія історична, і тут можуть бути цікаві знахідки. Тому у 2013 році митрополит Симеон звернувся до керівництва міста з проханням першочергово провести розкопки саме на подвір’ї всередині муру. Наразі дослідження не закінчені. Перед Пасхою владика Симеон знову просив мера про закінчення розкопок. І, сподіваюся, вже найближчим часом спеціаліст з Києва пані Виногродська продовжить розпочаті нею дослідження.

– Скільки витратили на документацію?

– Релігійна громада витратила понад 200 тисяч гривень на другий пакет документації, а якщо рахувати з попередніми документами, то вийде майже 400 тисяч. Уся ж вартість робіт, які будуть проводитися, сягає понад 4 мільйони. Крім цього, громада витрачала кошти й на інші роботи. Зокрема було вивезено величезну кількість грунту, який давив на мур. Понад 60 тонн сміття було вибрано і вивезено безпосередньо з будівлі стайні. Долучилися й архітектори, і добровольці, які нарівні з простими працівниками виносили сміття. Міська влада фінансує археологічні розкопки, а також оплатила геологічні дослідження. Робота триває. Прикро, звичайно, що тендер з виконання протиаварійних робіт переноситься вже вдруге. Не хочеться думати, що тут приховані чиїсь не зовсім чисті інтереси. Має бути один інтерес – врятувати пам’ятку.

Читайте также:

На Вінницю чекає “Зелена хвиля”

– Чи готові забезпечити доступ на територію Мурів туристам?

– Неприємно чути спекуляції на цю тему, особливо від людей, які самі жодного разу не зверталися з проханням впустити їх на територію, але роблять багато різних висновків. Дійсно зараз, коли будівлі знаходяться в аварійному стані, а розкопки являють собою величезні ями глибиною подекуди до 5 метрів, пускати неспеціалістів на об’єкт просто небезпечно. Коли ж роботи на Мурах будуть завершені, питання доступу туди буде врегульоване.

Хочу вкотре звернути увагу усієї громадськості, що проблема Мурів не лише мур, башта і двір за собором. Чомусь ні слова не пишуть про інші дві башти. Одна з них – у віданні краєзнавчого музею. Від неї мур також відходить. А в третій башті взагалі влаштований приватний гараж. А Державний архів, який також вважають частиною комплексу Мурів? Він навіть з фасадного, нещодавно відреставрованого боку, знову руйнується.

І все ж вінничани дуже сподіваються, що до кінця цього року частина Мурів буде відреставрована. Замовником з реставрації Мурів є департамент будівництва та архітектури ОДА, який оголосив відкриті торги на сайті ПРОЗОРО. На жаль, вже проведено кілька тендерів, а підрядника не обрано. В Інтернеті з’явилися версії, що, може, причина не у професійності будівельних організацій, а в іншому, адже йдеться про майже 4 млн грн., виділених з бюджету. А заступник директора обласного департаменту Валентин Прилуцький запевняє, що ніхто не може пройти конкурс, бо дуже прискіпливий відбір, щоб уникнути халтурщини.

Однак запевнив, що підрядник невдовзі буде обраний, а пам‘ятка архітектури відреставрована у максимально автентичному стилі.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"К сожалению, понятия хороший человек и хороший политик далеко не одно и то же."

© Антон Савин

В МВД вспыхнул громкий скандал: на что из карманов украинцев вытянули миллионы

Янукович в Москве попал в больницу, он не двигается

Разграбил банк и сбежал: как российский олигарх Павел Фукс оказался в Украине

Россия издевается, как хочет: эксперт предупредил о вооруженном конфликте в Азовском море

Внезапно ушел из жизни известный соратник Порошенко

Вернивский: Если у нас таких деятелей считают за реформаторов, то мне страшно за мою страну

У Великій Британії визнали російський мультсеріал “Маша і мєдвєдь” кремлівською пропагандою

Курилы: Путин пытается поймать японцев на крючок

В Варшаве отметят пятую годовщину начала Революции Достоинства

Российские власти готовятся открыть “представительство” Крыма в Евросоюзе

У Вінниці “ПОЛІНА” боротимуться із домашнім насиллям

На Вінниччині, намагаючись врізатись у газопровід, загинув чоловік

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман у Вінниці перевіряв медичну реформу в дії

Обережно, новий різновид телефонного шахрайства

В Армении выступили против Томоса для УПЦ

Чем больше специализированных структур, борющихся с коррупцией, тем выше место Украины в рейтингах распространения коррупции

Нападение на Андреевскую церковь – это только начало: Украине напророчили жестокие бои

Кремль должен взять ответственность за сбитый МН17 – ПА НАТО

Банковская революция от НАБУ. Всех работников госбанков за решётку

Россияне поймут, что зря вторглись в Украину – сенатор США