USD28.2033

Навіщо успішні бізнесмени стають чиновниками

Із початку року на державну службу стали приходити топ-менеджери українських представництв міжнародних компаній, співвласники вітчизняних холдингів і навіть олігархи. Їх всього з десяток, але вони з ходу почали реформувати роботу служб і міністерств, Адміністрації Президента, мерій та облдержадміністрацій.

У кожного з них своє завдання, але майже у всіх спільні мета й мотивація − змінити систему державного управління, зробивши її більш ефективною і близькою до реального життя, до бізнесу. Їх відмінність від колег видно неозброєним оком: вони соромляться нових великих кабінетів і приходять на роботу без краваток. Домовитися про інтерв’ю з ними виявилося значно простіше і швидше, ніж з їх попередниками. Лише недавно призначений заступником глави Адміністрації Президента Дмитро Шимків не зміг зустрітися з Forbes, але відповів на запитання письмово.

Дійові особи

Ігор Білоус, 36 років, голова Державної фіскальної служби України з 12 березня 2014 року. До призначення − глава інвестиційно-банківського управління інвесткомпанії «Ренесанс Капітал» в Україні та країнах Центрально-Східної Європи, співдиректор київського регіонального офісу.

Максим Бланк, 40 років, перший заступник генерального директора компанії «Укрзалізниця» з 16 квітня 2014 року. До призначення обіймав посаду директора інвесткомпанії «Аструм Інвестиційний менеджмент».

Денис Бродський, 43 роки, голова Національного агентства України з питань державної служби з 28 квітня по 2 червня 2014 року. До переходу на держслужбу − HR-директор Platinum Bank.

Дмитро Шимків, 38 років, заступник глави Адміністрації Президента України з питань проведення адміністративних, соціальних та економічних реформ із 9 липня 2014 року. До приходу в АП − генеральний директор «Майкрософт Україна».

Про початок шляху

Максим Бланк: На співбесіді у міністра інфраструктури Максима Бурбака ми були разом із Борисом Остапюком, тепер генеральним директором «Укрзалізниці», з яким я досить давно знайомий. Міністр запропонував нам підготувати програму розвитку компанії. Ця програма і лягла в основу нашого призначення. Ми тоді зробили наголос на антикорупційних складових, збалансованості фінансових показників і цілей, а також на реформуванні «Укрзалізниці».

Дмитро Шимків: Борис Ложкін, глава АП, запросив мене на зустріч. Він хотів обговорити питання електронного управління в Адміністрації Президента. Ми почали обговорювати реформи − поговорили і не більше.

Навіщо успішні бізнесмени стають чиновниками
Ігор Білоус: «Не так просто керувати «армією» з 56 000 людей, де, умовно кажучи, кожен другий чи третій − корупціонер»
Олександр Козаченко для Forbes Україна

Але потім мене несподівано запросили на зустріч із президентом. Рішення далося нелегко. Я йшов із корпоративного світу в зовсім інший світ. Була розмова з родиною: це певні фінансові обмеження, менше часу для спілкування з дружиною і дітьми. Бізнес відрізняється від держслужби. У бізнесі ви повинні служити тільки акціонерам і клієнтам, а державна служба − це значить служити своїй країні.

Ігор Білоус: Коли знайомі або колишні клієнти пропонували мені подумати про крісло голови Державної фіскальної служби України, я сприймав це як жарт. Пізніше почалися дзвінки з асоціацій − мене просили порекомендувати когось на цю посаду, потім запропонували написати концепцію. Таких, як я, було близько 10 кандидатів.

Виклик важкий, повірте. І досі страшно, коли відкриваються якісь нові аспекти, виникають сюрпризи. Це все-таки правоохоронні органи, один одного підсиджують, підслуховують, підглядають.

Денис Бродський: Мене на посаду запросив віце-прем’єр Володимир Гройсман. Я так розумію, що хтось із його ділових знайомих просто поділився контактом − ми не були знайомі. Спочатку тільки поговорили про те, що в країні сталося і куди це все може привести, якщо нічого не робити.

Було складно іти з компанії, в якій мені дуже подобалося. Чесно кажучи, якби не ця пропозиція про держслужбу, я б досі там працював. Єдиною мотивацією для мене стало почуття обов’язку.

Про перші розчарування і труднощі

Максим Бланк: Коефіцієнт корисної дії, з яким, як я припускав, можна буде працювати, за фактом виявився набагато нижчим. Дуже складно поміняти навіть один маленький вузол у рамках великої системи. Занурення в це середовище було для мене непростим. Не секрет, що «Укрзалізниця» − практично напіввійськова організація, наприклад, багато речей тут прийнято називати не словами, а шифрами. Мені пояснювали, радили, я читав спеціальну літературу, щоб якнайшвидше вникнути в специфіку організації. Але це були не найбільші труднощі.

Навіщо успішні бізнесмени стають чиновниками
Максим Бланк: «Погрози, які ми отримуємо, стосуються одного і того ж: «припиніть заважати нам заробляти гроші». А ми не припинимо»
Олександр Козаченко для Forbes Україна

Дмитро Шимків: Це дуже смішно, але IT, наприклад, в Адміністрації Президента просто немає! Уявляєте, у мене на комп’ютері навіть не було пароля! А найсмішніше − це величезні пачки офіційних паперів на робочому столі. Замість електронної пошти в АП довгими коридорами ходять кур’єри, які носять папірці. Тут немає функції пошуку, до якої ми так звикли в сучасних компаніях. Замість команди «знайти за базою даних» я повинен викликати архіваріуса. Таке відчуття, що ті, хто це придумав, спочатку вивчили комп’ютер, а потім детально продумали, як замінити всі його функції людьми. (19 серпня вийшло розпорядження голови АП про скасування паперового документообігу в АП. − Forbes.)

Читайте также:

Досить використовувати громадянство держави Україна у своїх політичних ігрищах – нардеп

Денис Бродський: До чого я зовсім не був готовим, то це до абсолютного, тотального, неусвідомленого, беззмістовного робочого часу в державних службовців. Я ніяк не очікував, що зіткнуся з співробітниками, яким абсолютно все одно. У людей немає ніякого розуміння, навіщо вони служать. Друга річ, яка мене вбила, − це ставлення до людей. Я 15 років працював у міжнародних та вітчизняних компаніях, в яких людина щось значить. Ти завжди в співробітниках виховуєш ініціативу, відповідальність, готовність взяти на себе якийсь ризик, вміння ставити собі запитання. А держслужба − це система рабства. Там начальнику не заперечують, там ні з чим не сперечаються, начальник − цар і бог.

Про глобальні проблеми

Максим Бланк: Найголовніші перешкоди полягають у тому, що ми дуже швидко наживаємо собі ворогів. На «Укрзалізниці» годується величезна кількість депутатів і чиновників всіх мастей. Зрозуміло, коли ми почали валити якісь корупційні схеми, то зачіпали чиїсь конкретні фінансові інтереси.

Дмитро Шимків: Я був впевнений, що процес реформування АП я зможу запустити за день-два. Але ось уже кілька тижнів над цим б’ємося.

Ігор Білоус: Є велика проблема системного криміналу − конвертаційних майданчиків, тіньового обігу алкоголю і тютюну. Це не схеми вчорашнього дня, це живе роками. Деякі схеми вплели в себе плеяди чиновників та їхні родини, зробили цих людей багатими. Їх прикриває судова система, прокуратура. Потрібно це зламати, інакше ніякого руху вперед не буде. Запропоновані нами реформи спрямовані саме на те, щоб кардинально змінити ситуацію.

Денис Бродський: Люди з абсолютно динозавровими уявленнями про те, що таке управління, що таке навчання і розвиток. Вони не знають ні-чо-го. І результату нуль.

Про корупцію

Максим Бланк: Корупція все ще зберігається практично у всіх органах: і в центральній владі, і серед правоохоронних, силових структур. Загрози, які ми отримуємо, будуються навколо одного й того ж: «припиніть заважати нам заробляти гроші». А ми не припинимо.

Навіщо успішні бізнесмени стають чиновниками
Денис Бродський: «Держслужба − це система рабства. Там начальнику не заперечують, там ні з чим не сперечаються, начальник − цар і бог»
Олександр Козаченко для Forbes Україна

Читайте также:

Новогодний подарок для Президента

Ігор Білоус: Не так просто керувати «армією» з 56 000 людей, де, умовно кажучи, кожен другий чи третій − корупціонер. Я цього не приховую, бо ми це поміняємо. Крім того, коли я йшов сюди, то думав, що тут набагато менше політики. Деякі ідеї, які ми просуваємо, гальмуються. Наприклад, закон про податковий компроміс ми запропонували ще в березні, але його досі немає, хоча він начебто всім був потрібен. Й ініціатором цього закону був бізнес, який хоче перегорнути цю не найкращу свою сторінку і почати працювати по-новому, не озираючись і не боячись. Але не все можна вирішити в Кабміні, щось приймається законами, а закон − це народні депутати, у яких іноді свої інтереси, які не збігаються з інтересами інших.

Про команду

Максим Бланк: Багатьох співробітників зі старого складу ми залишили.

У першу чергу тих, хто професійно ставився до своєї діяльності. Топ- і мідл-менеджмент самого апарату «Укрзалізниці» змінився на 30-40%. Для багатьох співробітників я досі чужорідний елемент. Але, як і з будь-якою новою командою, ми спочатку шукали спільні цілі, спільну мову. Якщо цілі збігаються − можна рухатися вперед разом.

Дмитро Шимків: Зараз я знаходжу людей, заражених вірусом реформ, на стороні. Збираю команду. Крім тих найкращих, які залишаться зі старої команди. До речі, зараз усі підлеглі виконують моє домашнє завдання: на листочку формату А4 вони повинні написати, як вони бачать своє завдання і яких результатів досягли за два місяці. Всі керівники відділів зобов’язані написати відповіді англійською мовою. Ми йдемо в ЄС, у нас величезна кількість міжнародних зустрічей, не кажучи вже про інформацію − немає часу на переклади, треба все розуміти на ходу.

Ігор Білоус: У нас було вже кілька витків замін, незабаром буде ще один. Я встиг попрацювати на посаді п’ять місяців, і в мене змінився погляд на роботу служби. Зараз запрошуємо кілька нових керівників, зніматимемо товаришів, які тут засиділися. Ми не будемо їх виганяти, але дамо можливість вирости в іншому місці.

Денис Бродський: Я залишався собою, демонструючи людям свої цінності, свої погляди, запрошуючи до дискусії, і таким чином досить швидко у мене з’явилися перші співробітники, на яких я міг покластися. Тут не можна говорити про довіру, це ще не команда, але вже є хтось, хто йде з тобою в одий бік.

Про бізнес-процеси на державній службі

Максим Бланк: У першу чергу «Укрзалізниця» − це господарюючий суб’єкт, тому ефективність бізнесу повинна бути поставлена на чільне місце. І зараз важливою є короткострокова ефективність. Сама система «Укрзалізниці» знаходиться в настільки розбалансованому стані за фінансовими показниками, показниками самої інфраструктури, в частині кадрової політики, що якщо не досягти збалансованості в короткостроковій перспективі, то про будь-яку довгострокову ефективність говорити буде марно.

Читайте также:

“Большое правительство Владимира Путина”

Денис Бродський: Я використав планування, став по-іншому проводити наради. У бізнесі люди знають, чому буде присвячено зустріч, починають до неї готуватися, знають, що буде обговорюватися, а не так, як у відомствах: людина прийшла на нараду, і все − вона працює.

Мені вдалося організувати календар. Я заліз в Інтернет (оскільки технологій в агентстві ніяких немає) і на платформі Outlook в хмарі створив свій календар, розшарив його зі своїм секретарем і помічником, вони самі могли вносити туди зустрічі. Також у мене працював принцип відкритості: будь-який співробітник міг до мене прийти, що для них було дивним.

Про перші досягнення

Максим Бланк: Якщо ми не можемо запропонувати якийсь швидкий, нехай і обхідний, шлях вирішення, ми йдемо неефективним, але все ж правильним шляхом: намагатися змінювати законодавство, переконувати відомство, Кабмін і парламент в тому, що це необхідна зміна. За підтримки міністра нам вдалося все ж зрушити деякі питання з мертвої точки, наприклад, запустити реформу «Укрзалізниці».

Ігор Білоус: Незважаючи на проблеми в країні, на липень 2014 року зібрали на 357 млн гривень більше, ніж за цей самий період минулого року. Крім того, серйозно зайнялися податковими реформами. Одна справа − написати щось у кабінеті, а інша − все це донести, пояснити і домогтися прийняття. Всі наші реформи не приносять результату overnight, вони спрацюють протягом року.

Про те, як ламати систему

Максим Бланк: Суспільство сформувало дуже глибокий запит на системне перетворення країни. І мені здається, що кращого часу для цього немає і не буде. Але у системи, яка будувалася не один рік, є здатність відстоювати власні інтереси. І це те, з чим ми стикаємося в щоденній роботі.

Дмитро Шимків: Систему можна зламати. Але я не згоден із тими, хто пропонує відразу ж звільнити всіх. У нас не Жовтневий переворот, і ми не більшовики. Ми повинні пам’ятати, що є закони, ми повинні розібратися в системі й тільки тоді різати. Хірург, коли лікує пацієнта, точно знає, що різати, щоб вилікувати хворого, а не вбити.

Ігор Білоус: Саму систему зламати нескладно, але проблема в людях. Вони не хочуть придумувати, аналізувати, докопуватися до суті, викинути з ланцюжка якісь процедури. Набагато простіше прийти о 9:00, покарати декількох платників податків і піти о 18:00. Якщо поміняти якусь кількість податківців, нічого не зміниться. Треба взяти тих людей, які готові поміняти систему.

Чому мільярдери йдуть працювати губернаторами або в Адміністрацію Президента? Думаєте, їм грошей мало? Ні, вони хочуть змінити країну, провести реформи, зробити життя кращим. І ці реформи потрібні і президенту, і прем’єру, і людям.

Денис Бродський: Потрібно дивитися на досвід молодих європейських демократій, вони всі через це пройшли. В Угорщині державна служба побудована так, як ніби консультанти, наприклад, із McKinsey, прийшли в компанію і відтворили бізнес-процеси.

Але справа в тому, що в Грузії систему ламали президент і прем’єр, у Сінгапурі − прем’єр, у Польщі − прем’єр і глава держслужби. Повинна бути воля зверху, щоб ця система зламалася. А у нас як призначали своїх, так і призначають. Новий закон, який я готував, мав покласти край цій практиці. Але система швидко розпізнає загрози − тому скористалися першою ж конфліктною ситуацією, щоб мене прибрати. До того ж я не готовий був приносити в жертву свої честь і гідність.

Про кроки для бізнесу

Максим Бланк: Якщо ми зуміємо впровадити конкурентні процедури практично в усіх напрямках розвитку «Укрзалізниці» (в поставках, в обслуговуванні, в перевезеннях), це принесе максимальну користь для бізнесу. Справжній бізнес народжується в конкурентному середовищі. І це найголовніше, що ми як один із найбільших замовників країни можемо внести свій вклад у розвиток повноцінного бізнес-середовища в Україні.

Навіщо успішні бізнесмени стають чиновниками
Дмитро Шимків: «Замість електронної пошти в АП довгими коридорами ходять кур’єри, які носять папірці»
DR

Дмитро Шимків: Я хочу забезпечити безпеку бізнесу в нашій країні. Ми повинні домогтися верховенства права і зробити справедливим суд, ми повинні знищити регуляторку. Виняток: регуляторні функції у держави повинні залишитися для бізнесів, які є природними монополістами. А взагалі бізнес в Україні повинен заробляти більше грошей. Якщо ми цього доб’ємося, буде створено робочі місця, розширяться послуги, ринки.

Правлячим класом у країні повинні бути розумні люди. Є таке поняття − креативний клас. Підприємці, науковці − ті, хто працює головою. Я не думаю, що кухарка може керувати країною. Кухнею − так. А керувати країною повинні вмілі та творчі люди. Я вірю в контракт між державою і бізнесом, де держава зобов’язується забезпечити безпеку бізнесу, а бізнес зобов’язується не красти і платити податки.

Ігор Білоус: По-перше, я регулярно зустрічаюся з представниками бізнесу, слухаю і чую їх. По-друге, я в усі наші законотворчі і реформаторські ідеї вкладаю бажання бізнесу. До мене приходять люди, які платять 2000 гривень зарплати чесно і ще 5000 у конвертах. Вони кажуть, що якщо зміняться умови, вони готові платити «білою». І контрабандисти не від кращого життя це роблять, вони теж приходять і просять допомоги, щоб почати возити товар «білим». Тому що розмитнюють вони дешевше, але потім по ланцюжку доплачують ті ж гроші. Вони втомилися від цього, погано сплять, капіталізації в бізнесі немає, спадковості у бізнесу немає ніякої, і все життя вони на голках. Ми зараз будемо вирішувати ці проблеми, і бізнес почне виходити з тіні.

Про шляхи відходу

Максим Бланк: Великим успіхом буде протриматися до зміни складу Кабміну, тому що війна за те, щоб нас звідси прибрали, почалася буквально ще до призначення. А там подивимося, як оцінять нашу роботу вже нова коаліція, новий уряд. Що буде після «Укрзалізниці» − не знаю. Якщо я сьогодні почну планувати якісь позиції відходу − повернення в бізнес, перехід у політику, − це точно буде відволікати мене від поточної роботи.

Дмитро Шимків: Для мене Україна − величезний стартап. Багато чого з того, що ми робимо, нагадує перші кроки Білла Гейтса в гаражі. Іноді я жартома називаю себе комп’ютерним вірусом. Або вірус змінює систему, або система позбувається його.

Ігор Білоус: Якщо ми цей хрест звалили на себе, то треба його нести. І якщо ми виконаємо задумане, а новий парламент скаже попрацювати ще, ми так і зробимо. Але якщо скажуть «вибачте, у нас тут є свої пріоритети», ми готові піти. Про те, що буде після служби, не думав, але я завжди можу піти в бізнес. Але наразі я хотів би побачити результат своєї роботи. Піднімати податки − для цього багато розуму не треба, а ми робимо системні речі, які поки що мало помітно, їх небагато. Але з часом їх побачать і відчують всі, а найголовніше − вони створять базу в реформуванні податкової системи.

Денис Бродський: Порахуйте, скільки нас прийшло. Одиниці, десятка не набереться на 250 000 чиновників у країні. Це дуже мало − це не хвиля, це крапля. А повинна прийти хвиля, як у Грузії, Польщі та Сінгапурі. Я думаю, що нічого хорошого поки що не буде. Як казав Віктор Цой, «мы рано созревшие фрукты, а значит, нас раньше съедят».

Джерело: Forbes

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"В управлении государством главное – соблюдать все формальности, а на мораль можно и не обращать внимания. "

© Марк Твен

Играют в дерме: убогость детской площадки в Крыму приводит в ужас

Похвала Пресвятой Богородицы 2018: история и традиции праздника

Крымский коллаборант Аксенов в плену “кризисного менеджмента”

Басков обвинил культового рокера в краже, требует устроить «разборки»

Час Земли в Украине: что необходимо знать каждому

Трамп підписав закон про бюджет із $620,700 млн для України

Савченко внезапно «выпустили» из-под стражи: что произошло

Главное за ночь: Сахара в Украине и гибель символа Майдана

Порошенко і бурулька: яким має бути мій президент

Трамп устрашил мир «ядерным» заявлением

Не успели заработать: Борисполь лишит Ryanair самого лучшего

Суд арештував Надію Савченко без права внесення застави

Что-то пошло не так: в штабе АТО взялись за внутреннее расследование

Вера Савченко рассказала, почему арестовали ее сестру

У МОЗ не змогли довести, що Супрун – в.о. міністра. ДОКУМЕНТ

Удерживалось множество людей: украинцам впервые показали тайные подвалы СБУ, жуткие кадры

Стихийный удар из Африки: песчаная буря подобралась к Украине

Російсько-окупаційні війська обстріляли Авдіївку зі 120-мм мінометів, –​​​​​​​ штаб АТО

Отравление Скрипаля: у Меркель появились доказательства причастности России

Ушла из жизни легендарная исполнительница баллады-символа Революции Достоинства