USD28.2033

Не гребують нічим: як у Росії бояться історії та борються проти неї

Не гребують нічим: як у Росії бояться історії та борються проти неї
Сергій Колтирін

Схоже, ФСБ Росії серйозно взялася використовувати боротьбу з педофілами як дієву зброю боротьби проти правозахисників і тих, хто перешкоджає зміні історичної пам’яті народу в бажаному для влади напрямі. Слідом за істориком Юрієм Дмитрієвим, який відкрив російській і світовій громадськості зловісні таємниці карельського урочища Сандармох як місця масових розстрілів, що проводилися НКВС у період Великого терору, та й раніше, заарештований на два місяці друг і соратник Юрія Дмитрієва, 65-річний Сергій Колтирін – директор Медвеж’єгорського музею, колишній шкільний вчитель і заступник голови Карельського республіканського відділення Правозахисного центру “Меморіалу”.

Що характерно, і Дмитрієва, і Колтиріна звинувачують за статтею про педофілію. І якщо у випадку зі Дмитрієвим аргументи звинувачення видається поки що досить хисткими, щодо Колтиріна, судячи з усього, ФСБ провела ґрунтовнішу роботу. Зараз обставини його справи мають такий вигляд. Колтиріна та його друга, 39-річного Євгенія Носова, колишнього моряка із Сєвєроморська, звинувачують у розпусних діях щодо 13-річного підлітка, здійснених у вересні цього року. За частиною 4 ст. 135 КК РФ (здійснення розпусних дій щодо неповнолітнього групою осіб) їм загрожує до 15 років позбавлення волі.

Директор музею, судячи з усього, передчував свій арешт. Наприкінці серпня 2018 року він заявив петербурзькому інтернет-виданню “Фонтанка”, що “боїться долі Дмитрієва”. За деякими даними, Колтирін уже написав зізнання. Із цього приводу прокремлівські ЗМІ здійняли галас, стверджуючи, що нібито якщо не всі, то багато російських правозахисників і керівників “Меморіалу” – педофіли. Газета “Завтра”, наприклад, із неприхованою радістю подала заголовок статті “Неполживый (!?) правозащитник, историк-десталинизатор признался в гомосексуальной педофилии”. Карельське інформагентство “Республика” з посиланням на джерело в правоохоронних органах уточнило, що Колтирін нібито “розбещував 13-річного хлопчика протягом року”, і що зараз жертві вже 14 років. Газета “Взгляд” натякає, що “одним злочинним епізодом справа навряд чи обмежиться” І прямо інкримінує директорові музею, що він як куратор розкопок в урочищі Сандармох, зокрема останніх, які проводило Російське війського-історичне товариство, “категорично відкидав думку реальних істориків про те, що в Сандармосі могли бути поховання радянських військовополонених, убитих фінами” й “наполягав, що в урочищі містяться лише розстрільні ями політичних в’язнів”.

Читайте также:

Россия старается обострить ситуацию в Донбассе – Турчинов

Особливо розчулює тут вираз “реальні історики”. Ну, просто реальні хлопці. А його друга Дмитрієва це видання іменує “самопроголошеним” істориком. Ймовірно, як вважають прокремлівські публіцисти, визнання людини істориком – це як дипломатичне визнання нової держави іншими державами. Тим часом іще Михайло Булгаков казав, що визнання людини письменником залежить не від наявності в неї членського квитка, а лише від якості створених нею текстів. І так само істориком людина стає не тому, що має диплом історика, а лише тому, що проводить значущі історичні дослідження й робить відкриття у сфері історії. А і Дмитрієв, і Колтирін уже не одне десятиліття досліджують урочище Сандармох і зробили там чимало міжнародно визнаних відкриттів. Але колеги та знайомі вважали Колтиріна приреченим уже в лютому 2018 року, коли він на круглому столі в Медв’єжогорську аргументовано висловлювався проти версії про те, що в Сандармосі могли бути поховані вбиті фінами радянські військовополонені.

Читайте также:

Необґрунтована “Конституанта”: в чому полягає її суперечність

Думали, що справа обмежиться зняттям з посади директора, аж ніяк не арештом за дуже неприємною в місцях не настільки віддалених статтею. Колтирін останні тижні на волі був дуже обережним, у серпні 2018 року за наполегливою рекомендацією начальства вперше не відвідав пам’ятні заходи в Сандармосі та просив журналістів, які висвітлювали вересневі розкопки РВІТ, не цитувати його. Пітерська журналістка Олена Типікіна теж пообіцяла Колтирінові не розповідати про те, що побачила під час розкопок у Сандармосі, але після арешту директора визнала за необхідне оприлюднити свою розповідь: “О пів на восьму вечора, коли вони менше всього чекали побачити кого-небудь, коли життя в Сандармосі зупиняється й відвідувачів там немає, коли вони думали, що Колтирін виїхав, ми повернулися. І побачили варварське розграбування могили. Посеред Сандармоху, я з легкістю пізнаю це місце, просто навпроти грузинського меморіалу, була розкрита могила. Вони розгрібали ці ями, набиваючи відра й кишені тим, що вони звідти витягли. Без викладки, без наукової роботи, без ідентифікації шматочків – вони нічого не викладали, нічого не підписували, без фотопротоколу. І коли вони побачили Колтиріна, то змінилися на обличчях. Сергій Іванович тоді попросив мене: “Я дуже прошу вас. Зараз над Сандармохом збираються дуже незрозумілі для мене хмари. Я вас попрошу за кілька місяців це опублікувати, не просто зараз, бо якесь дуже дивне напруження, я дуже боюся за долю Сандармоху”. Він казав: “Щось дуже дивне. Мені кажуть, закрий рота й сиди тихо, щоб тебе чути не було. Тихіше за мишу”. Він отримував такі попередження”.

Читайте также:

Саммит НАТО: Почему Порошенко уже может не волноваться

Політика тюрми: політичні в’язні Росії

Що ж, тепер директорові заткнули рота, заарештувавши за педофільською статтею, доброю для сторони звинувачення тим, що процес буде закритим. Зауважу, що такі справи дуже часто створюють органи безпеки за допомогою провокацій, коли до майбутнього фігуранта справи підсилають неповнолітню коханку чи коханця, які видають себе за повнолітніх, і все, що відбувається, незрідка записується. Характерно, що інкримінований Колтирінові епізод стався у вересні, ймовірно, одразу після закінчення розкопок РВІТ, що ще більше посилює підозри в провокації. Характерно, що з’явлення із зізнанням директор написав тоді, коли в нього був лише призначений адвокат (а такі адвокати зазвичай активно співпрацюють зі слідством). Не виключено, що коли у справу увійде адвокат Віктор Ануфрієв, який погодився захищати Колтиріна й незабаром має приїхати до Медв’єжогорська, у справі стануться якісь зміни. Але в кожнім разі показово, що в боротьбі з чесними істориками ФСБ використовує ті самі прийоми, що й у боротьбі з позасистемною політичною опозицією, не гребуючи нічим. Це свідчить про те, що нинішня російська влада історичну правду, чи то щодо Другої світової війни, чи то щодо репресій 1930-х років, вважає настільки ж небезпечною для себе, як і політичну боротьбу за демократичні свободи.

Але навіть якщо станеться найгірше, й виявиться, що Дмитрієв і Колтирін дійсно винні в педофілії (хоча тут великою є ймовірність, що процес доведеться фальсифікувати), це зовсім не означатиме, що в Сандармосі не проводили масових розстрілів невинних кати НКВС і що там поховані жертви міфічних розстрілів радянських військовополонених.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Власть чаще переходит из рук в руки, чем от головы к голове."

В ДТП погибла Марина Поплавская: чем прославилась звезда Дизель-шоу

Постановление о санкциях против 112 и NewsOne вступило в силу

Запад определился со своим фаворитом в будущей президентской и парламентской гонке, – Волох

Фейк: от имени посла Чалого губернаторам США рассылают запросы

Погода на 20 октября: холод продвигается все восточнее

Будапешт удвоил помощь венграм Закарпатья

Погода на 20-21 октября: готовьтесь к холодному уикенду

США поддерживают право украинцев молиться, как они хотят – Помпео

Из-за существующих в украинском законодательстве пробелов у каждого может быть неограниченное количество гражданств

Бэби-боксы: родителям рассказали всю правду о новинке для детей

Волкер о вступлении Украины в НАТО: Россия думает, что решает

Как остановить Кремль: уроки холодной войны для войны гибридной

СНБО о заявлении нелегитимной Госдумы: Очередные вопли трусливых

Российские “чиновники” бегут из “правительства” оккупированного Севастополя

В строю после ремонта: ГПСУ показала корабль “Донбасс” – фото

За чотири роки Україна зробила дуже добру роботу, але її недостатньо – нардепка

Квартиру за долги: самый большой ужас украинцев стал реальностью

Есть связь между главой ФФУ Павелко и арабским офшором – Схемы

Курс доллара на 20 октября: американская валюта пошла в наступление

Население Украины сократилось до 42,2 млн – Госстат