USD28.2033

Не можемо просто так відмовитися від Мінських угод, це тактика, а не капітуляція – політолог

Не можемо просто так відмовитися від Мінських угод, це тактика, а не капітуляція – політолог

Закон “Про особливості місцевого самоврядування в деяких районах Донецької та Луганської областей”, ухвалений 2014 року, встановлював особливий порядок на перехідний період терміном на три роки, пише у своєму блозі на “Новому часі” політолог Володимир Фесенко. Цей закон був прийнятий, набув чинності, але фактично не став діяти, оскільки був заморожений через те, що російські окупанти й колаборанти провели власні вибори 1 листопада 2014 року всупереч Мінським угодам. У результаті виник ефект “зависання”: закон начебто був, але реально не працював.

У кожнім разі, 18 жовтня закінчується цей перехідний період, і постало питання: а що далі? Росія, скориставшись ситуацією, стала чинити активний вплив на всіх учасників переговорів. Мовляв, якщо не буде продовжено дію цього закону, то буде зруйнована вся конструкція Мінських угод, і “Мінськ” перестане діяти. Ця була головна політико-правова колізія, яку потрібно було вирішити. Тому першочерговим завданням нового законопроекту про умови мирного врегулювання на Донбасі передбачалося вирішити законодавчу проблему участі України в реалізації Мінських угод.

Росія вимагала, щоб цей закон був безстроковим. Але це означало піти на значні поступки. Тому політики вирішили вчинити акуратно і зберегти простір для маневру: продовжити дію закону на рік. У новому законопроекті присутні тези про російську агресію, про тимчасово окуповані території. І в цілому документ доцільний, він не дасть швидкого ефекту, але вирішує ряд проблем і закладає правовий фундамент того, яким чином може бути відновлений суверенітет на Донбасі.

Останньої миті із законопроекту про реінтеграцію Донбасу, винесеного на голосування Верховної Ради, вилучили пункт про Мінські угоди. Думаю, це пов'язано з тим, що тема Мінських угод і самі угоди викликають опір частини політичних сил у парламенті. І не тільки в парламенті. Це один із внутрішніх суспільно-політичних конфліктів, причому – найгостріших. Роздратування й конфліктне неприйняття, навіть в учасників коаліції, викликає норма “про особливий статус” Донбасу. Це й зумовило ті конфлікти, які ми бачили останніми днями навколо законопроекту. Думаю, що ця проблема залишиться на порядку денному в осяжному майбутньому.

Читайте также:

Украинцы неожиданно могут стать чехами: с кем и когда это произойдет

У всякому разі, так чи інакше, нам доведеться брати участь у переговорних процесах щодо Донбасу. Тему виконання Мінських угод, за всієї їхньої обмеженості, неоднозначності й неповноцінності, порушуватимуть. І тепер, після того, як пункт про Мінські угоди було вилучено, я навіть не уявляю, як буде врегульована ця ситуація з нашими партнерами в переговорному процесі. Я би почекав закінчення цієї історії. Але спокійного вирішення цього питання я не бачу.

На жаль, багато українських політиків не розуміють, що ми не можемо просто так відмовитися від Мінських угод. Чисто тактично нам слід продовжувати цю гру – політичну й дипломатичну.

Читайте также:

Журналистов «выселят» из парламента: как депутаты избавятся от неудобных допросов

Перш за все, тому що до Мінських угод прив'язані антиросійські санкції. По-друге, через “Мінськ” ми можемо чинити тиск на Росію з метою припинення воєнних дій. І потенційно, за появи сприятливих умов, це дасть нам змогу повернути окуповані території в політичне поле України. Можливо, цього не станеться або станеться дуже нескоро, але теоретично – така можливість існує.

У цьому “особливомуй статусі” для Донбасу деякі бачать якусь пастку, яка може спрацювати вже зараз. Але хочу нагадати, що ще 2015 року до закону про особливості місцевого самоврядування в Донецькій і Луганській областях були прийняті поправки, які дуже жорстко формулювали наші умови зі проведення виборів у конфліктному регіоні. Ці умови – неприйнятні ні для Росії, ні для російських окупантів і колаборантів. Це наш “запобіжник”. Тому не бачу ніяких проблем, щоб підтримати продовження попереднього закону.

Втім, деяким політичним силам технологічно вигідно спрощення ситуації. Для виборців не треба грати в складні конструкції, достатньо зіграти на контрасті чорного й білого. Мовляв, Мінські угоди – це погано, а потрібно звільняти Донбас. Але як ви збираєтеся це робити? Коли і яким чином? Чіткої відповіді на ці запитання немає.

Більш того, в деяких політичних сил, наприклад, “Самопомочі”, іноді неявно, а іноді й досить чітко трапляється небезпечна риторика. Йдеться фактично про відмову від окупованих територій. Так, якщо і виникне тема реінтеграції Донбасу, це буде складний і дуже болючий для України процес, який створить проблеми й довгий час “відгукуватиметься” для внутрішньої та зовнішньої політики України. Але, на мій погляд, не можна відмовлятися від того, що ми тимчасово втратили. В іншому разі ми втратимо й інші території. Росія відразу ж закидає аргумент: якщо вам не потрібен Донбас, то навіщо вам Крим? Це збиткова й дуже небезпечна позиція.

У цьому плані я б сказав, що “Мінськ” – це тактика, а не капітуляція. Це варіант, що дозволяє нам зберегти політико-дипломатичний тиск на Росію, і при цьому не втратити шанс на мирну реінтеграцію Донбасу за сприятливих умов.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"У нас начинается тяжелый период жизни: парламентские, затем еще страшнее - президентские выборы"

© А.Лукашенко

Фейк: от имени посла Чалого губернаторам США рассылают запросы

Погода на 20 октября: холод продвигается все восточнее

Будапешт удвоил помощь венграм Закарпатья

Погода на 20-21 октября: готовьтесь к холодному уикенду

США поддерживают право украинцев молиться, как они хотят – Помпео

Из-за существующих в украинском законодательстве пробелов у каждого может быть неограниченное количество гражданств

Бэби-боксы: родителям рассказали всю правду о новинке для детей

Волкер о вступлении Украины в НАТО: Россия думает, что решает

Как остановить Кремль: уроки холодной войны для войны гибридной

СНБО о заявлении нелегитимной Госдумы: Очередные вопли трусливых

Российские “чиновники” бегут из “правительства” оккупированного Севастополя

В строю после ремонта: ГПСУ показала корабль “Донбасс” – фото

За чотири роки Україна зробила дуже добру роботу, але її недостатньо – нардепка

Квартиру за долги: самый большой ужас украинцев стал реальностью

Есть связь между главой ФФУ Павелко и арабским офшором – Схемы

Курс доллара на 20 октября: американская валюта пошла в наступление

Население Украины сократилось до 42,2 млн – Госстат

Красноречивое свидетельство деградации РПЦ и ее филилала УПЦ МП

Субсидии по-новому: Кабмин снова изменил правила, что нужно знать простым украинцам

УПЦ КП: Лавры неизбежно будут переданы Украинской церкви