USD28.2033

Не можемо просто так відмовитися від Мінських угод, це тактика, а не капітуляція – політолог

Не можемо просто так відмовитися від Мінських угод, це тактика, а не капітуляція – політолог

Закон “Про особливості місцевого самоврядування в деяких районах Донецької та Луганської областей”, ухвалений 2014 року, встановлював особливий порядок на перехідний період терміном на три роки, пише у своєму блозі на “Новому часі” політолог Володимир Фесенко. Цей закон був прийнятий, набув чинності, але фактично не став діяти, оскільки був заморожений через те, що російські окупанти й колаборанти провели власні вибори 1 листопада 2014 року всупереч Мінським угодам. У результаті виник ефект “зависання”: закон начебто був, але реально не працював.

У кожнім разі, 18 жовтня закінчується цей перехідний період, і постало питання: а що далі? Росія, скориставшись ситуацією, стала чинити активний вплив на всіх учасників переговорів. Мовляв, якщо не буде продовжено дію цього закону, то буде зруйнована вся конструкція Мінських угод, і “Мінськ” перестане діяти. Ця була головна політико-правова колізія, яку потрібно було вирішити. Тому першочерговим завданням нового законопроекту про умови мирного врегулювання на Донбасі передбачалося вирішити законодавчу проблему участі України в реалізації Мінських угод.

Росія вимагала, щоб цей закон був безстроковим. Але це означало піти на значні поступки. Тому політики вирішили вчинити акуратно і зберегти простір для маневру: продовжити дію закону на рік. У новому законопроекті присутні тези про російську агресію, про тимчасово окуповані території. І в цілому документ доцільний, він не дасть швидкого ефекту, але вирішує ряд проблем і закладає правовий фундамент того, яким чином може бути відновлений суверенітет на Донбасі.

Останньої миті із законопроекту про реінтеграцію Донбасу, винесеного на голосування Верховної Ради, вилучили пункт про Мінські угоди. Думаю, це пов'язано з тим, що тема Мінських угод і самі угоди викликають опір частини політичних сил у парламенті. І не тільки в парламенті. Це один із внутрішніх суспільно-політичних конфліктів, причому – найгостріших. Роздратування й конфліктне неприйняття, навіть в учасників коаліції, викликає норма “про особливий статус” Донбасу. Це й зумовило ті конфлікти, які ми бачили останніми днями навколо законопроекту. Думаю, що ця проблема залишиться на порядку денному в осяжному майбутньому.

Читайте также:

“У Вас рука відклеїлася”. Про Порошенка та фотошоп. ФОТО

У всякому разі, так чи інакше, нам доведеться брати участь у переговорних процесах щодо Донбасу. Тему виконання Мінських угод, за всієї їхньої обмеженості, неоднозначності й неповноцінності, порушуватимуть. І тепер, після того, як пункт про Мінські угоди було вилучено, я навіть не уявляю, як буде врегульована ця ситуація з нашими партнерами в переговорному процесі. Я би почекав закінчення цієї історії. Але спокійного вирішення цього питання я не бачу.

На жаль, багато українських політиків не розуміють, що ми не можемо просто так відмовитися від Мінських угод. Чисто тактично нам слід продовжувати цю гру – політичну й дипломатичну.

Читайте также:

Дело Авакова: рюкзаки шили за 100 грн, а продавали по 2800

Перш за все, тому що до Мінських угод прив'язані антиросійські санкції. По-друге, через “Мінськ” ми можемо чинити тиск на Росію з метою припинення воєнних дій. І потенційно, за появи сприятливих умов, це дасть нам змогу повернути окуповані території в політичне поле України. Можливо, цього не станеться або станеться дуже нескоро, але теоретично – така можливість існує.

У цьому “особливомуй статусі” для Донбасу деякі бачать якусь пастку, яка може спрацювати вже зараз. Але хочу нагадати, що ще 2015 року до закону про особливості місцевого самоврядування в Донецькій і Луганській областях були прийняті поправки, які дуже жорстко формулювали наші умови зі проведення виборів у конфліктному регіоні. Ці умови – неприйнятні ні для Росії, ні для російських окупантів і колаборантів. Це наш “запобіжник”. Тому не бачу ніяких проблем, щоб підтримати продовження попереднього закону.

Втім, деяким політичним силам технологічно вигідно спрощення ситуації. Для виборців не треба грати в складні конструкції, достатньо зіграти на контрасті чорного й білого. Мовляв, Мінські угоди – це погано, а потрібно звільняти Донбас. Але як ви збираєтеся це робити? Коли і яким чином? Чіткої відповіді на ці запитання немає.

Більш того, в деяких політичних сил, наприклад, “Самопомочі”, іноді неявно, а іноді й досить чітко трапляється небезпечна риторика. Йдеться фактично про відмову від окупованих територій. Так, якщо і виникне тема реінтеграції Донбасу, це буде складний і дуже болючий для України процес, який створить проблеми й довгий час “відгукуватиметься” для внутрішньої та зовнішньої політики України. Але, на мій погляд, не можна відмовлятися від того, що ми тимчасово втратили. В іншому разі ми втратимо й інші території. Росія відразу ж закидає аргумент: якщо вам не потрібен Донбас, то навіщо вам Крим? Це збиткова й дуже небезпечна позиція.

У цьому плані я б сказав, що “Мінськ” – це тактика, а не капітуляція. Це варіант, що дозволяє нам зберегти політико-дипломатичний тиск на Росію, і при цьому не втратити шанс на мирну реінтеграцію Донбасу за сприятливих умов.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Если вы смотрите телевизор - вы, должно быть, заметили, что хорошие парни побеждают плохих всегда, кроме девятичасовых новостей."

Генштаб засекретил важную информацию об оружии

Не только Донбасс: о чем еще говорили Порошенко и Волкер

Российские войска могут завоевать Путину новые украинские города: и это не Донбасс

Байден порадовался за выдачу Украине летального оружия, но напомнил о проблеме

Только рады: сеть взорвалась из-за “президентского” известия о Вакарчуке

Как жил скандальный министр Януковича в центре Киева, фото квартиры

Объявление войны: Россия поразила резким заявлением в Давосе

Хорошие новости: в АТО сложилась уникальная ситуация

Расстрел в школе: число жертв возросло вдвое, появилось фото убийцы

Суд над Януковичем: прокуратура допросит свидетелей из Рады

Разговор Порошенко и Столтенберга: стали известны детали важных переговоров

В Днепре на мусорке обнаружили изувеченное тело дворника: подробности

Россию признали агрессором: в ПАСЕ Украина одержала победу

Нам бы так: китайцы за ночь построили железнодорожную развязку

«Украинцы съедают друг друга»: известный художник раскритиковал «страну-помойку»

Безвиз с ЕС: в какие страны украинцы ездят чаще всего

«Должны умереть с голоду»: раскрыта правда об украинских безработных

ВНО-2018: абитуриентов лишили непопулярного предмета

Дивовижна флора і фауна Антарктиди: український полярник вражає відкриттями

Комментарии излишни: как украинцы засоряют Киев «опасными отходами»