USD28.2033

“Не хочу помирати, але не в силах жити далі”. Що таке сучасна депресія

"Не хочу помирати, але не в силах жити далі". Що таке сучасна депресія

Депресія – одне з найнезрозуміліших і найрозмитіших понять сучасної цивілізації. З одного боку, люди кажуть, що страждають на депресію, коли в них поганий настрій або коли вони не бачать виходу з якоїсь життєвої ситуації. З іншого – ми, лікарі, побоюємось цього терміну, оскільки для нас депресія – це руйнівне захворювання.

Депресія – це не спосіб описати свій сьогоднішній настрій, це хвороба. Сум – це нормально, депресія – це небезпечно.

Депресія поширена в усьому світі: на неї страждає понад 300 мільйонів людей. І ці дані стосуються лише цивілізованих країн, де правильно працює діагностика хвороб і ведеться реальна статистика захворювань.

Найточніше боротьбу з депресією мені описав мій же пацієнт: “Я не хочу помирати, але я не в силах жити далі”.

Епідемія світового масштабу

Чимало фахівців вже розцінюють депресію як епідемію світового масштабу. Якщо аналізувати чотири останні покоління людства, то з кожним наступним кількість тих, хто страждає на депресію, зростає на 25%.

Депресія розвивається внаслідок взаємодії соціальних, психологічних і біологічних факторів. Ці фактори змінюються і доповнюються разом із розвитком людини і середовища, в якому вона існує. До того ж, сьогодні на все це накладаються ще й екологічні, технологічні та інформаційні фактори.

Дослідники в галузях антропології та кроскультурної психіатрії висунули теорію про те, що людство просто не встигло еволюційно розвинутися слідом за технологічними змінами, і, як наслідок, наш організм постійно перебуває у стані стресу. І депресія є відповіддю нашого “старого” мозку на “нове” життя.

В одному з унікальних випадків у моїй практиці пацієнт звернувся до мене з проханням: “Поверніть мені мою депресію”. Я дуже пишалася тим, що змогла його вилікувати: у своїй депресії він ховався і відпочивав від світу.

Гостра реакція психіки на стрес є токсичною для організму. Гормональний фон приходить у стан дисбалансу, що збільшує кількість захворювань, які раніше зустрічалися набагато рідше.

Цивілізація породила нові та модифікувала старі захворювання. Діабет, атеросклероз, астма, алергії, ожиріння, онкологія останніми роками стали діагностувати частіше. А депресія – супроводжуватися тривожними розладами.

Ми не пристосовані до силових тренувань у закритих приміщеннях, фастфуду, поганого сну, соціальної ізоляції. Останні дослідження також наочно демонструють, що заміна реального спілкування на спілкування у соцмережах і безперервний доступ до інформації значно підвищує ризик виникнення депресії.

Читайте также:

Платные камеры в СИЗО уже принесли почти 380 тысяч гривень – Минюст

Мені не хотілося б писати депресивну статтю про депресію. За вікном – час прогресу і наукових відкриттів, коли не потрібно трепанувати череп, щоб зрозуміти, що в людини у голові. Депресію вже можна розгледіти на сучасних цифрових знімках. Вони порівнюють кровотік, споживання кисню і метаболізм глюкози в нормальному стані мозку і під час депресії.

З депресією можна впоратись. Для цього потрібно знати основні симптоми і розуміти, коли і до кого варто звернутися по допомогу.

У традиційній медицині терміном “депресія” називають хворобливий стан зниженого фонового настрою, який проявляється типовими симптомами емоційного характеру. На жаль, у сучасному житті все складніше.

Депресія – найбільш людська хвороба з усіх, відомих науці. Її симптоми еволюціонували разом зі зміною життя людини.

Читайте также:

Ремдесивир уже закупили и везут в Украину – Ляшко

Емоційно-когнитивні симптоми

 • Негативний образ себе і навколишнього світу
 • Негативне бачення майбутнього
 • Автоматичні негативні думки
 • Зниження настрою, плаксивість
 • Відчуття провини перед іншими
 • Підвищена тривожність
 • Знижена концентрація уваги
 • Втрата інтересу до життя, улюблених занять, близьких
 • Соціальна ізоляція

Фізіологічні симптоми

 • Порушення сну, безсоння або підвищена сонливість
 • Відчуття втоми
 • Різкі коливання ваги
 • Зниження або зростання апетиту
 • Порушення сексуальної функції
 • Проблеми з кишківником

Тілесні симптоми

 • Біль у м'язах
 • Головний біль
 • Напруженість у м'язах, судоми
 • Відчуття важкості у грудях, проблеми з серцем і судинами
 • Біль у попереку

Залежно від кількості симптомів і тривалості таких епізодів депресивний розлад можна кваліфікувати як легкий, середній і важкий.

Коли симптоми є одиничними, проявляються рідко і упродовж нетривалого періоду часу, то з цим ще можна боротися шляхом зміни способу життя і соціального середовища.

Заняття спортом, свіже повітря, збільшення в раціоні омега-3 жирних кислот, профілактика запалень, сонце і здоровий сон успішно запобігають подальшому розвитку депресії.

Читайте также:

На Covid-19 захворіла ще один депутат від “Слуги народу”

Також позитивний вплив забезпечують позитивні соціальні зв'язки, групи підтримки, розмови з другом-психоаналітиком, медитація, творча діяльність, благодійність.

Слова “Візьми себе в руки”, кошенята в інтернеті, статуси з цитатами Пауло Коельо та вірші Пушкіна про осінь на цьому -–легкому – етапі вже не працюють.

Якщо ж у вас проявляється хоча б по одному або більше симптомів з кожної групи, і вони тривають понад два тижні, то час звертатися до лікарів.

Так, так. Йти до психіатра, щоб через сором'язливість і упередження не довести депресію до клінічної і хронічної форми.

Звісно, можна звернутися до аналітика або “коуча” чого-небудь. Але тоді з тим самим успіхом можна звертатися за лікуванням діабету до директора цукрового заводу, або йти в церкву, щоб знизити рівень холестерину.

Народні методи алкогольної терапії – навіть, коли йдеться про легку і середню депресію – теж не працюють. За своїми хімічними характеристиками алкоголь є антидепресантом. Але його споживання дає лише короткостроковий результат (кілька годин), має величезну кількість побічних ефектів і викликає звикання.

Ефективність канабісу при депресії поки що науково не підтверджена і не доведена на практиці, хоча такі дослідження проводяться.

Дуже важливо не доводити справи до важкої форми депресії, коли людину вже пізно аналізувати і лікувати – її вже потрібно рятувати. У нашій країні люди часто звертаються по допомогу вже на тій стадії розвитку хвороби, коли первинні методи лікування вже не спрацюють.

Головна проблема з депресією полягає в тому, що це унікальна хвороба. Хворіють одночасно і душа, і тіло. Навіть серед фахівців мало хто бачить повну картину захворювання.

Симптоми депресії були розібрані на частини, розподілені між різними спеціалізаціями і лікують їх різні фахівці. Сексуальну дисфункцію – сексопатологи, головний біль – неврологи тощо. Як правило, такий підхід є правильним, але не у випадку з депресією.

Після розбирання симптомів залишається поганий настрій, з яким намагаються боротися психологи і терапевти з аналітичним підходом.

У випадку легкої депресії вони можуть порадити змінити спосіб життя і проводити якісний моніторинг- іноді це може дозволити покращити стан пацієнта. Але коли йдеться про клінічну депресією у середній і важкій формі, такі фахівці вже не допоможуть, оскільки вони рідко мають знання у сфері анатомії, фізіології, біохімії, медицині і не можуть взаємодіяти з лікарями інших спеціальностей. Тому лікування депресії має призначати і супроводжувати психіатр.

Читайте також: Страх перемен – как перестать бояться нового

Зазвичай терапія пацієнта з депресією – це психотерапія у поєднанні з медикаментозною терапією. Правильний вибір засобів лікування в кожному окремому випадку потребує оцінки чималої кількості особливостей стану пацієнта.

Психосоціальна терапія ефективна і може бути терапією першої лінії у випадку легкої депресії або підтримувальною терапією при більш важких формах депресії. Добре підготовлені психотерапевти, соцпрацівники, психологи можуть принести багато користі.

Виникненню депресії можна запобігти, її можна зупинити і вилікувати. Але з сучасною депресією необхідно боротися сучасними методами, які вже не можуть обмежуватися виписуванням рецептів і психотерапією за шаблонами минулого століття.

У цій боротьбі можна перемогти лише завдяки співпраці між освіченим пацієнтом, професійними лікарем і спеціалістами у сфері психічного здоров'я.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

  Чтобы оставить комментарий необходимо

  "У людей (народов) не имеющих недостатков очень мало достоинств.
  "

  © Авраам Линкольн

  Регистрация

  (Максимальный размер файла 0,5Mb)

  Восстановление паролю

  Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

  У Вінниці правоохоронці викрили групу шахраїв, які через call-центри викрадали гроші довірливих громадян

  Экс-футболист “Ман Сити” совершил самоубийство

  У Вінниці в “Центрі матері та дитини” відкрили сучасне відділення реабілітації передчасно народжених немовлят

  Скільки ще Лозінських треба переобрати українцям? – Ігор Луценко

  Кинофестиваль «Kharkiv MeetDocs» начался в онлайн-формате

  Китай запустил еще два «мониторинговых» спутника

  Тарифами Киевстар для людей старшего возраста воспользовались более 130 тысяч абонентов

  Синоптик: Прийшов час провітрювати найтепліші ковдри і пледи

  У Вінниці продовжують ремонтувати дороги та тротуари

  Tesla за два года инвестирует в производство электрокаров до $12 миллиардов

  Изменения во вступительной кампании 2021 года по сравнению с 2020-м

  Мужчина умер прямо на участке, еще 50 человек пришлось госпитализировать в день выборов — Виктор Ляшко

  Одновременно и пациент, и врач. В северодонецкой больнице работают медики с COVID-19

  Одновременно и пациент, и врач. В северодонецкой больнице работают медики с COVID-19

  Впродовж минулої доби на території Вінницької області зареєстрували 105 випадків COVID-19

  Фурса: В сериале “Слуга народа” Голобородько послал МВФ. В реальной жизни все делается трусливо чужими руками

  Замість Зеленського буде нова популістська альтернатива від олігархів – Портников

  Туроператор сообщил детали нападения акулы на украинцев в Египте

  Доба в ООС: окупанти тричі відкривали вогонь на Донбасі, втрат немає

  Опрос Зеленского частично создал политическое преимущество для Слуги народа – БДИПЧ ОБСЕ