USD28.2033

“Несе Галя воду”. Але чи можна її пити?

Дорогою захотілося водички – і на шляху «виросла» колонка? Пити… чи не пити? Підземна вода на 30-70% не відповідає санітарним вимогам. Як не натрапити

В місті нараховується більше 600 криниць громадського користування, близько 5000 приватних криниць та 72 вуличних водорозбірних колонок.

Проте, що перед вами з’явилося на шляху – криниця громадського користування, приватна криниця чи колонка з хлором від Водоканалу – може підказати майже одна інтуїція. Найголовнішого очами не побачиш: зовнішній вигляд споруди та система забору води не говорить про те, «на чому» стоїть джерело пиття та як перевіряється.

Чи безпечна вода з колонок?

Найлегше ідентифікувати колонки Водоканалу – щоб набрати з них воду, треба нажати на клапан – вода під тиском потече сама. Водоканал з 2008 року ліквідовує свої колонки: з 160 колонок зараз залишилося 72. На підприємстві пояснюють – люди постійно зловживають бекоштовною водою, навіть машини миють.

Проте, для лабораторії Водоканалу ці вуличні водорозбірні колонки – постійна можливість «заглянути» у воду та  оцінити її якість після транспортування.

За словами Аліни Кравчук, начальника лабораторії КП «Вінницяоблводоканал», відхилення по бак-аналізах з колонок – в межах 2 відсотків. У Водоканалі кажуть, – це проблеми з конкретними колонками через їх неправильну експлуатацію: потрапляння в кран сторонніх предметів, контакт крану та брудного посуду. Якщо показники не в нормі – проводяться місцеві очищувальні роботи.

Додають, що за всю історію Водоканалу не було таких випадків, щоб бак-аналіз масово був би не в нормі в різних точках міста. В такому разі, на станції була б збільшена доза хлору та скорегована кількість та пропорція коагулянтів.

Але, якщо є можливість дати хлору менше, то дають: через взаємодію хлору та органічних речовин, що є в Південному Бузі як в поверхневому джерелі, утворюються побічні продукти хлорування, а вони шкідливі для здоров’я. Взимку є можливість давати хлор на найнижчій межі, – річка холодна, тож умови для розвитку шкідливих мікроорганізмів несприятливі.

Читайте также:

На хуторі Шевченка оновили бібіліотеку

Факт: вода у криницях брудна

Підземну воду в криницях хлорують також. За інформацією Департаменту комунального господарства та благоустрою, з 641 криниці громадського користування в місті зараз очищено та продезінфіковано лише 12. Проте, це навіть не гарантує безпеку води. Ризик зараження «здорової» криниці, якщо та сусідує з небезпечною – 50/50: рухомі грунтові води можуть змінювати свій склад 2-3 рази на рік.

Читайте также:

Вінницьким дев’ятикласникам допомагають визначитись з майбутнім фахом

Зверху – дощова вода, хоч і проходить певну фільтрацію через грунт, все-таки може перенести забруднення з вулиці. Знизу – близькість каналізаційних стоків та зміщення кілець криниці призводять до того, що у воді знаходять нечистоти.

– Там знаходять ще кишкову паличку –  у воді є постійний підтік фекалій, – каже Олена Юнусова, завідувач бактеріологічного відділення обласної СЕС. – Тому є ризик, що у воді можуть з’явитися патогенні ентеробактерії, що загрожує хворобами – від дизентерії до сальмонельозу. Насправді же, кишкова паличка, що живе в кишківнику людини, є всюди і сама по собі захворювання не викликає. Воду можна прокип’ятити, треба використовувати фільтри.

Проте, «доля» чотирьох криниць у місті вже начебто вирішена. За інформацією Вінницького міського управління Держсанепідемслужби у Вінницькій області, після декількох очисток та дезінфекції цих криниць, вода все ж не відповідала нормі по мікробіологічним показникам. Тому там збираються встановити таблички «Вода до пиття не придатна».

Читайте также:

У Вінниці показали кіно, що знімали 85 років тому на Єрусалимці

Кринична вода постійно не відповідає санітарним вимогам в межах 30-70% проб. За інформацією Вінницького міського управління Держсанепідемслужби у Вінницькій області, в минулому році з 630 громадських криниць було відібрано 358 проб води, з яких 43% не відповідали нормі по мікробіологічним показникам та 76% – по хімічним. В цьому році половина результатів досліджень води з криниць не відповідали вимогам санітарних правил по мікробіологічним показникам, по хімічним – 98%.

Тисячі приватних криниць

Перевіряти ж власні криниці, чи ні – держава фактично залишила це право на розсуд господарів. Приватних криниць у місті – близько 5000 тисяч. Проте, досі безкоштовно перевіряють криниці лише тих сімей, в яких є діти віком до трьох років. Цього року так перевірили 61 криницю. Чистити та дезінфікувати джерело води доведеться вже за власний рахунок.

За результатами досліджень, в криницях приватного сектора велика кількість нітратів та підвищений рівень жорсткості води. Через накопичення нітратів в людини виникає нітратна анемія; а пісок та камінці відкладаються через високий вміст кальцію та магнію. Саме ці речовини – основні для перевірки, якщо робити аналіз води самостійно.

Для свердловин додають ще залізо та марганець. В лабораторії підказують, які показники краще долучити, – в залежності від конкретної криниці. Якщо вона розташована біля вигрібних ям, до аналізу додають азото-амонійний показник. Коли ж вода  спочатку витягується прозора, а через 15 хвилин вона починає мутніти та жовтіти – треба перевірити на залізо. Хімічний аналіз може підказати, чи треба турбуватися за мікробіологію. Коштує це приблизно 105 грн. Ціни формуються на базі тих методик, якими володіє лабораторний центр.

Корисні телефони

Щоб замовити перевірку криниці звертайтесь в СЕС: 56-22-78

Якщо хочете дізнатися, що належить колонка до мережі Водоканалу – телефонуйте 61-89-87, 53-72-18 – там знають всі адреси своїх колонок та якість води.

Аліна Воркуєва

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"В управлении государством главное – соблюдать все формальности, а на мораль можно и не обращать внимания. "

© Марк Твен

Майже наполовину: які продукти подорожчають в Україні напередодні Великодня

Появились первые жертвы снежного кошмара в Украине

Зачистка “старых” клептократов

Тайна между строк: в старинной книге обнаружили уникальный артефакт

Главное за ночь: повышение пенсий и конец АТО

Точка невозврата для России

Головы полетели: мэр города и его “помощник” сядут в тюрьму за взяточничество

Погода на 17 марта: какие города на выходные завалит снегом

Наче в “Газпромі” вакансія звільнилася: що понаговорював уже екс-міністр зовнішніх справ Німеччини

Убийство бизнесмена Глушкова в Лондоне: полиция рассказала о связи со Скрипалем

Мало платите: власть забьет последний гвоздь в тарифный гроб украинцев

Чому примітивний лозунг “спалити владу” знайде 99 % підтримки у суспільстві

Міністр закордонних справ Великої Британії прямо звинуватив Путіна – Яременко

Паспортные разборки: суд “спрятал” Порошенко от Саакашвили

Отключение газа и электроэнергии за долги: украинцам подготовили новые правила

Британці гавкають, але не кусають

Украинская коррупция “захватывает” мир: названы топ-5 стран

Мир после Солсбери: новый враг РФ, парализованная ООН и актуальное НАТО

Аtlantic Сouncil: Извините Путин, но Крым еще не ваш

Ждать осталось недолго: синоптики назвали дату прихода долгожданного тепла в Украину