USD28.2033

Нині ліберальній демократії бракує таких активних песимістів

Нині ліберальній демократії бракує таких активних песимістів

“У людства немає іншої надії вижити, окрім як покладатися на здоровий глузд і науку”. Цей вислів, що в часи пандемії COVID-19 як ніколи актуальний і влучний, належить одному з найвидатніших теоретиків лібералізму ХХ століття, пише для “Тижня” Ріхард Герцінґер

Сьогодні, коли ліберальні демократії в Європі праворуч і ліворуч опиняються під дедалі сильнішим тиском авторитарних і конформістських ідеологій, неймовірно бракує таких мислителів, як Реймон Арон, який помер 1983-го у віці 78 років. Те, що політичний лібералізм зараз слабко випромінює привабливість, пояснюють іще й тим, що йому бракує таких інтелектуалів, як Арон, здатних непохитно дотримуватися своїх основних цінностей і принципів, водночас не костеніючи в незмінних догмах. Арон був далеким від будь-якого виду утопічного й доктринного мислення. Він, як жоден інший сучасний політичний філософ, випрацював і дав новий подих скептичному й захисному за своєю суттю настроєві автентичної ліберальної традиції. При цьому послідовник Канта спирався на класиків лібералізму — Монтеск’є, Токвіля та Макса Вебера.

Арон не був прихильником політичних і суспільних обіцянок щасливого майбутнього навіть заради таких милих для вуха ідеалів свободи. “Досконалого суспільства не існує, але бувають різні рівні недосконалості”, – написав він 1955 року в одному зі своїх найважливіших творів “Опіум для інтелектуалів”, у якому критикував передовсім численних тогочасних прихильників марксизму серед провідних французьких мислителів. Західну ліберальну демократію Арон уважав найменш недосконалою формою держави й водночас пристрасно захищав її від усіх форм тоталітаризму та деспотизму. Це однак не означає, що ліберальну демократію Арон уважав винятково меншим злом. “Виправдати вільне суспільство можна саме індивідуальною ініціативою та наданою індивідам можливістю самореалізації, себто не як менше зло, а на підставі певних переваг”, – стверджував він.

Читайте также:

Справи Майдану: затримали ще одного учасника викрадення Вербицького та Луценка

Арон називав себе “активним песимістом”. Ось що це для нього означало: “Мій песимізм (чи те, що сприймається як песимізм) ніколи не слід вважати спонукою до байдужості й пасивності”. “Песимізм” для нього означав не що інше, як відмову від наркотика обіцянок ідеального стану щастя суспільства, щоб іще проникливіше взятися за справжні поліпшення людського життя.

Читайте также:

Світ уже не поспішає. Саме час повернутися до усвідомленого буття

Ті, кому цей тверезий концепт свободи Арона видається надто мінімалістичним, випускають з уваги, якими надзвичайними, але також постійно крихкими є історичні досягнення простору для політичних та індивідуальних свобод, що виявилися в ліберальних демократіях. Ліберали в рамках інституцій і законів мають постійно намагатися розширювати цей простір для якомога більшої кількості людей. При цьому він наполягав, що “не існує єдиної правильної формули справжньої свободи”. І саме у визнанні цього – сила демократично-ліберальних суспільств.

Для скептичного реаліста й “зацікавленого спостерігача”, як Арон сам себе називав, теоретичне пізнання не було заняттям в академічній вежі зі слонової кістки. Окрім того, що він був упливовим університетським професором й автором 40 книжок, Арон водночас активно коментував актуальні політичні теми. Тобто був принаймні настільки ж важливим глобально-стратегічним мислителем, як і політичним філософом, а ще – холодним і неупередженим аналітиком війни, який відкидав поширений у Франції антиамериканізм.

Читайте также:

Фестиваль глупости имеет срок годности: что общего у эпидемии и войны

Народжений 1905 року в Парижі в єврейській сім’ї, Арон у строгій республіканській традиції вважав себе передовсім французьким патріотом, а вже потім євреєм. Під час Другої світової війни він поїхав в Англію, щоби приєднатися там до деґоллівського руху опору. А після війни вважав комунізм смертельною загрозою для ліберальної цивілізації, схожою на ту, якою досі був націонал-соціалізм. І при цьому аж ніяк не ставив знак рівності між двома системами, випрацьовуючи натомість детальний перелік їхніх відмінностей і щодо ідеологічного коріння, і щодо способу функціонування режимів.

Говорив він, щоправда, і про одну суттєву спільність – обидві системи були “революційними” в тому сенсі, що хотіли покінчити з минулим і всіма історичними умовностями. Натомість ліберальні демократії, на думку Арона, “принципово консервативні в тому сенсі, що прагнуть зберегти успадковані цінності, на яких засновано нашу цивілізацію”.

Навіть якщо великі тоталітарні системи з часом зникли, Аронів спосіб мислення – не виводити добро з вигаданого ідеального стану, а визначати його на контрасті до найбільших лих, що загрожують людству, – аж ніяк не втратив актуальності. Сучасні мутації авторитаризму, як-от ісламізм, китайський неокомунізм і російський путінізм, стали новими викликами для ліберального західного порядку. Арон не вірив у дух історії та визначений історичний поступ, але саме тому наполягав, що “у світлі ідеї можна зберігати здоровий глузд, думати про гуманізоване суспільство, мріяти про нього, сподіватися на нього”. Лібералізм для Реймона Арона означав пригоду позбавленого страху мислення без страхування й подвійного дна. Нажиті при цьому з усіх політичних сторін супротивники його не лякали: “Напевно, я дещо ізольований і є опонентом”, – підсумував він в одній розмові 1981 року. Але це “звичайна доля справжнього ліберала”. 

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"В политике приходится делать много такого, чего не следует делать."

© Теодор Рузвельт

Регистрация

(Максимальный размер файла 0,5Mb)

Восстановление паролю

Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

Государство или смерть. Какой кризис станет для Украины последним

Астрономы обнаружили галактику в форме кольца

Німецький суд відмовив у екстрадиції Онищенка в Україну

Путін проведе парад “кузькиної матері”

День “швидкої”. Як виглядають ті, хто щодня рятує життя – фотопроєкт

Незабаром у Вінниці розпочне працювати сучасний “Соціальний офіс”

“Дуже підленько і низько”. У МЗС відреагували на заяву екс-канцлера ФРН, який обізвав українського посла “карликом”

Суд признал противоправным решение Вятровича о символике СС “Галичина”: документ

Минцифры представило образовательный сериал о кибербезопасности

У Вінниці з початку цього року на умовах співфінансування відремонтували інженерні мережі у 20 багатоповерхівках

Украинцев начали проверять на антитела к коронавирусу — уже сделали 1355 ИФА-тестов

За добу на території Вінниччини виявили 22 випадки COVID-19: загалом 932 випадки захворювання

“До боли знакомое зрелище”: что увидел в штурме музея Гончара россиянин, эмигрировавший в Украину в 2014-м

Apple может в этом году представить рекордное количество iPhone – СМИ

МОЗ назвало дату відновлення футбольних матчів української Прем’єр-ліги

Опять убили своего: захватчики ОРЛО замучили в тюрьме очередного “героя Новороссии”. ВИДЕО

Дальше, чем можно было бы ожидать: ученые показали, как распространяется COVID-19 в метро. ВИДЕО

“Якийсь карлик з України”: колишній канцлер Німеччини образив українського посла

Xiaomi представила бюджетный 5G-смартфон

Обласний депутат розкритикував можливе підвищення тарифу на воду від Облводоканалу