Обама: Путін вчинив “не так вже розумно”, приєднавши Крим до РФ
Президент Сполучених Штатів Барак Обама заявив, що його російський колега Володимир Путін здійснив велику “стратегічну помилку”, “анексувавши” Крим. Про це американський лідер сказав в інтерв’ю Національному громадському радіо (NPR) незадовго до відходу в щорічну відпустку, яку він проводить на Гаваях, NEWSru.com.
За словами президента, які наводить ВВС, ще три або чотири місяці тому у Вашингтоні, аналізуючи українську кризу, вважали, що Путін – “геній”, який переграв всіх і розширив вплив Росії.
“Тоді я сказав, що ми не хочемо війни з Росією, але можемо застосувати необхідний тиск, взаємодіючи з нашими європейськими партнерами і очолюючи міжнародну коаліцію, мета якої – протистояти порушенню Росією суверенітету іншої країни”, – нагадав Обама.
За словами Обами, він попереджав, що в довгостроковій перспективі подібні дії з боку Москви виявляться “стратегічною помилкою”. І якщо раніше багато хто сприймав дії Путіна як добре продумані кроки, сьогодні, зазначив він, деякі люди, принаймні за межами Росії, думають, що він вчинив “не так вже розумно”.
Міжнародні санкції зробили російську економіку особливо вразливою до “неминучих” змін цін на нафту, через що Москва зараз відчуває “величезні труднощі”, констатував президент США. Він зазначив, що, вводячи санкції, США та їхні союзники виходили в тому числі з того, що єдиний фактор, який тримає економіку РФ на плаву – це ціни на нафту.
Читайте также:
Майя Санду: все что нужно знать о новоизбранном президенте Молдовы
На думку Обами, на відміну від Росії, у США динамічна життєздатна економіка, так як Вашингтон покладається не тільки на одну нафту, як Москва, а “і на нафту, і на iPad, і на виробництво фільмів, і на багато чого іншого”.
Як запевнив Обама, Вашингтон продовжить проводити послідовну політику санкцій з метою надання подальшого тиску на Москву.
“У такому питанні, як ситуація з Україною, ми повинні бути твердими з росіянами”, – сказав він, додавши, що РФ треба дати зрозуміти, що як тільки якась проблема стає міжнародною, її наслідки набувають такого ж глобального масштабу.
Читайте также:
В Беларуси внезапно проверят боевую готовность армии
Нагадаємо, з моменту приєднання Криму до РФ Обама проводить тверду політику, яка полягає в тиску на Москву у спробах змусити її відмовитися від втручання в справи іншої суверенної держави – України.
Тиждень тому в інтерв’ю CNN Обама заявив, що Путін “стоїть перед обличчям” падіння рубля і скорочення економіки і не схожий на людину, яка здобула перемогу над Заходом.
За день до цього він підписав указ про введення чергового пакету санкційпроти РФ. Документ передбачає економічну блокаду Криму, зокрема, забороняючи експорт американських товарів, технологій і послуг на територію півострова.
На початку грудня Обама обрушився з новою порцією критики Путіна. Він заявив, що російський лідер тепер використовує “націоналістичний, що дивиться в минуле, підхід до російської політики, який страшно лякає сусідів і завдає великої шкоди її економіці”.
Після початку протистояння Росії і Заходу Путін і Обама бачилися особисто на полях міжнародних зустрічей – у тому числі на урочистостях на честь 70-річчя висадки союзників у Нормандії і на саміті G20 в Брісбені. Однак президент США демонстрував підкреслену холодність по відношенню до свого російського колеги, бесід по суті між ними не було.
Найбільше обурення в Росії викликали слова Обами, сказані ним з трибуни Генасамблеї ООН, про те, що наразі перед світом стоять три глобальні загрози: дії бойовиків “Ісламської держави” на Близькому Сході, епідемія лихоманки Ебола і “агресія” Росії в Європі.