USD28.2033

Перемир’я: панацея від безвиході?

Коли Верховний головнокомандувач об’єднаних сил НАТО у Європі каже, що перемир’я в Україні існує “лише на словах”, до нього прислухаються. Принаймні у столицях країн ЄС і Північної Америки. Бо в Україні від 5 вересня, коли проголосили припинення вогню на Донбасі, і дня не минало без чергових заяв про порушення перемир’я і повідомлень про нові жертви з обох боків.

Оцінка американського генерала Філіпа Брідлава прозвучала на нараді командувачів альянсу у Вільнюсі, де вони розглядали, як зміцнити оборону союзників НАТО – країн Балтії і Польщі – перед лицем дедалі агресивнішої Росії.

“Я б назвав це перемир’ям на словах. Кількість артилерійських залпів, збройних сутичок за останні кілька днів виходила часом на рівень, що передував перемир’ю. Тож на словах маємо припинення вогню, але ситуація на місці свідчить про інше”, – сказав генерал Брідлав на нараді НАТО 20-21 вересня.

Перемир’я: шанс чи загроза

Верховний головнокомандувач об’єднаних сил НАТО промовляв у день, коли учасники тристоронніх переговорів у Мінську домовилися про створення в районі перемир’я “буферної зони” – смуги шириною 30 км обабіч умовної лінії фронту.

Генерал Брідлав досить стримано сказав журналістам, що лише час покаже, чи будуть виконані ці нові домовленості, додавши, що він радий будь-яким свідченням припинення вогню, бо це буде нагодою зупинити людські втрати.

Хоч Росія послідовно відкидає свою причетність до розпалювання кризи на Донбасі, на Заході її заперечення мало кого переконують.

За словами Філіпа Брідлава, на сході України – навіть після оголошення перемир’я – залишаються російські військові. Він, щоправда, тут же зазначив, що ділянка кордону, підконтрольна сепаратистам, відкрита. Тому точне число російських військових, за його словами, ніхто назвати не зможе.

“Звісно, більша частина солдатів повернулася у Росію. Але вони повернулися не додому, а в прикордонну зону з російського боку. Це значить, що у будь-який момент, якщо виникне така потреба, Росія зможе знову відновити збройну агресію в Україні”, – сказав генерал Брідлав, посилаючись на оцінки стратегів НАТО.

Шлях до компромісу

Згадав про припинення вогню в Україні і президент США Барак Обама у своєму виступі на сесії Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку.

Хоча більша частина його промови була присвячена об’єднанню зусиль у боротьбі проти ісламістів в Іраку і Сирії, Обама почав з гострої критики дій Росії в Україні.

 Обама в ООН

Коли Україна почала утверджувати свій контроль над власною територію, Росія перестала вдавати, що лише підтримує сепаратистів, і ввела через кордон свої війська”, – категорично заявив Обама, коли телекамери на мить зупинилися на застиглих, аж скам’янілих обличчях російського посла в ООН Чуркіна і міністра закордонних справ Лаврова.

Читайте также:

Рабинович: Мы можем вчетверо снизить тарифы, ведь в Украине добывается 19,4 млрд кубометров газа

“Америка і наші союзники підтримають народ України в справі розвитку його демократії та економіки. Ми зміцнимо наших союзників у НАТО і виконаємо зобов’язання щодо колективної безпеки. Ми змусимо Росію заплатити за її агресію і поборемо фальсифікації правдою”, – проголосив Обама з трибуни Генасамблеї ООН.

І далі, згадавши про припинення вогню на сході України як про шанс для Росії – шанс ступити на стежку дипломатії, миру й ідеалів ООН, – Барак Обама простягнув Росії “рятувальний круг”. Якщо Росія ступить на цю стежину, то західні санкції проти неї буде скасовано, пообіцяв Обама.

Що вибере Путін?

Американський експерт з питань України і Східної Європи, чільний науковий співробітник аналітичного центру Атлантична Рада Адріан Каратницький вважає роль Росії і позицію Путіна визначальною щодо того, як розгортатимуться події в Україні у найближчому майбутньому.

Презентуючи у Лондоні власний аналіз завдань, які ставить перед собою в Україні російський президент, пан Каратницький сказав, що Володимир Путін зробить усе можливе для дискредитації сил Майдану, бо дуже персонально сприймає перемогу української революції гідності.

Читайте также:

Путин готов развязать масштабную войну: названа кровавая дата

Путін

Запропонований із трибуни ООН президентом Обамою вихід, на думку аналітика, є оптимістичним сценарієм, коли перемир’я стане початком поступового усування росіян з України, а “Путін схаменеться”.

Адріан Каратницький не береться прогнозувати, до яких дій вдасться російський президент, але звертає увагу на те, що є ще песимістичний сценарій, який супроводжуватиметься відновленням інтенсивних бойових дій, відкритою – не приховуваною, як досі, – агресією Росії, і тисячами смертей.

А є ще сценарій реалістичний, каже експерт, за якого російська сторона прагнутиме зберегти нинішній “підвішений” стан контрольованих сепаратистами теренів Донбасу, щоб і надалі – за бажання – втручатися у внутрішні справи України.

Прогнози невтішні…

Авторитетний британський тижневик The Economist песимістично оцінює дієвість перемир’я на Донбасі. “Це (перемир’я – Ред.) не означає кінця ані українським негараздам, ані російському авантюризму”, – пише часопис у статті “Трохи виграй, програй більше”.

І тижневик у своєму останньому числі, і експерти Королівського інституту міжнародних відносин (Сhatham House) звертають увагу на те, що найбільше від припинення вогню на сході України виграла, як виглядає, російська сторона.

Читайте также:

Після ЧС-2018. Чи нападе Путін на Україну?

В аналітичній довідці науковий співробітник Сhatham House Кір Джайлз навіть стверджує, що Україна разом із Естонією стала“передовою нової лінії поділу у Європі“.

Солдати перепочивають

Автор починає свій коментар з категоричного твердження: “Відповідь країн Європи і Північної Америки на дотеперішні прояви російського експансіонізму – як в Україні, так і раніше в Грузії – лише утверджують Володимира Путіна в переконанні, ніби він здатний успішно посунути назад кордони Заходу”.

“Перемир’я в Україні становить тактичний успіх для Москви в справі зміцнення контролю над східними областями, які перебувають у руках підтримуваних Росією сепаратистів, – вважає Кір Джайлз. – Одна з найбільших цілей Володимира Путіна – непрямий контроль над майбутнім зовнішньополітичним курсом України – стала тепер досяжнішою”.

“Грузинський” сценарій

Оглядач переконаний, що перемир’я, досягнуте після кількох фальстартів, було для України вимушеним кроком, бо Київ постав перед загрозою втратити ще більшу територію перед лицем поновленого військового тиску з боку Росії.

Саме перемир’я, на думку пана Джайлза, засвідчує початок нової доби поділу в Європі, а лінія цього поділу потенційно ламка. Провівши паралелі між подіями в Грузії шість років тому, експерт звертає увагу на те, що влада в Тбілісі під тиском тодішнього французького президента Ніколя Саркозі поквапливо погодилася з умовами перемир’я, накресленого Росією.

І ось що з того вийшло: “Туманні формулювання того документа дали російським військам можливість вільно хазяйнувати на великих частинах грузинської території, незважаючи на постійні протести з боку Заходу, що це порушує дух, якщо не букву, угоди”.

“Хочеш миру, готуйся до…”

Як каже експерт з питань України Європейської ради із закордонних відносин Ендрю Вілсон, нинішнє припинення вогню на українському Сході не є остаточним.

“Перемир’я зазвичай діють, або війни завершуються тоді, коли одна сторона виграє, або одна чи й обидві виснажені. На мою думку, в Україні про це поки що не йдеться. Українська армія зазнала наприкінці серпня великих втрат, але вона не була знищена чи переможена, – сказав пан Вілсон ВВС. – Росія намагалася довести, що вона готова за бажання озброїти своїх спільників в Україні, а по-друге, – показати, що Захід анічогісінько в зв’язку з цим не вдіє і нічим Україні не допоможе. На жаль, так воно і сталося”.

Ендрю Вілсон, який написав книжку “Криза в Україні: що вона означає для Заходу”, налаштований вкрай песимістично. Він вважає, що умови перемир’я або надто туманні, або відкриті для різнотлумачень і дають фактичний карт-бланш деяким “гидким типам”, які прийшли до влади в контрольованих сепаратистами районах. Там поширилися викрадення людей, залякування, а відповідальність за безпеку українських громадян, зрештою, несе українська держава, наголошує експерт.

Перемир’я, на думку експерта, було вимушеним кроком, бо Україна почала зазнавати втрат на полі бою, а Захід не поспішав надати Києву військову допомогу. Позитивом є те, що перестали гинути люди. Негатив – загроза фактичної втрати частини території, каже Ендрю Вілсон.

Чи поділяє він побоювання, що українська криза завершиться появою на мапі Європи нового “замороженого конфлікту”?

“Це, як мінімум, на жаль! Бо Росія не зупиниться, а отримає відтак базу, щоби просуватися далі. Територія, яку вони зараз утримують, не має жодного сенсу з історичної чи економічної точки зору. Тож хоч вони і погодилися на перемир’я, найімовірніше, що саме Росія першою його порушить, щоб захопити Маріуполь та інші привабливі місця. Це не міцне перемир’я”, – прогнозує експерт.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"К сожалению, понятия хороший человек и хороший политик далеко не одно и то же."

© Антон Савин

Украинцам вернут паспорта в виде книжечек

Что означает для Украины ЕС и НАТО

Коли ми з вами починаємо радіти з того, що обсирають нашого президента, то ми виглядаємо підлітками, в яких нема пам’яті

Между русской гречкой и отечественной взяткой, или Как чиновники потрошат Украину

Топ-8 новин за 21 вересня: світові події п’ятниці

НАТО разместит своих военных на территории Украины: РФ окажется в полной изоляции

Россия становится рабом собственного вранья

Вадим Новинский о «партии войны» 

Як Україні повернути гроші за втрачені активи в Криму

Сговор против Украины: в ЕС затеяли опасную игру на стороне Кремля

Покупка российского оружия становится рискованным занятием – блогер

Не для обычных людей: сколько стоят сумки нардепок в Раде, фото роскоши

Проиграв в Украине, РПЦ нацеливается на Сирию

Мы сделаем Украину сильной, – Мураев

The Guardian: ВАДА отменяет дисквалификацию России за допинг, длившуюся три года, и сталкивается с крупнейшим кризисом в своей истории

Возят автобусами: стало известно, зачем Венгрия массово выдает паспорта украинцам

Українське “калькування” російського політичного досвіду

Воровство и сепаратизм: как “Укрэнерго” грабит украинцев

Порошенко дуже хоче стати “українським Путіним” – політолог

Порошенко готовит громкую отставку: к середине октября его здесь не будет