USD28.2033

“Перші ластівки”. Як зрозуміти, що у дитини психічні проблеми

"Перші ластівки". Як зрозуміти, що у дитини психічні проблемиІлюстративна світлина

Про те, як розпізнати так звані “перші ластівки”, ознаки того, що у дитини психологічні проблеми, пише психологиня Тіна Берадзе у блозі для сайту ВВС News Україна.

Діти завжди просять про допомогу. Просто вони часто невміло подають “сигнали лиха”. Ми ж ще не навчилися ці сигнали розпізнавати і реагувати, бо вважаємо, що краще боротися з наслідками.

Підліткам складно пристосуватися до змін

Підліткові проблеми – буллінг, баффінг, різні форми залежності – від інтернету до алкоголю і наркотиків, втеча до віртуального світу, на жаль, – це вже небезпечні симптоми, а не перші попискування пташенят.

Сучасні батьки самі не можуть розпізнати життєві і психічні проблеми дітей. Часто батьки, згадуючи своє, радянське дитинство, порівнюють своїх дітей з собою в тому ж віці або використовують методи виховання своїх батьків.

Те ж саме часто трапляється і з вчителями та іншим авторитетними людьми в житті дітей.

У наших дітей нові цінності, необмежені можливості, вони вільніші за нас, у них більше вибору. Але велика кількість варіантів накладає на них особливе психологічне навантаження, в якій роль батьків і соціуму стає важливою, як ніколи.

Проблеми часто починаються раніше, ніж ми припускаємо. Задовго до того, як психічні проблеми отримують фізичні прояви у вигляді жорстокості, алкоголізму, небезпечних ігор з собою і оточуючими, які ми любимо обговорювати з обуренням і натхненням.

З 11-12 років у дітей змінюються бажання, інтереси, поведінка, трансформується їхній внутрішній світ.

Підліткам складно пристосуватися до змін свого тіла і гормонального фону. Підлітковий вік (10-19 років) є вже унікальним періодом формування особистості.

Різноманітні фізичні, емоційні і соціальні зміни – жорстоке поводження, життя у бідності, погане виховання і погана освіта – роблять їх вразливими перед психічними проблемами.

Підлітки хочуть відрізнятися, намагаються себе ідентифікувати в житті, але суспільство і батьки постійно карають їх за це – вони дають абсолютно суперечливі сигнали: “Будь собою, але тільки не геєм, репером, товстим чи неслухняним”.

У підлітків набагато менше здатності до самоконтролю, тому ознаки порушень і відхилень можна помітити досить рано. Те, що відбувається, може іноді нагадувати ускладнену кризу перехідного віку, але виразність поведінкових порушень у підлітків набагато більша, ніж у дорослих.

Читайте также:

Нові рекомендації МОЗ: що робити, якщо підозрюєте в себе COVID-19

Можливо, у вашої дитини психологічні проблеми, якщо у неї є такі ознаки:

• перепади настрою, різкі і мало пояснювані;

• ворожість, прагнення відмежуватися від батьків;

• віддаленість;

• дратівливість, агресія;

• зміни харчової поведінки;

• драматичні зміни зовнішнього вигляду;

• дивні зустрічі і “справи”, підозрілі нові знайомі;

• зникнення з будинку грошей і речей;

• безсоння, сонливість вдень;

• різке зниження успішності;

• падіння фізичної активності;

• втрата інтересу до звичайних або нових занять.

“Я у твої роки”

У цей період батьки і вчителі роблять головну помилку. Вони бачать перед собою сформовану у фізичному плані людину, але не усвідомлюють, що ця людина ще не стала особистістю, поки що не готова до самостійного життя і рішень.

Читайте также:

РФ испытывает свою недовакцину на живых людях востока Украины под видом гуманитарной помощи, – блогер

Людський мозок завершує своє формування тільки до 20-25 років. Тобто психічно, це дитина зростом у 190 см. А батьки і суспільство вимагають від нього усвідомлених рішень дорослого, поведінки і відповідальності, вимагають бути дисциплінованим зрілим директором середнього бізнесу. Якщо ви не батьки Олександра Македонського, то вимагати чогось з такого підлітка ще рано. Його потрібно підтримувати, а не вдаватися до історичних екскурсів на тему “я у твої роки”.

Особливо важко позначається на дітях жорстоке ставлення. Такі діти схильні до агресії, низької самооцінки, вживання наркотиків у підлітковому віці.

“Мене теж били, і це виховало в мені характер” – тут теж недоречне. Такий метод виховав емоційно закритих батьків.

Психологічне насильство

Насильство залишається головним ризиком для психічного здоров'я підлітка. Це не тільки жорсткі методи виховання, знущання з боку однолітків і соціально-економічні проблеми. Величезної шкоди дитині завдає психологічне насильство вдома і в суспільстві, де репресивні традиції минулого століття нікуди не зникли.

Читайте также:

60 лет киевской подземке: для какой станции мрамор для стен везли с Урала и где была “дыра” в метро

Можна відучити батьків бити дітей, але дуже складно відучити від емоційного та інтелектуального знущання над дітьми, з метою зробити з дитини людину за своїм образом і подобою.

Стрес у підлітковому віці викликають такі речі – прагнення до більшої самостійності, бажання відповідати очікуванням однолітків, пошук сексуальної ідентичності, а також сучасні технології.

Наші діти намагаються впоратись з цим, як можуть.

“Перші ластівки” перетворюються у “синіх китів”.

Дитина не прокидається одного ранку і не вирішує накласти на себе руки. Найчастіше це накопичений стрес і біохімічні порушення організму, про які не підозрює ні дитина, ні її батьки, чи близькі люди. Через агресію до оточуючих проявляється презирство до себе.

У ігноруванні цих проблем страшні реальні наслідки, коли “перші ластівки” перетворюються у “синіх китів”.

Ігнорування симптомів може призвести до суїциду. Самогубства є третьою причиною смертності у віковій групі 15-19 років. Спроба суїциду – це не симптом розладу психіки і не захворювання. Це практичний результат захворювань, які були проігноровані.

Якщо у дитини є психічні порушення, то жодні методи виховання вже не допоможуть. Половина всіх порушень виникають до 14-річного віку, проте такі випадки у більшості своїй не виявляють. Це залишається без лікування.

Переконайтеся, що у дитини немає ознак психічних розладів, що вона не страждає від депресії і тривожних розладів. Основні симптоми у всіх вікових груп схожі й з ними варто ознайомитись:

У моїй практиці батьки часто не звертаються за допомогою для своєї дитини, тому що бояться почути, що це вони в усьому винні, або що їм доведеться кардинально змінити підхід до життя і власні поведінкові стереотипи.

Гарячі лінії і служби підтримки корисні й необхідні.

Виговориться і знайти підтримку вже величезний крок вперед. Гаряча лінія може зняти гостроту у кризовій ситуації. Але на наступний день підліток знову прокинеться в тій же реальності, зі злим татом, жорстокими однолітками, байдужими викладачами.

Психічна травма триватиме. Особливу тривогу повинні викликати повторні звернення. Повторні епізоди це вже ознаки розладів.

Якщо у дитини вже є ознаки психічних порушень, то потрібна професійна і іноді лікарська допомога. Обов'язково. І за це, в першу чергу, відповідають батьки.

Підліток не може сам записатися до лікаря, оплатити послуги психотерапевта або визначити свій психічний стан.

Не слід обманювати і заспокоювати себе. Ні, не пройде, і не перебіситься. Психологічний стан підлітків і захист їх від негативних переживань і факторів ризику, які можуть позначитися на розвитку, це не тільки запорука їхнього щастя у підлітковому віці, але і їхнього фізичного та психічного здоров'я у дорослому житті.

Особливо важливо навчити підлітків справлятися зі стресом і важкими переживаннями. Інакше роль антистресу візьмуть на себе наркотики, алкоголь, агресія, онлайн ігри, особливо в сім'ях, де практикуються насильство.

“Якщо існує щось, що ми хочемо змінити в дитині, потрібно спочатку дослідити і подивитися, чи не є воно тим, що краще було б змінити в нас самих”. На жаль, це сказала не я, і можу лише погодитися з Карлом Густавом Юнгом.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

  Чтобы оставить комментарий необходимо

  "Политики как пелёнки. Их надо менять регулярно; причём по той же самой причине."

  © Автор неизвестен

  Регистрация

  (Максимальный размер файла 0,5Mb)

  Восстановление паролю

  Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

  Понад 10 тисяч вінничан у листопаді отримають муніципальну доплату

  “Шмыгалисты” просто решают проблемы – путем манипуляций со статистикой показывают спад заболеваемости коронавирусом – политолог

  Станом на 23 листопада у Вінницькій області зареєстровано 15475 випадків COVID-19

  Российские войска должны уйти из Приднестровья, а Крым это Украина – новоизбранный президент Молдовы

  В Музей Майдана снова пришла полиция

  Полиция открыла 494 дела за нарушение карантина выходного дня

  Прилипко: В истории с протестами на 7-м километре Одессы есть еще и мировоззренческий контекст

  Фильм «Земля голубая, будто апельсин» выходит в прокат

  Кочетков: Готовимся к парламентским выборам? Аваков станет шоу-раннером предстоящего политического цикла?

  Косит газон, уничтожает сорняки и отгоняет енотов: в США создали робота-садовника

  Зеленский: Карантин выходного дня работает, удается сдерживать рост заболеваемости

  Советник Ермака – экс-СБУшник Николай Беззубенко, которого бизнес обвинял в вымогательстве

  Минздрав назвал области с наиболее загруженными COVID-больницами

  Голова Держспоживслужби: Ефективність карантину вихідного дня в Києві зможуть оцінити до п’ятниці

  Сенат США ухвалив антидопінговий закон, що передбачає до 10 років ув’язнення і $1 млн штрафу

  Партии-победители местных выборов 2020 года. Кто сколько набрал – данные Группы Рейтинг

  В Ялте оккупанты собираются вводить график подачи воды

  Синоптик пообещал украинцам зимы без снега и сильных морозов

  SpaceX запустит очередную партию спутников Starlink

  Выборы. Евросолидарность заявила о победе ее кандидата в Ровно, по экзитполу он проиграл